Finansal Okuryazarligin Yayginlastirilmasi Için SPK Ve ISKUR Arasinda Is Birligi Protokolü Imzalandi

Sermaye Piyasasi Kurulu (SPK) ile Türkiye Is Kurumu (ISKUR) arasinda ‘Finansal Okuryazarligin Yayginlastirilmasina Yönelik Is Birligi Protokolü’ imzalandi.

Finansal Okuryazarligin Yayginlastirilmasi Için SPK Ve ISKUR Arasinda Is Birligi Protokolü Imzalandi
SPK ve ISKUR arasinda finansal okuryazarligin yayginlastirilmasi ve bu yönde egitimlerin verilmesine iliskin ‘Finansal Okuryazarligin Yayginlastirilmasina Yönelik Is Birligi Protokolü’ imzalandi. Imza töreninde konusan SPK Baskani Ibrahim Ömer Gönül, “Ülkemizin kalkinmasina ve üretimine, isçi ve isveren arasinda bir köprü görevi görerek çok büyük katki veren Türkiye Is Kurumu ile finansal okuryazarlik alaninda protokol yapmaktan büyük memnuniyet duydugumuzu ifade etmek isterim. Türkiye Is Kurumu, ülkemizin gelisimine katkida bulunmak amaciyla istihdamin korunmasina, gelistirilmesine ve issizligin önlenmesine yönelik faaliyetleri etkin olarak yürütmeye devam etmektedir. Bu faaliyetlerini yürütürken de basta ‘is arayanlar, isverenler ve ögrenciler olmak üzere toplumun önemli bir kesimiyle’ yakindan temas halindedir” dedi.

Gönül, ISKUR’un faaliyetlerine deginerek, “2024 yilinin ilk alti aylik döneminde 1 milyon 510 bin 527 vatandasimiz ile bireysel görüsme yapilmis, danismanlik hizmetleri kapsaminda 5 bin 525 okul ziyareti gerçeklestirilmis, isveren danismanligi kapsaminda ise 445 bin 957 is yeri ziyaretinde bulunmustur” dedi.“ISKUR, geçen yil 1,5 milyona yakin vatandasimizin istihdamini saglamistir”

Finansal okuryazarligin toplumun tüm kesimlerine tanitilmasi hedefi dogrultusunda ISKUR’la imzalanacak protokolün büyük önem arz ettigini ifade ede Gönül, “Is ve meslek danismanligi, isbasi egitimler, is gücü piyasasi arastirmalari ve yenilikçi çalismalariyla önemli bir görevi yerine getirmekte olan ISKUR, geçen yil 1,5 milyona yakin vatandasimizin istihdamini saglamistir. Bu sayinin yaklasik 3’te 2’sini kadinlarin ve gençlerin olusturdugunun da altini çizmek isterim. Birazdan imzalayacagimiz protokol, bu nedenle daha da önem kazanmaktadir” degerlendirmesinde bulundu.

“Bir aylik süreçte platformumuz yaklasik 200 binin üzerinde kisi tarafindan ziyaret edildi”

‘Finansal Okuryazarlik Platformu’ web sitesi lansmaninin 22 Mayis’ta Hazine ve Maliye Bakani Mehmet Simsek’in katilimiyla yapildigini hatirlatan Gönül, bu platform ile yüksek bir farkindalik olusturmak istediklerini dile getirdi. Gönül, “Su anda platformda 6 farkli kategoride 52 video bulunmaktadir. Olusturulan içerikler; aile bütçesi yapabilme, finansal ve finansal olmayan riskleri yönetebilme, finansal planlama becerisi kazandirabilme, finansal piyasalari anlayabilme ve finansal karar verebilme yetkinlikleri saglamasini amaçlamistir. Bir aylik süreçte platformumuz yaklasik 200 binin üzerinde kisi tarafindan ziyaret edildi” ifadelerini kullandi.

“Protokolle ISKUR vasitasiyla istihdam edilecek kisilere finansal okuryazarlik egitimi vermeyi hedefliyoruz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanligi ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulusu ile protokol imzaladiklarini da hatirlatan Gönül, “Bugünkü protokolle birlikte ISKUR vasitasiyla istihdam edilecek kisilere öncelikli olmak üzere tüm paydaslarina finansal okuryazarlik egitimi vermeyi hedefliyoruz. Ayrica ISKUR’da egiticinin egitilmesini de planliyoruz” ifadelerini kullandi.

Egitimler sonrasinda finansal bilgiye sahip, dogru tutum ve davranis içinde olan bir topluma ulasmayi amaçladiklarini belirten Gönül, hayata geçirecekleri bu protokolün hedeflerine ulasmada önemli bir islev görecegine inandigini ifade etti.

ISKUR Genel Müdürü Samet Günes ise, “Bugün bizler ISKUR olarak SPK ile bir protokol imzalayacagiz. Açikçasi ISKUR’un tarihine biraz baktigimda bir bagimsiz idari otorite ile ilk defa bir protokol imzaliyoruz. O bakimdan da çok kiymetli bizim açimizdan bu protokol. Özellikle finansal okuryazarligin toplumun tüm kesimlerine yayginlasmasi açisindan önemli gördügümüz bir protokol. Somut çiktilari olacagini düsündügümüz bir protokol. Bu yüzden ben kiymetli baskanimiza sükranlarimi sunuyorum. Bu protokolü imzalamaktan dolayi onur duyacagimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Kaynak: İHA