Bakan Nebati'den IMF iddialarına sert yanıt: Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da çarpıtıyorsunuz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medyadan Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında ortaya atılan 'Türkiye’nin IMF'den 6,5 milyar dolar borç aldı'' iddialarını yalanladı. Bakan Nebati; "Sayın @ProfBilgeYilmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü." dedi.

Bakan Nebati'den IMF iddialarına sert yanıt: Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da çarpıtıyorsunuz
Bakan Nebati'den IMF iddialarına sert yanıt: Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da çarpıtıyorsunuz
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına katılan İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz'ın ortaya attığı 'Türkiye'nin IMF'den 6,5 milyar dolar borç aldı'' iddialarına sert tepki gösterdi.

YA KONUYU BİLMİYORSUNUZ YA ÇARPITIYORSUNUZ

Bakan Nebati; Sayı[email protected] , dün katıldığınız bir yayında Türkiye'nin IMF'den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü. dedi.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bakanlıktan yapılan açıklama: Basın yayın organlarında IMF SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatına ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer aldığı ve tezvirat yapıldığı görülmektedir.

Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse konu kuruluşta yüzde 0,98 sermaye payına sahiptir.

IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek amacıyla toplam 650 milyar ABD Doları tutarında SDR tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamıştır.

SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır. Örneğin bu son tahsisatla; ABD'ye 112,9 milyar ABD Doları, Almanya'ya 36 milyar ABD Doları, Güney Afrika'ya 4,15 milyar ABD Doları tutarında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye'ye ise, IMF'deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır.

SDR tahsisatı tutarı uluslararası rezervlerimizde yer almakla birlikte, Bakanlığımızın TCMB nezdindeki hesaplarında takip edilecektir. SDR tahsisatına ilişkin bilgilere IMF'nin internet sitesinden (https://www.imf.org/en/About/FAQ/special-drawing-right) ulaşılabilmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.