Diyanet Isleri Baskani Erbas, Brüksel'deki Türk STK'lar Ile Iftar Yapti

Diyanet Isleri Baskani Ali Erbas, Belçika Brüksel’de iftar yemeginde Belçika’da faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Kuruluslari (STK) ile bir araya geldi.

Diyanet Isleri Baskani Erbas, Brüksel'deki Türk STK'lar Ile Iftar Yapti
Ramazan ayi kapsaminda çesitli temaslarda bulunmak üzere Fransa ve Almanya’ya giden Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas’in üçüncü duragi Belçika oldu. Baskan Erbas, iftar programinda Belçika’da faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Kuruluslari (STK) ile bir araya geldi.

Iftar programinda konusan Diyanet Isleri Baskani Erbas, ibadetlerin birçogunun Ramazan ayinda müjdelendigini belirterek, “Oruçlarimiz, namazlarimiz, fitrelerimiz, zekâtlarimiz, sadakalarimiz ve tüm iyiliklerimizle bu ay, ruhumuzu dirilten ve kulluk bilincimizi güçlendiren bir bereket iklimidir” dedi.

Baskan Erbas, Ramazan ayinin, bir irfan mektebi oldugunu ve insanlarin beseri ihtiyaçlarindan sosyal iliskilerine kadar her seyi yüce Allah’a kulluk ve sorumluluk ekseninde sürdürme bilinci ve iradesi kazandirdigini söyledi.“Kur’an-i Kerim en temel hayat rehberidir”

Kur’an-i Kerimin en temel hayat rehberi oldugunu ifade eden Baskan Erbas, sözlerine söyle devam etti:

“Kur’an-i Kerim, getirdigi hakikatler ve ilkelerle bizleri, en dogru olana yöneltir. Rabbimizle, kendimizle ve çevremizle iliskilerimizde samimiyete, itidale ve dogruluga davet eder. Iyiligin, güzelligin, merhametin, yardimlasmanin ve bir arada yasamanin yollarini ögretir. Öyleyse sonlarina yaklastigimiz bu mübarek günleri, Kur’an’in hayat veren ilkeleriyle bulusmak için bir firsata dönüstürmeliyiz. Hayra yönelmenin her zamankinden daha faziletli oldugu bu günleri, kendimizle yüzlesmeye, kitabimizla bulusmaya, hayatimizi muhasebe etmeye, hata ve günahlarimizdan arinarak bütün benligimizle Rabbimize yönelmeye vesile kilmaliyiz. Bunu basarabildigimizde, arzu ettigimiz dünya ve ahiret huzurunun kapilari ardina kadar açilacaktir. Allah’in sonsuz rahmeti, bereketi ve magfireti gönüllerimizi ve hanelerimizi büsbütün kusatacaktir.”

“Islam’in ahlak ilkelerine her geçen gün ihtiyaç duyuyoruz”

Baskan Erbas, bugün dünyadaki insanlarin çogunun küresel sorunlar karsisinda zor ve çetin günler yasadigina dikkat çekerek, “Irki, dili, inanci farkli ancak acisi, izdirabi ve çilesi ayni olan milyonlarca insan, yoksullugun, savaslarin, isgallerin, zulümlerin girdabinda hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Meselenin daha aci tarafi ise bütün bunlara, adaleti ve merhameti unutan insanlarin doymak bilmeyen hirsi, tamahkârligi ve bencilliginin sebep olmasidir. Islam’in hayat tasavvuruna, adalet anlayisina ve ahlak ilkelerine duydugumuz ihtiyaç, her geçen gün kendisini daha fazla hissettirmektedir.” ifadelerini kullandi.

Müslümanlarin yasantilarinin insanlara örnek olmasi gerektigini ifade eden Baskan Erbas, “Hem Rabbimize hem de bütün insanlara karsi sorumlulugumuzdur. Zira insanlar, bizim yasantimiza, tutum ve davranislarimiza bakarak Islam hakkinda kanaat sahibi olmaktadir. Dolayisiyla insanliga umut ve huzur vadeden bir inancin temsilcileri oldugumuzu asla aklimizdan çikarmamaliyiz” diye konustu.

Baskan Erbas, sözlerine söyle devam etti:

“Bir insanin kalbinin Islam’a isinmasina ve hidayetine vesile olmak, bizim için bu dünyadaki her seyden daha hayirlidir. Fakat temsil noktasindaki zafiyetimiz sebebiyle bir insanin Islam’in hayat veren ikliminden uzaklasmasinin da bizim için en büyük vebal olacagini unutmamaliyiz” degerlendirmesinde bulundu.

Programa, Türkiye Cumhuriyeti Belçika Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Avrupa Birligi (AB) nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, Diyanet Isleri Baskanligi Dis Iliskiler Genel Müdürü Erdal Atalay ve Brüksel Din Hizmetleri Müsaviri Abdullah Gümüssoy da katildi.

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas, Belçika programi kapsaminda ayrica Türkiye Cumhuriyeti Belçika Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’u da ziyaret etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI