Havalar Sogudu, Baliga Ilgi Artti

Samsun’da havalarin sogumasiyla birlikte baliga talep artti.

Havalar Sogudu, Baliga Ilgi Artti
Denizlerde av sezonunun açilmasinin ardindan Karadeniz’den çikan palamutlar tüm Türkiye’yi doyurdu. Palamudun tezgahlardan inmesiyle birlikte önce çinekop, sonra da hamsi tezgahlarda bolca yer aldi. Son günlerde kilosu 50 TL’den satilan çinekopun kilosu tekrar 100 TL’ye kadar çikarken, kilosu 30 TL’den satilan hamsi ise en çok satilan balik oldu. Samsunlu vatandaslarin havalarin sogumasiyla birlikte baliga olan ilgisi de artti.

“Havalar soguyunca balik satislari artiyor”

Havalarin sogumasiyla birlikte balik satislarinin arttigina dikkat çeken balik saticisi Onurcan Köse, “Balik satislari su anda iyi gidiyor. 2,5 ay boyunca tezgahlarda palamut baligi vardi. Palamut su anda sahneden gitti. Vatandas bu sene bol bol palamut yedi. Bir ara çinekop bollugu yasandi. 50-60 lira arasi çinekop satisi gerçeklestirdik. Vatandas çinekopu da yedi ve dolabini doldurdu. Su anda tezgahlarda hamsi bollugu var, yani sahnede hamsi var diyebilirim. Hamsinin kilosu 25-30 lira arasinda. Fiyatlarin gayet uygun oldugunu düsünüyorum. Vatandaslarin bu sene baliga ilgisi oldukça yüksek. Mezgit 30 lira, barbun 40 lira. Normalde palamut oldugu zaman hamsi olmazdi ama bu sene hamsi az da olsa tezgahlardaki yerini aldi. Hamsi bir gün bol oluyor, bir gün az oluyor. Bundan dolayi fiyatlarinda da hep degisiklik oldugu için vatandasin kafasi karisiyor. Bu sene hamsiden umdugumuzu bulamayiz gibi geliyor ama palamut beklentilerimizi fazlasiyla karsiladi diyebilirim. Vatandas su anda en çok hamsi ve mezgit yiyor. Karadeniz halkinin düsüncesi havalar soguk oldugundan balik daha güzel yeniyor oldugu için soguk havada balik satislari daha çok oluyor. Balik pahali oldugu zaman vatandaslar baliga daha çok ilgi gösteriyor, balik ucuz oldugu zaman vatandaslar daha düsünerek aliyor” dedi.

Balik saticisi Fazil Altun ise, “Balik piyasasi su anda gayet iyi durumda. Balik satislari da su anda gayet iyi gidiyor. Palamut biraz azaldi ama yerini hamsi ve çinekop aldi. Fiyatlar su anda oldukça cazip durumda. Hamsi 30 lira, mezgit 30 lira, çinekop 50 lira, zargana 70 liradan satisa sunuluyor. Su anda hamsiye talep var. Vatandas hamsiyi çok özlemis diyebilirim. Bu sene geçen seneye göre biraz ufak” diye konustu.

Fiyatlardan genel anlamda memnun olduklarini ifade eden vatandaslar ise, “Baliklar güzel ama hamsiler biraz ufak çikiyor. Neden bu kadar ufak çiktigini bilmiyoruz. Balik fiyatlari gayet makul. Hamsi sezonu açildigi için mutluyuz. Bu sene en çok çinekopa sevindik. Her vatandasin alabilecegi fiyatlarda baliklar var" ifadelerini kullandilar.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI