Baskan Büyüksimitci Açiklamasi 'Enerji Verimliligi Sürdürülebilir Kalkinmanin Olmazsa Olmazidir'

2022 Yili Enerji Verimliligi Haftasi kapsaminda Kayseri Sanayi Odasi (KAYSO) tarafindan ’Sürdürülebilir Gelecek Için Enerji Verimliligi’ programi düzenlendi.

Baskan Büyüksimitci Açiklamasi 'Enerji Verimliligi Sürdürülebilir Kalkinmanin Olmazsa Olmazidir'
Videokonferans yöntemiyle yapilan programin açilis konusmasini yapan KAYSO Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Büyüksimitci, enerji konusunun ülkelerin stratejik gündemlerinin en öncelikli konularinin basinda geldigini belirterek, “Enerji verimliligi sürdürülebilir kalkinmanin olmazsa olmazidir” dedi.

Birçok ülkede oldugu gibi ülkemizde de enerji verimliligi konusunda birçok yasal düzenleme yapilarak önemli adimlar atilmaya baslandigini ifade eden Baskan Büyüksimitci, “Büyümek ve kalkinmak isteyen Türkiye, her geçen gün daha fazla enerjiye gereksinim duymaktadir. Enerji verimliligi, uzun vadede düsük karbon ekonomisine geçis, pahali ve sinirli birer kaynak olan benzin ve dogal gaz ithalatina bagimliligin azaltilmasi, sürdürülebilir ve güvenli bir enerji sisteminin olusturulmasi, çevre maliyetlerinin azaltilmasi gibi birçok noktada Türkiye için bir zorunluluk olusturmaktadir” diye konustu.

Kayseri Sanayi Odasi olarak enerji verimliligine katki saglamak amaci ile birçok projeye imza attiklarinin altini çizen Büyüksimitci sunlari söyledi;

"2020 yilinda Kayseri Ticaret Odasi ortakliginda, Erciyes Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi isbirliginde, Orta Anadolu Kalkinma Ajansi güdümlü proje destegiyle odamizda Verimlilik Koordinasyon Ofisi kurduk. Burada pilot uygulama ile mobilya, elektrikli ev aletleri, fabrikasyon metal ürünler ve makine imalat sektörlerinde faaliyet gösteren 50 firmamizin verimliliklerini artirmak üzere “Yalin Imalat Süreç Danismanligi” kurgulayarak hayata geçirdik. Yine geçen yil ’Yesil Dönüsüm Ofisi’ ve ’Dijital Dönüsüm Ofisi’ni kurarak sanayicilerimizin hizmetine sunduk.”

Enerji verimliligi konusunda ülke olarak kaybedecek zamanimiz olmadigina dikkat çeken Büyüksimitci, “Artik dönem, elimizdeki kaynaklari verimli bir sekilde kullanarak daha az enerji ve maliyetle daha fazla üretim yapma dönemidir. Iste tam da bunu saglamanin, israfi önleyerek verimlilige, ’Sürdürülebilir Verimlilige’ ulasabilmenin yegâne yolunun ’Yalin Dönüsüm’, ’Yesil Dönüsüm’ ve ’Dijital Dönüsüm’ den geçtigine inaniyoruz” seklinde konustu.

KAYSO organizasyonu ile gerçeklestirilen Sürdürülebilir Gelecek Için Enerji Verimliligi Etkinligine; Maden ve Enerji Yönetimi Komitesi Baskan Yardimcisi M. Altug Karatas, Horizon Danismanlik Kurucu Ortagi Eser Erginoglu, Kayseri Model Fabrika Genel Müdürü Salih Yalçin, Yatas A.S. Fabrika Müdürü Metin Özbek, Kayseri Seker A.S. Ar-Ge Merkezi Müdürü Hülya Herdem, Kayseri Ulasim A.S. Otobüs Isletme Müdürü Ömer Demirbilek, Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Baris Çalli, ITÜ Ögretim Üyesi SÜT-D Baskani Prof. Dr. Filiz Karaosmanoglu, Yalin Enstitü Dernegi Yönetim Kurulu Üyesi Erol Yakut ve TEPAV Kurucu Direktörü Güven Sak konusmaci olarak katildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.