Türk Sinemasının Yıldızları Ali Özgentürk'ün 50.Sanat Yılı İçin Adana'da Buluştu

Dünya çapında birçok filme imza atan yönetmen ve senarist Ali Özgentürk’ün 50’nci sanat yılı, filmlerinde rol alan ünlü oyuncuların da katılımı ile memleketi Adana’da kutlandı.

"Hayatı Sanata Adanan bir Adanalı" adı altında Seyhan Belediyesi’nin 2. Sanat Günleri etkinlikleri kapsamında organize ettiği Ali Özgentürk’ün 50’nci sanat yılı programı belediyeye ait Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Program öncesi Ali Özgentürk, kızı Simay Özgentürk ile birlikte kendisi için Kadir Has Üniversitesi tarafından açılan sinema sergisini ziyaret etti.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, programın açılış konuşmasında Özgentürk’ün Adana ve Türk sineması için önemli bir değer olduğunu vurguladı.

Sinema oyuncusu Türkan Şoray ise, Ali Özgentürk ile olan hatıralarını anlattı. Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminde Ali Özgentürk ile yaşadığı hatıraları katılan seyircilere şu sözlerle aktardı:

“O filmde oynamak benim için bir grurdu. Bu filmi seyretmeyen yoktur kesin. O filmin sonunda Yeşilçam filmlerine aykırı bir son gerçekleşti. Kadir İnanır ve ben o filmin sonunda beraber olmadık. Ben Cemşit ile beraber oldum. Ben bu sona itiraz etmiştim. Seyirci ne der diye Ali Özgentürk ile tartıştım ve o da bana ya böyle olur ya da bavulumu alıp giderim dedi.

Beni korkuttu. Ama iyi ki de onun dediği gibi bir son olmuş. İyi ki böyle bir film ortaya çıkmış. O filmde ise bazı diyaloglar vardır, ‘Sevgi neydi, sevgi emekti’ gibi diyaloglar. Bunların hepsini yazan Ali Özgentürk’tür. O diyaloglar milyonları etkiledi. Sizi yürekten kutluyorum.”

Ali Özgentürk ise çektiği filmlerin geçmişinden bahsederek başladığı konuşmasını, “Böyle bir geceden sonra bu kadar güzel kelimelerden sonra ölünür artık’ sözleri ile sürdürdü. Kendisi için düzenlenen gece karşısında çok mutlu olduğunu da ifade eden Özgentürk, “Adana’da çok eskiden bir deyim vardı. Eskiden Adana lehçesi vardı. Biri birine çok büyük iyilik yaptığı zaman o derdi ki ‘Lan oğlum ben sana ne diyim’ o yapacağım bir şey yok artık o kadar güzel şeyler yaptın ki anlamına gelirdi. İşte bu gecede benim için o deyim anlamlı” dedi.

Ayrıca Ali Özgentürk, geçmiş yıllarda yok edilmiş bazı düşüncelerin şu anda hiçbir şey yapamayacağını da belirterek, “O yüzden şuan da ümitten daha güçlü birşey bizim için yoktur” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Ali Özgentürk’e 50’nci sanat yılı plaketi takdim edildi. Kutlama törenine kent protokolünün yanı sıra ünlü sanatçılardan Türkan Şoray, Halil Ergün, Suna Selen Sümer gibi çok sayıda sanatçı katıldı.

Etkinlikler, 21 Mayıs Pazar günü saat 13.30’da ‘Hazal’, saat 15.30’da ise ‘Bekçi’ filmlerinin gösterimleri ve Türkan Şoray ile Halil Ergün’ün katılacağı söyleşilerle Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde devam edecek.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI