Elazig'da Aricilara Yüzde 70 Hibeli Devlet Destegi

Aricilari hibe desteklerine yönelik bilgilendiren Tarim ve Kirsal Kalkinmayi Destekleme Kurumu (TKDK) Elazig Il Koordinatörü Yilmaz, “En az 50 en fazla 500 kovan arasinda yatirim yapmak isteyen bal yapma makinasi, bal süzme makinasi gibi balin islenmesine ve paketlenmesine yönelik makina ekipmanlari talep eden aricilara yüzde 60 ile yüzde 70 arasinda hibe destegi saglayacagiz” dedi.

Elazig'da Aricilara Yüzde 70 Hibeli Devlet Destegi
Tarim ve Orman Bakanligi TKDK Elazig Il Koordinatörlügü, IPARD III dönemi ikinci basvuru çagri ilanina çikisi sonrasi bilgilendirme toplantilarini sürdürüyor. Bu çerçevede TKDK ve Elazig Ari Yetistiricileri Birligi tarafindan bilgilendirme toplantisi düzenlendi.

TKDK Elazig Il Koordinatörü Sertaç Yilmaz ve Birlik Baskani Firat Canbay’in da katildigi toplantida ari yetistiricilerine yönelik çiftlik faaliyetlerinin çesitlendirilmesi ve is gelistirme tedbirleri ile ilgili bilgiler verildi.

TKDK Il Koordinatörü Yilmaz, en az 50 en fazla 500 kovan arasinda yatirim yapmak isteyen girisimcilere, bal yapma ve süzme makinasi, balin islenmesine ve paketlenmesine yönelik makine ekipmanlari talep eden aricilara yüzde 60 ile yüzde 70 arasinda hibe destegi saglayacaklarini ifade etti.

Destek hakkinda bilgilendirme yapan TKDK Elazig Il Koordinatörü Sertaç Yilmaz, "Geçtigimiz günlerde onaylanan IPARD III dönemi ikinci basvuru çagri dönemi ile ilgili bugün Ari Üreticileri Birligi’nde aricilar ile bir araya geldik. Kendilerine kurumumuz çiftlik faaliyetlerinin çesitlendirilmesi ve is gelistirme tedbirleri kapsaminda vermis oldugumuz destekler ile ilgili bilgilendirmede bulunduk. Öncelikle ev sahipliginden dolayi birlik baskanimiz Firat Canbay’a ve kiymetli aricilarimiza tesekkür ediyorum. Yogun bir ilgi ile geçen bir program oldu. Bu çerçevede en az 50 en fazla 500 kovan arasinda yatirim yapmak isteyen bal yapma makinasi, bal süzme makinasi gibi balin islenmesine ve paketlenmesine yönelik makina ekipmanlari talep eden aricilara yüzde 60 ile yüzde 70 arasinda hibe destegi saglayacagiz. Yüzde 20 de yaptigimiz yatirimlarda KDV muafiyeti imkani getirecegiz. Yapilan yatirimlar kirsal alanda yapilmasi gerekli zorunlu olan yatirimlar. Burada proje hazirliginda dikkat edilmesi gereken bazi hususlar var ve onlari aricilar ile paylastik. Projelere bir kadin yatirimci üzerinden yapilmasi, projelere bir avantaj saglayacak. Çünkü kadinlara ve 40 yasinin altinda genç yatirimcilara kurumumuzun her zaman pozitif ayrimciligi var. Bu sekilde üreticilerimizi bilgilendirdik. 29 Agustos tarihine kadar proje kabulünü gerçeklestirecegiz” diye konustu.

Ari Yetistiricileri Birligi Baskani Firat Canbay ise "TKDK’nin ikinci çagri basvurusu baslamisti. Bu çagri basvurusuna binaen bizler de Elazig Ari Yetistiricileri olarak TKDK Il Koordinatörü Sertaç Yilmaz ile beraber birligimize kayitli birlik üyelerimizi bu noktada bilgilendirmek istedik. Buradaki destek basvurularina basvuru yapmalari için nelere dikkat edecekleri konusunda bilgilendirme toplantisi gerçeklestirdik. Özellikle son yillardaki girdi maliyetlerinin artisi sebebiyle ve bölgedeki rekoltenin düsüsü nedeniyle bölgemizdeki üreticilerin bu tür desteklere ulasma noktasinda bilgilendirme toplantisinin hayirlara vesile olmasini diliyoruz” seklinde konustu.

Kaynak: İHA