Içisleri Bakan Yardimcisi Çatakli'dan 'Hatay'da Salgin Var' Iddialarina Yanit

Içisleri Bakan Yardimcisi Ismail Çatakli, IYI Parti’nin kurdugu sahra hastanesinin bashekimi Hasan Sami Özvarinli’nin “Hatay’da salgin var” iddialarina, “Bir salgin asla söz konusu degildir. Iddialar gerçek disi ve provokasyon amaçlidir” diyerek cevap verdi.

Içisleri Bakan Yardimcisi Çatakli'dan 'Hatay'da Salgin Var' Iddialarina Yanit
Hatay Afet Koordinasyon Merkezinde konusan, Içisleri Bakan Yardimcisi Ismail Çatakli, IYI Parti’nin Iskenderun’da kurdugu sahra hastanesinin bashekimi Hasan Sami Özvarinli’nin “Hatay’da salgin var” iddiasina yanit verdi. Kent genelinde yasam alanlarinin tamamina su verilerek sok klorlama islemlerinin düzenli olarak yapildigini, 3 bin 159 WC, bin 434 dus konteynerin kuruldugunu belirten Çatakli, gida güvenligi ve hijyenin saglanmasi amaciyla icap eden tüm çalismalarin da titizlikle yerine getirildigini söyledi.

Çatakli, Hatay il düzeyinde vaka sayilari geçen yila benzer düzeyde oldugunu vurgulayarak, salgin durumunun asla söz konusu olmadigini, iddialarin gerçek disi ve provokasyon amaçli oldugunu ifade etti.

“Bir salgin asla söz konusu degildir. Iddialar gerçek disi ve provokasyon amaçlidir”

Hasan Sam Özvarinli’nin iddialarinin gerçek disi oldugunu söyleyen Çatakli, “Maalesef bir siyasi parti destekli, saglik alaninda yalan üzerinde yalan haber üzerinden bir provokasyon ile karsi karsiyayiz. Biz böyle büyük bir afet karsisinda insanlarimiza herkesin yardim etmesi için tüm çagrilarimizi yaparken ve onlara destek verirken ne yazik ki Hatay ilinde büyük bir salgin olduguna dair, bizce hekimliginin de sorgulanmasi gereken bir kisi tarafindan, yalan ve provokasyon amaçli bir açiklamada bulunulmustur. Konuya iliskin olarak Hatay Valiligimizce yazili bir açiklamada yapilmistir. Hatay genelinde yasam alanlarinin tamamina su veriliyor, sok klorlama islemleri düzenli olarak yapiliyor. Ilave olarak enkaz alanlarinin yogun oldugu yerlerde de suya erisimin kolaylastirilabilmesi amaciyla 408 çesmenin yapimi tamamlandi ve insanlarimiz buralardan istifade edebiliyor. Yine bugüne kadar 616 TIR, ki bu yaklasik 15 milyon litre ediyor, su dagitimini da gerçeklestirdik ve bir taraftan buna devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de dogabilecek ihtiyaç için gerekli planlamalar yapildi. Bu kapsamda da bir sikintimiz gözükmüyor. Hatay genelindeki çadir kent ve konteyner kentlere 3 bin 159 WC, bin 434 dus konteyneri kuruldu. Bunlarin temizligi de düzenli olarak 163 personel eliyle yapiliyor. Birçok belediyemiz de bu çalismalara destek veriyor. Ayrica çadir kent ve alanlarinda bin 241 çamasir makinasi ve 840 kurutma makinesi kuruldu ve buralarda kalan afetzedelerimiz çamasir yikama ihtiyaçlarini giderebiliyorlar. Ki bu sayilara sivil toplum kuruluslari eliyle getirilen kurulan çamasir makina kurutma makinalari dahil degil. Onlari da eklediginiz zaman daha büyük bir sayiya ulasiyoruz. Yine Hatay genelinde 80 araç ve 237 personel ile ilaçlama ve dezenfeksiyon çalismalari da devam ediyor. Gida güvenligi ve hijyenin saglanmasi amaciyla icap eden tüm çalismalarda titizlikle yerine getiriliyor. Hem Saglik Bakanligimiz eliyle, hem Tarim Bakanligimiz eliyle. Uzman ekiplerce sahit numuneler düzen olarak aliniyor. Bu numuneler frigolu araçlarda 3 gün boyunca muhafaza ediliyor. Gerek kamu kuruluslarimizin, gerek belediyelerimizin, gerek sivil toplum kuruluslarimizin, gerekse gönüllülerimizin özverili olarak yürüttügü gece gündüz demeden, araliksiz yürüttügü bu çalismalar sayesinde Hatay il düzeyinde vaka sayilari geçen yila benzer düzeydedir ve bir salgin kesinlikle söz konusu degildir. Bir artis söz konusu degildir. Bir salgin asla söz konusu degildir. Bölgede büyük bir salgin olduguna dair iddialar gerçek disi ve yalandir, provokasyon amaçlidir” dedi.

“Dünyanin her yerinden insanlar ulasmayi basarmistir, Ankara’dakilerin nasil ulasamadiklarini bilmiyoruz”

Ismail Çatakli, Mansur Yavas’in AFAD’a ulasamadigi yönündeki açiklamasina iliskin ise, “Afetin olmasiyla birlikte deprem aninin hemen akabinde 4’üncü seviye ilan ettik ve uluslararasi yardim çagrisinda bulunduk. Bununla da kalmadik, 81 il valiligimize yazilar gönderdik. Tüm itfaiye, STK, gönüllülerin ivedi bölgeye sevk edilmesi sonra tek tek herkesi de aradik. Bunun sonucunda deprem bölgesinde hiçbir ayrim gözetmeksizin, tüm belediyelerimiz ki bu sayi 800’ün üzerindedir, 636’si ulusal, 181’i uluslararasi sivil toplum kuruluslarimiz, on binlerce gönüllümüz afet bölgelerine ulasmistir. Dünyanin her yerinden insanlar ulasmayi basarmistir, Ankara’dakilerin nasil ulasamadiklarini bilmiyoruz. Canla basla çalistilar ve halen de çalismaya devam ediyorlar. Bir can bile kurtarabilmek için mücadele edilen yerde siyaset düsünmekten çok daha önemli isler var ve biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bir an önce asrin felaketindeki yaralarin sarilmasi, insanlarimizin güvenli ve huzurlu hayatlarina yeniden dönebilmesi için hiçbir ayrim gözetmeksizin bütün paydaslarla yogun bir çalisma yürütüyoruz. Bu yasananlari siyasete alet etmek, siyasete çekmeye çalismak ve siyasi malzeme haline getirmek ne kadar dogru? Bunu hem kamuoyunun takdirine birakiyoruz hem de Allah’a havale ediyoruz. Allah islah etsin diyoruz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI