Soba Kullananlar Dikkat Açiklamasi 'Baca Bakiminizi Aksatmayin'

Kis aylarinin yaklasmasiyla Sinop Belediyesi Itfaiye Müdürlügü özellikle soba kullanan vatandaslara baca bakimini ihmal etmemeleri hatirlatmasinda bulundu.

Soba Kullananlar Dikkat Açiklamasi 'Baca Bakiminizi Aksatmayin'
Türkiye’de soguk havalarin gelmesiyle vatandaslar isitma tesisatlarini kullanmaya basladi.

Kimi evler dogalgazli sisteme geçerken Sinop Belediyesi Itfaiyesi, evlerinde halen soba kullanan vatandaslar da unutmadi. Baca bakiminin ihmal edilmemesini vurgulayan Itfaiye Müdürü Ayhan Özbek, özellikle gece yatmadan önce sobaya kömür atilmamasi gerektiginin altini çizdi.

Özbek, özellikle rüzgârli havalarda evin içine sizan gazlarin uykuda zehirleme vakalarina yol açtigini belirterek, “Eylül-Ekim aylari artik kisa hazirlik aylaridir. Kis tam olarak baslamadan önce kömürlü soba kullananlarin yilda iki kez, dogalgaz kombi bacalarinin ise teknik personellerce yilda bir kez bakimlarinin yapilmasi gerekir. Yasadigimiz Sinop kentimiz ciddi rüzgâr esintisi barindiriyor. Bacalarimizdan evlerin içine sizan karbonmonoksit gazi çok ciddi zehirlemelere yol açabilir. Bu tür zehirlenmeler ise kisa sürede tibbi müdahale gerektirir, yapilmazsa ölümle sonuçlanabilir” diye konustu.

Itfaiye Müdürü Özbek, vatandaslarin baca temizligi için Sinop Itfaiyesi’ne basvurabileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.