Cumhurbaskani Erdogan Ve Rusya Devlet Baskani Putin'den Ortak Bildiri

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ve Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin arasinda gerçeklesen görüsmenin ardindan yayinlanan ortak bildiride, “Iki lider, Rusya’nin tahil, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracati dahil, Istanbul mutabakatinin lafzi ve ruhuna uygun sekilde tam olarak uygulanmasinin gerektiginin altini çizmislerdir" ifadeleri kullanildi.

Cumhurbaskani Erdogan Ve Rusya Devlet Baskani Putin'den Ortak Bildiri


Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ile Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin arasinda bugün Rusya’nin Soçi kentinde gerçeklestirilen görüsmenin ardindan ortak bildiri yayinlandi. Bildiride, iki ülke arasindaki ticari ve ekonomik iliskilerin genisletilmesine yönelik ortak ifadeler kullanilarak, "Iki lider, Türkiye-Rusya iliskilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sinamalara ragmen, karsilikli saygi ve mütekabil çikarlarin taninmasi temelinde ve uluslararasi yükümlülüklerle uyumlu olarak ilerletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmislerdir. Bu anlayis çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili iliskilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamli istisarelerde bulunan Liderler, iki ülke arasindaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler dogrultusunda ve dengeli bir temelde artirilmasi, ekonomi ve enerji alanlarinda iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karsilanmasi, ulastirma, ticaret, tarim, sanayi, finans, turizm ve insaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda isbirliginin güçlendirilmesi yönünde somut adimlar atilmasi üzerinde mutabik kalmislardir" denildi.

Görüsmede Ukrayna tahilin sevkiyati da ele alindi

Ortak bildirinin devaminda, Liderlerin Ukrayna tahilinin dünya pazarina ulastirilmasi yönünde Istanbul’da yapilan anlasma detaylarinin ele alindigi belirtilerek, "Bölgesel konular baglaminda, Liderler, Türkiye ile Rusya arasinda var olan samimi, açik sözlü ve güvene dayali iliskilerin bölgesel ve uluslararasi istikrarin tesisi açisindan tasidigi kilit öneme isaret etmisledir. Iki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarindan tahil ve gida ürünlerinin emniyetli tasinmasina yönelik Istanbul Mutabakatina varilmasinda iki ülke arasindaki yapici iliskilerin rol oynadigini teyit etmislerdir. Iki lider, Rusya’nin tahil, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihraci dahil, Istanbul mutabakatinin lafzi ve ruhuna uygun sekilde tam olarak uygulanmasinin gerektiginin altini çizmislerdir" sözlerine yer verildi.Suriye’nin egemenligine vurgu yapildi

Bildirinin sonunda ise iki ülkenin, Suriye ve Libya meseleleriyle ilgili bakis açisina deginilerek, "Suriye’deki son gelismeler üzerinde durulan görüsmede Liderler, ülkede kalici çözüme ulasilmasi için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altini çizmislerdir. Liderler, Suriye’nin siyasi birliginin ve toprak bütünlügünün korunmasina atfettikleri öneme isaretle, Suriye’de tüm terör örgütlerine karsi mücadelede dayanisma ve esgüdüm içinde hareket etme kararliliklarini teyit etmislerdir. Iki lider, Libya’nin egemenligine, toprak bütünlügüne ve ulusal birligine olan güçlü bagliliklarini vurgulamislardir. Libyalilar arasinda mümkün olan en genis mutabakat temelinde serbest, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamis ve BM himayesinde yürütülen Libya liderligindeki ve Libya sahipligindeki siyasi sürece desteklerini yinelemislerdir" denildi. Ayrica metinde, "Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Isbirligi Konseyi’nin müteakip toplantisinin Türkiye’de gerçeklestirilmesi üzerinde mutabik kalmislardir" ifadeleri kullanildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.