Aratos'un Anit Mezarinin Bu Yil Ziyarete Açilmasi Hedefleniyor

İçel’de, tarihi yaklasik 3 bin 500 yil öncesine dayanan Soli Pompeiopolis Antik Kentinde bu yil da kazilar, astronomi biliminin kurucusu, sair ve matematikçi Aratos’un anit mezarinda gerçeklestiriliyor. Bugüne kadarki çalismalarda yuvarlik planli bir mezar yapisi ve mezar odasina girisi saglayan dar ve uzun geçit anlamina gelen ‘dromos’ bulunurken, kazi ekibinin bu yilki hedefi, Aratos’un anit mezarini ziyarete açmak.

Aratos'un Anit Mezarinin Bu Yil Ziyarete Açilmasi Hedefleniyor
İçel’in merkez Mezitli ilçesinde yer alan ve sütunlu caddesi, höyügü, antik limani, su kemerleri, hamami ve akropolleri ile dünya tarihi miraslarindan birini olusturan ve tarihi M.Ö. 1500 yilina uzanan Soli Pompeiopolis Antik Kentinde, 1999 yilinda baslayan kazi çalismalarinin bu yil 23’üncüsü gerçeklestiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanligi öncülügünde, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İçel Üniversitesinin isbirligiyle yürütülen, Mezitli Belediyesi ile İçel Büyüksehir Belediyesinin de destek verdigi çalismalarda, bu yil İçel Uluslararasi Liman Isletmeciligi A.S.’nin (MIP) 500 bin TL’lik katkisiyla antik limanda da kazilara baslanacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Baskani Prof. Dr. Remzi Yagci baskanligindaki ekip tarafindan gerçeklestirilen ve 17 Haziran’da baslayan kazilarda, ilk etapta Aratos’un anit mezarindaki çalismalar tamamlanarak ziyarete açilmasi planlaniyor. Eylül ayinda sona erecek çalismalarda, antik limanda kazilara baslanacak.

“Restitüsyon ve restorasyon çalismalarini bu yil içinde bitirmeyi planliyoruz”

Kazi Baskani Prof. Dr. Yagci, M.Ö. 3. yüzyil ile 1. yüzyil arasindaki Helenistik Dönemi kapsayan ve Aratos’un anisina dikilmis bir anit mezar oldugu tahmin edilen yapidaki çalismalarla bu yilki hedeflerini IHA muhabirine anlatti. Geçen yil temizligini bitirdikleri ve literatürde Arantos’un mezari olarak geçen anit mezarin iç bölümünde çalismalari tamamladiklarini belirten Yagci, “Anit mezarda çevre duvari çevresindeki temizligi de tamamladiktan sonra restitüsyon ve restorasyon çalismalarini bu yil içinde bitirmeyi planliyoruz. Kurul onayindan sonra da restorasyonunu gerçeklestirmeyi planliyoruz” dedi.“Bu yil içinde burayi ziyaret edilebilir hale getirmeyi planliyoruz”

Aratos’un mezari olarak adlandirilan bu anit mezarin, mimari açidan Kilikya arkeoloji için ünik bir yapi olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Yagci, “Anit mezarin ziyaret edilebilir olmasi gerekiyor; çünkü Aratos dünyaca ünlü bir astronom, Helenistik dönemde yasamis ve Soli dogumlu. Bu nedenle tanitilmasi gerekiyor. İçel’in kültür turizmine çok büyük bir katkisi olacagina inaniyoruz. Aratos, dünyaca taninan bizde daha az taninan bir vatandasimiz diyebiliriz. Antik kaynaklar Soli dogumlu oldugunu belirtiyorlar. Zaten Pella’da ölmesine ragmen anit mezarini buraya dikmisler. Konumu da çok önemli bir yerde; surlarin içinde, kentin içinde yer aliyor. Her yerden görülebiliyor ve ziyaret edilebiliyor. Biz de bu amaçla konumuna uygun bir sekilde bir düzenleme yapip, burayi ziyaret edilebilir hale getirmeyi planliyoruz. Bunu bu yil içinde basarmayi düsünüyoruz” ifadelerini kullandi.

Anit mezarda kazilarin büyük oranda tamamlandigini, sadece dis çevresini de açtiktan sonra restitüsyon ve restorasyon çalismalarini gerçeklestireceklerini dile getiren Yagci, bu çalismalarin temmuz ayinin ilk haftasinda tamamlanacagini söyledi.Soli Pompeiopolis Antik Kentinde, Aratos disinda bu yil Soli Höyük, sütunlu cadde, hamam ve antik limanda çalisma planlari hazirladiklarini kaydeden Kazi Baskani Yagci, “Bu baslattigimiz arkeolojik çalismalari eylül ayina kadar sürdürmeyi planliyoruz. Aratos mezarinda artik restitüsyon, restorasyona yönelik çalismalar bitmek üzere. Diger yerlerde de yarim biraktigimiz çalismalari sürdürmek amacindayiz” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.