Ilacini Düzgün Kullanan Veremden Tamamen Kurtuluyor

75. Verem Egitimi ve Propaganda Haftasi nedeniyle açiklama yapan Denizli Il Saglik Müdürlügü Verem Savas Dispanseri Tüberküloz Il Koordinatörü Dr. H. Betül Abdüloglu, verem (tüberküloz) hastaligi hakkinda bilgi vererek bulasma yollari ve tedavisine dikkat çekti.

Ilacini Düzgün Kullanan Veremden Tamamen Kurtuluyor


1947 yilindan bu yana her yil Ocak ayinin ilk Pazar gününden baslayan haftanin ‘Verem Egitimi ve Propaganda Haftasi’ olarak belirlendigini ifade eden Tüberküloz Il Koordinatörü Dr. H. Betül Abdüloglu, solunum yoluyla bulasan bir enfeksiyon hastaligi olan veremin, sadece bireyi degil, toplumu ilgilendiren bir hastalik oldugunu söyledi.

Abdüloglu; “Verem hastaliginin etkeni Mycobacterium tuberculosis adli bakteridir. Çogunlukla akcigerlerde hastalik olusturmalarina ragmen lenf bezleri, kemikler, eklemler, beyin, böbrekler, sindirim sistemi, omurga gibi organ ve sistemleri de etkileyebilmektedir. Verem, Covid-19 hastaligi gibi solunum yoluyla bulasan bir hastaliktir. Akciger tüberkülozlu kisiler hastaligi, saglam kisilere bulastirarak toplum içinde yayilmasina neden olmaktadir. Verem hastaliginin bulasmasinda balgam en önemli kaynaktir. Öksürme, aksirma ve konusma havada tüberküloz basilleri içeren çok küçük damlaciklarin olusmasina yol açar. Bu damlaciklar saglam insanlar tarafindan solunum yoluyla alinarak hastaliga yol açabilir. Özellikle dengeli beslenmeyen, sigara, alkol ve uyusturucu madde kullanan kisilerde, seker hastaligi, kronik böbrek yetmezligi gibi kronik hastaligi olanlarda vücut direnci düsük oldugu için verem hastaligina yakalanma riski artmaktadir. Verem hastaligi, etkeni, asisi ve ilaçlarinin uzun yillar önce bulunmasina etkili bir sekilde tedavi edilebiliyor olmasina karsin özellikle geri kalmis ve gelismekte olan ülkelerde önemli bir saglik sorunu olarak varligini korumaktadir. Tüm dünya nüfusunun yaklasik dörtte biri tüberküloz basili ile enfektedir. Enfekte kisilerin yüzde 5-10’u yasamlarinin bir döneminde hasta olmaktadir. Türkiye’de ölüm nedenleri arasinda ilk 20 hastalik içinde yer almaktadir. Dünya genelinde her yil yaklasik 10 milyon kisi tüberküloza yakalanmakta, 1.4 milyon kisi de bu hastaliktan ölmektedir. Türkiye genelinde 2020 yili verem hastaligi insidansi yüzbinde 10.6’dir. Denizli’de ise 2020 yili insidansi yüz binde 6.5’dir” diye konustu.Hasta Ilaçlarini Düzenli Olarak Kullanirsa Tamamen Iyilesir

2-3 haftadan uzun süren öksürük, ates, gece terlemesi, kanli balgam çikarma ve kilo kaybinin, verem hastaliginin en sik görülen belirtileri oldugunu dile getiren Abdüloglu, korona virüsün belirtilerinin ise öncelikle: ates, nefes darligi, gögüste hissedilen agri veya basinç, istah kaybi, kuru öksürük, yorgunluk, tat ve koku kaybi, burun tikanikligi, bogaz agrisi, bas agrisi, kas veya eklem agrisi, ishal, mide bulantisi yada kusma olarak sayilabilecegini belirtti.

Sikayetleri, diger grip enfeksiyonlarindan ayirabilmek için mutlaka test yaptirilmasi gerektigini ifade eden Abdüloglu, söyle konustu:

“Verem hastaligi belirtileri gösteren kisilerin en yakin zamanda bir saglik kurulusuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Verem hastaligi olan bir kisinin aile üyeleri ve is arkadaslari da hastaligin bulasmasi açisindan en büyük riski tasimakta olup bu kisiler de ücretsiz dispanserde kontrolden geçirilmekte ve gerekli olanlar korumaya alinmaktadir. Verem, günümüzde tedavi edilebilir bir hastaliktir. Tedavisi DGT (Dogrudan Gözetimli Tedavi) ile en az 6 aydir. DGT, tüberküloz hastasinin tüm tedavi süresince ilaçlarinin her dozunu saglik personeli gözetiminde içmesi ve bu durumun kaydedilmesi esasina dayanan bir tedavi seklidir. Böylece hastalarin planlanan tedavi süresince ilaçlarini içtiginden emin olabiliriz. Hasta ilaçlarini düzenli olarak kullanirsa tamamen iyilesir, aksi halde ilaçlara direnç gelisir. Tedavi güçlesir, uzar ve öldürücü olabilir. Tedavi edilmeyen her tüberküloz hastasi yilda 10-15 kisiye hastaligi bulastirir. Verem hastaligindan korunmak için verem asisi ( BCG ) tüm bebeklere 2 aylikken mutlaka yapilmalidir. Bu asi, hem Verem Savasi Dispanserinde hem de Aile Sagligi Merkezlerinde ücretsiz olarak yapilmaktadir. Verem savasi dispanserlerinde tani islemleri, tedavi, ilaçlar ve takip ücretsizdir. Denizli’de 2021 yilinda Verem Savas Dispanserimizde 62 yeni tüberküloz hastasi saptanmis olup devam eden 30 tedavideki hastalarla birlikte toplam 92 hastanin takibi yapilmistir”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.