Kabine Toplantısı sona erdi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Kabine Toplantısı Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başladı. Saat 16.35'te başlayan toplantıda, ekonomi, salgınla mücadele, dış ve iç politika ile gündemdeki konular ele alındı. Bakanlar, kendi alanlarındaki konular ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Gelen son dakika haberine göre; Kabine Toplantısı sona erdi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, toplantının ardından önemli açıklamalarda bulundu. İşte son dakika haberinin detayları...

Kabine Toplantısı sona erdi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Kabine Toplantısı sona erdi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Kabine Toplantısı bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. Kritik toplantı saatler 16.35'i gösterirken başladı. Toplantıda salgınla mücadele, ekonomik gelişmeler, yurtiçi ve yurtdışındaki önemli gelişmeler ele alındı.

Bakanlar, kendi alanlarındaki konular ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Gelen son dakika haberine göre; Kabine Toplantısı sona erdi. Başkan Erdoğan, toplantının ardından ulusa sesleniş konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

En büyük zararı 28 Şubat'ın verdiği Mesleki Eğitim Sistemi'ni ayağa kaldırma çabamızla ülkemizin en önemli bir sorunun daha giderildiğini düşünüyorum. Gençlerin geleceklerini görebilmelerini sağlayacak Mesleki Eğitim Sistemi'nin hayırlı olmasını diliyorum.

Bu törende bir araya geldiğimiz sanayicilerin hedeflerimize inanma konusundaki gayretine, inancına şahit oldu. Önümüzdeki sene bu zamanlarda bambaşka bir Türkiye fotoğrafıyla milletimizin karşısına çıkacağız. Türkiye'nin büyüyerek dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediği bir dönemde mesleki eğitim konusunda atılan adım çok önemlidir.

Türkiye BM'ye bağlı UNESCO tarafından hazırlanan Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne en çok eser kaydettiren ülkedir. Savunma Sanayii İcra Toplantısı'nda öncelik vereceğimiz huşuları belirledik, karara bağladık.

Aydın'da hizmete soktuğumuz fabrika ülkemiz ekonomisine yılda 450 milyon dolarlık katkıda bulunacak.

Kabine Toplantısı sona erdi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar

ARNAVUTLUK ZİYARETİ

Başbakan Edi Rama ile baş başa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirerek farklı alanlarda yedi anlaşma imzaladık. Daha sonra Arnavutluk Meclisi'nde milletvekillerine hitap etme fırsatı bulduk. Daha sonra en önemli eserlerden biri Ethem Bey Camii'nin açılışına katıldık.

Türkiye'yi hedeflerine ulaştırmak, programımızdaki işlerin takibini yapmak, yeni programlar geliştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. İstikrar ve güven iklimini güçlendirerek, programlarımızı kararlılıkla uygulayacağız.

'KUR KORUMALI MEVDUATA KATILIM 163 MİLYAR TL'

Küçük sarsıntılarla yerle yeksan olan Türkiye fotoğrafı geride kalmıştır. Kendi hedeflerimizden kopmadan yolumuza devam edebiliyoruz. Bunun son örneğini son dönemde suni bir panik haliyle ortaya çıkan döviz dalgalanması hepimizin şahit olduğu bir olaydır. Açıkladığımız tedbir paketiyle panik havasını dağıttık. Ekonomimizdeki hedefleri engellemek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. 20 Aralık'ta panik havasını dağıttık.

Kur korumalı mevduat milletimizden yoğun ilgi gördü. Kur korumalı mevduata katılım 163 milyar TL olmuştur. Küresel sınamalara karşı hazırlıklı dönemden geçiyoruz.

Yastık altı altınları ekonomiye kazandıracağız, kredi garanti fonu desteğiyle hazırlanan kredi paketinin hazırlığı devam ediyor

KDV'de etkinliği, adaleti sağlayacak çalışma tüm taraflarla görüşülerek ele alınıyor. Ülkemizin bir daha geçtiğimiz aylardaki dalgalanmaları yaşamamak için tedbirler alıyoruz. Açgözlülük yapanlara hareket alanı bırakmamakta kararlıyız. Ülkemize zarar verenleri kusura bakmasınlar, affetmeyeceğiz. Büyük ve Güçlü Türkiye'nin inşası yolunda sabrıyla, fedakarlığıyla bize destek veren her bir vatandaşımıza şükranlarımı sunuyorum.

Ülkemizde döviz mevduat hesapları hala oldukça yüksek seviyede.

Amacımız ülkemizi, yatırım, ihracat, cari fazla yoluyla büyütmek, böylece ortaya çıkacak artı değeri tekrardan insanlarımızın hizmetine vermektir. Türkiye'nin izlediği bu yol, şimdi pekçok ülke tarafından yavaş yavaş uygulanmaya başlamaktadır. Biz ülkemizi ekonomide hak ettiği yere getirmiş olacağız.


Kabine Toplantısı sona erdi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar
KORONAVİRÜS SALGINI

Pekçok coğrafya omıcron varyantının etkisi altında. Ülkemizin bilim insanlarının geliştirdiği ve yine ülkemizdeki tesislerde üretimine başlanan TURKOVAC aşısı sayesinde kendimize daha güvenle baökıyoruz. Yakın gelecekte Türkiye dünyada bu alanda önde gelen merkezlerden biri haline dönüşecek.

Eğitim-öğretim başta olmak üzere insanlarımızın mağduriyetine neden olacak gereksiz bir kısıtlamaya meydan vermedik, vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızdan bu dönemde de temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymayı, aşılarını tamamlamalarını önemle rica ediyoruz.

Doktorlarımızla, hemşirelerimizle birlikte sayısı 1 milyon 200 bine ulaşan sağlıkçılarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Son dönemde vatandaşlarımızdan gelen serzenişleri biliyoruz. Bunların da çözümü için gereken hazırlıkları yapıyoruz. Bu ülkenin insanlarının çözülmedik sorununu bırakmayacağız

TÜRKİYE'DEN AFGANİSTAN'A YARDIM ELİ

Afganistan'a 700 tonluk bir iyilik treni göndereceğiz.