Iran'dan Elektronik Ev Esyasi Ithalatina Yasak

Iran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in talimati üzerine Iran’da elektronik ev esyasi ithalati yasaklandi.

Iran'dan Elektronik Ev Esyasi Ithalatina Yasak
Iran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaskani Ibrahim Reisi’ye yazdigi mektupta yerli üreticiye zarar verdigi için elektronik ev esyasi ithalatinin yasaklanmasini istedi. Hamaney, “Ev esyasi ithalati yerli üreticinin belini kirdi ve bunun önünün alinmasi gerek” ifadelerini kullandi.

Reisi ise Dini Lider Hamaney’in talimati üzerine ilgili bakanliklara özellikle Güney Kore’den elektronik ev esyasi ithalatina yasak getirildigini bildirdi.

Iran, elektronik ev esyalari ihtiyacini agirlikli olarak Güney Kore’nin Samsung ve LG firmalari ile karsilarken, Hamaney tarafindan getirilen yeni yasak ile birlikte söz konusu sirketlerden artik elektronik ev esyasi ithal edilemeyecek.

Yasakta Güney Kore’nin Iran’a ait 9 milyar dolara el koymasinin etkili oldugu düsünülüyor

Güney Kore yönetiminin Iran’a ait 9 milyar dolar degerindeki mal varligina el koymasinin alinan kararda etkili oldugu düsünülüyor. Iran yönetimi, birçok kez Güney Kore’yi Iran pazarini kaybedebilecegi konusunda uyarmis ve el konulan 9 milyar dolarin iadesini talep etmisti. Güney Kore, ABD yaptirimlari nedeniyle Iran’a ödeme yapamayacagini açiklamisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.