Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, Yas-I Matem Oruç Açma Bulusmasi'na Katildi Açiklamasi

'Afganistan’da yasanan insani drami kaynaginda çözme yönünde irademizi koruyor, sinirlarimizda da olasi mülteci akinlarina karsi gerekli tüm tedbirleri aliyoruz. Afganistan’in istikrara kavusmasi için Cumhurbaskanimiz liderliginde üzerimize düseni yapmayi da sürdürüyoruz' 'Kerbela, Allah ve Resulüne iman edip Ehli Beyt sevgisini gönüllerine nakseden bizlerin ortak yürek acisidir. Bu menfur hadise, bir ibretler, hakikatler hadisesidir ve Kerbela’ya sebebiyet verenler mezhep ve mesrep farki gözetmeksizin tüm Müslümanlarin vicdanlarinda mahkum olmustur'

Cumhurbaskani Yardimcisi Fuat Oktay, "Afganistan’da yasanan insani drami, kaynaginda çözme yönünde irademizi koruyor, sinirlarimizda da olasi mülteci akinlarina karsi gerekli tüm tedbirleri aliyoruz. Afganistan’in istikrara kavusmasi için Cumhurbaskanimiz liderliginde üzerimize düseni yapmayi da sürdürüyoruz" dedi.

Istanbul Valiligince Arkeoloji Müzesinin bahçesinde düzenlenen Yas-i Matem Orucu Açma Bulusmasi'na katilan Oktay, burada yaptigi konusmada katilimcilara, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in selamlarini iletti.

17 Agustos depreminin yildönümü vesilesiyle deprem felaketinde ve son günlerde yasanan dogal afetlerde hayatini kaybeden bütün vatandaslar ile tüm sehitleri rahmetle andigini ifade eden Oktay, son afetlerde gönüllü olarak yardima kosan vatandaslarin ve sivil toplum kuruluslarinin örnek bir dayanisma ruhu ile birlik ve beraberlik örnegi gösterdigini dile getirdi.

- Kerbela bizlerin ortak yürek acisidir"

"Kerbela, Allah ve Resulüne iman edip Ehl-i Beyt sevgisini gönüllerine nakseden bizlerin ortak yürek acisidir" diyen Oktay, söyle devam etti:

"Bu menfur hadise, bir ibretler, hakikatler hadisesidir ve Kerbela’ya sebebiyet verenler mezhep ve mesrep farki gözetmeksizin tüm Müslümanlarin vicdanlarinda mahkum olmustur. Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da canini feda ederek, insanliga bir ders biraktigi gerçegini göz ardi etmemeliyiz. Bu ders, insanliga birligi, kardesligi korumanin; nifaktan ve tefrikadan uzak durmanin önemini anlatir. Kerbela, Hazreti Hüseyin’i anlayarak daima haksizligin ve zulmün karsisinda sapa saglam durmayi ögütler. Hazreti Hüseyin, hakkin, hakikatin, huzurun ve barisin yeryüzüne hakim olmasi için yola çikmistir ve bu yolda zulme riza göstermemis, adaletsizlige seyirci kalmamistir. Bugün dünyanin dört bir yaninda kardeslerimiz zulme ugrarken, masum siviller hayattan koparilirken bizlere düsen, Kerbela’yi dogru anlamak ve haksizliklar karsisinda Hazreti Hüseyin misali bir durus sergilemektir. Irk, dil, mezhep ve mesrep farkliliklarini suni gündemlerle öne çikararak kardesligimizi hedef alanlara, cografyamizda yeni Kerbela’lar yasanmasini arzulayanlara karsi uyanik olmaktir, uyanik olmaliyiz. Bizlere düsen Hazreti Hüseyin Efendimiz gibi iyilerin ve iyiliklerin yaninda, kötülerin ve kötülüklerin karsisinda olmak, hakki ve hakikati ayakta tutmaktir."

- Afganistan'da yasananlar

En güncel örnek olarak birlik, beraberlik saglanamayan Afganistan’da yasanan insani dramin ortada oldugunu anlatan Oktay, Afganistan'in uzun yillardir siyasi istikrarsizlik, iç savas ve belirsizlik haliyle bogustugunu hatirlatti.

Oktay, "Afganistan’da yasanan insani drami, kaynaginda çözme yönünde irademizi koruyor, sinirlarimizda da olasi mülteci akinlarina karsi gerekli tüm tedbirleri aliyoruz. Afganistan’in istikrara kavusmasi için Cumhurbaskanimiz liderliginde üzerimize düseni yapmayi da sürdürüyoruz." diye konustu.

Pendik'teki Cemevi olayina da deginen Oktay, sunlari kaydetti:

"Hiç kimsenin bizi bölmesine, ayristirmasina ve kardesligimize zarar vermesine izin vermeyecegiz. Cemevlerimize ya da alevi vatandaslarimiza yapilan herhangi bir müdahaleyi, taskinligi kabul etmemiz mümkün degildir ve aninda gerekeni de yapariz ve yapiyoruz da. Yakin zamanda Pendik’te gerçeklesen bu gibi hadiselere titizlikle egilen ve failleri yakalayan Istanbul Valiligimize, Sayin Valimize ve emniyet güçlerimize tesekkür ediyorum. Fitne, fesat ve tefrika girisimlerine firsat vermeyecek, elbirligi ve gönül birligi içinde yolumuza devam edecegiz."

Istanbul Valisi Ali Yerlikaya da yarinin 10 Muharrem Asure Günü oldugunu, gönüllerin mahzun ve hüzün dolu, sofralarda da bu hüznün yasi oldugunu söyledi.

Yürekleri daglayan Kerbela hadisesinin yasandigi gün, Peygamber Efendimiz'in, “Benim dünyadaki çiçegim, reyhanim” buyurdugu sevgili torunu Hazreti Hüseyin ile çogu Ehl-i Beyt-i Mustafa’dan 72 yârenin önce susuzluga mahkum edildigini, sonra da sehit edildigini belirten Yerlikaya, olayin üzerinden 1341 yil geçmesine ragmen ne acinin dindigini ne de yasin bittigini kaydetti.

Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beytin, Kerbela çöllerinde ne verdikleri sözden ne de tuttuklari yoldan döndüklerini anlatan Yerlikaya, Peygamber Efendimiz'in "Iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmis olamazsiniz" seklinde buyurdugunu söyledi.

Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin, bu derin anlayisi kendilerine düstur edindiklerini vurgulayan Yerlikaya, "Zulme ve haksizliga karsi çok cesur bir mücadelenin de simgesi oldular. Hazreti Peygamberimizin torununa reva görülen o muamele, bu topraklarin her karisinda, her bir Müslüman'in hanesinde yankilandi durdu, bin yili askin senedir." diye konustu.

Bu topraklarin sevgi ve hosgörü medeniyetinin, birlikte yasama kültürünün dogdugu, Hoca Ahmet Yesevilerin, Haci Bektas-i Velilerin, Horasan Erenlerinin topraklari oldugunu anlatan Vali Yerlikaya, bu cografyada, sözleriyle manevi dünyaya rehber olan Yunus Emreler, Ahi Evranlar, Hazreti Mevlanalar yetistigini ve dünyaya örnek oldugunu dile getirdi.

Programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardimcisi Ahmet Misbah Demircan, Istanbul Il Jandarma Komutani Tuggeneral Nuh Köroglu, Istanbul Il Emniyet Müdürü Zafer Aktas, Sahil Güvenlik Marmara ve Bogazlar Bölge Komutani Albay Tayfun Pasaoglu, Cem Vakfi Genel Baskani Izzettin Dogan, Dünya Ehl-i Beyt Vakfi Baskani Fermani Altun, sanatçi Yavuz Bingöl, Hüseyin ve Kezban Hatemi ile sivil toplum kurulusu yetkilileri, kaymakamlar ve ilçe belediye baskanlari katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.