Protokolden Tüketimi Tesvik Için Izgarada, Dikeni Zehirli Aslan Baligi Ziyafeti

Antalya’da balon baligi alimi programinda, Tarim ve Orman Bakanligi Balikçilik ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altug Atalay ile Antalya Valisi Ersin Yazici, aslan baliginin tüketimini tesvik için, dikenleri zehirli, eti lezzetli ve yenilebilir olan aslan baligini mangalda pisirip yedi. Vali Yazici’nin, ‘Genel Müdüre güvenip bende tadiyorum arkadaslar’ sözleri ise gülümsetti.

Protokolden Tüketimi Tesvik Için Izgarada, Dikeni Zehirli Aslan Baligi Ziyafeti
Tarim ve Orman Bakanligi Balikçilik ve Su Ürünleri Genel Müdürlügü, Antalya Balikçi Barinaginda, "Balon Baligi Avciliginin Desteklenmesi, Aslan Baliginin Tüketime Kazandirilmasi" projesi çerçevesinde program düzenlendi.

Programa Tarim ve Orman Bakanligi Balikçilik ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altug Atalay, Antalya Valisi Ersin Yazici, Akdeniz Su Ürünleri Arastirma, Üretme ve Egitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan ve balikçilar katildi."Aslan baligi dikenleri alindiktan sonra yenebilir"

Denizlerindeki istilaci türlerden aslan baligi hakkinda bilgiler veren Genel Müdür Mustafa Altug Atalay, “Aslan baligi destekleme kapsaminda degil. Balon baligini aliyoruz, sanayide kullaniyoruz, imha ediyoruz, aslan baligini ise dikenlerini kestikten sonra tüketebiliyoruz. Ilk tadimi yapildi. Son derece lezzetli bir balik. Dikeni ele batmadigi sürece sikinti yok. Ekonomisini de kendiliginden olusacaktir. Ama balon baliginin etinin tüketilmemesi gerekir. Balon baligini imha, aslan baligini gida olarak kullanabiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

"Dikenleri makasla kesildi"

Daha sonra protokol dev balon baligi ve aslan baliklarini inceledi. Bir görevli aslan baligini eldivenle eline alarak, dikenlerinin makas yardimiyla nasil kesilecegini ve temizlenecegini uygulamali olarak gösterdi.

Atalay, balon baliginin zehirli, aslan baliginin dikenleri alindiktan sonra lezzetli oldugunu belirterek, “Aslan baligini yakaladigimiz zaman eldivenle tutacagiz, temizledikten sonra son derece lezzetli bir balik” dedi."Protokol izgara basinda"

Aslan baliklarinin temizlenmesinin ardindan protokol izgara basina geçti. Vali Yazici ve Genel Müdür Atalay, bir süre izgarada aslan baligi pisirdi. Atalay, pisen aslan baligini masa yardimiyla tabaga alarak, zehirsiz ve lezzetli bir balik oldugunu göstermek için kendisi yedi.

"Sofralara inmesini istiyoruz"

Bu sirada Doç. Dr. Mahir Kanyilmaz ise aslan baliginin lezzetini topluma kazandirmaya çalistiklarinin altini çizerek,” Restoranlara, lokantalara, soframiza inmesini istiyoruz. Amacimiz baligi tanitmak. Herkes korkuyor, korkulacak bir balik degil son derece lezzetli” diye konustu."Genel Müdüre güveniyorum"

Vali Yazici ise “Genel Müdüre güvenip bende tadiyorum arkadaslar. Tadi ne baligina benziyor” diye sordu. Genel Müdür Atalay ise baliginin lezzetinin daha çok levrek baligina benzedigini söyledi.Aslan baligi hakkinda

Aslan baligi (Pterois), Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un bati kisimlarinda, Kizildeniz’de, mercan kayaliklarda yasayan zehirli deniz baliklarindan olusan bir cinstir. Insanlar için tehlike teskil ederler. Kiyiya yakin yerler ile 50 metre derinlik arasindaki kisimlarda yasarlar. Üst kisimlarinda bulunan ignelerin insan ile temasi sonucunda birkaç gün süren yanma, terleme ve solunum zorlugu görülebilir, hatta ölüme bile neden olabilir.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.