Bolivya Bassavciligi, Eski Geçici Devlet Baskani Anez'in Soykirim Suçlamalarini Kabul Etti

Bolivya Bassavciligi, eski geçici Devlet Baskani Jeanine Anez’e yöneltilen 2019 yilinda sivillerin vurularak ölümüne iliskin soykirim, ciddi yaralanmalar ve ölümle sonuçlanan yaralanmalar gibi yeni bir takim suçlamayi kabul ettigini duyurdu.

Bolivya Bassavciligi, "darbe davasi" kapsaminda yürütülen sorusturmada gözaltina alinan eski geçici Devlet Baskani Jeanine Anez’e yöneltilen bir takim yeni suçlamayi kabul etti. Bassavcilik Ofisi tarafindan yapilan açiklamada, Bolivya’nin Cochabamba kentinde yer alan Sacaba bölgesinde ve El Alto kentinde yer alan Senkata bölgesinde 2019 yilinda güvenlik güçleri ile halk arasinda çikan çatismalar sonucu yasanan katliamlarda, çok sayida kisinin hayatini kaybettigini duyuruldu. Olaylarda silahla vurularak hayatini kaybeden sivillere iliskin Anez’e yöneltilen soykirim, ciddi yaralanma ve ölümle sonuçlanan yaralanma suçlamalarini kabul eden Bassavcilik, Bolivya Yüksek Adalet Divani’na öncüllerin toplanmasi asamasini baslattigini aktardi.

Sorusturma devredilebilir

Yerel basinda yer alan haberlerde, Bassavcilik açiklamasinin Anez hakkinda baslatilan sorusturmanin devredilmesine yol açabilecegi ve Bolivya Parlamentosu’nun terör, isyan ve komplo ile suçlandigi darbe iddialarina iliskin baskent La Paz’da yaklasik 4 aydir tutuklu kalan Anez hakkinda sorumluluk yargilanmasina karar verebilecegi ifade edildi.

Suçlamalara neden olan çatismalar

Bolivya’da 20 Ekim 2019’da dönemin Devlet Baskani Evo Morales’in kazandigi genel seçimlerin ardindan muhalefet yanlilari hile yapildigi iddiasiyla sokaklara dökülmüstü. Protestolar her geçen gün siddetini arttirirken Bolivya ordusu Morales’e darbe tehdidinde bulunmustu. Baskilara dayanamayarak 10 Kasim’da istifasini sunan Morales, siyasi siginmaci olarak önce Meksika’ya sonra Arjantin’e gitmisti. Istifa eden Morales’in yerine geçici olarak Anez geçmis, baslayan protesto gösterileri ve ardindan yasanan siddet olaylarinda resmi ölü sayisi 29 olarak açiklanmisti. Ayrica Anez hükümeti, Sacaba bölgesinde 15 Kasim 2019 tarihinde ve 19 Kasim’da ise Senkata’da çikan çatismalarda silah sesleri duyulmasina ve sivillerin kursun yaralanmasi nedeniyle hayatini kaybetmesine ragmen güvenlik güçlerinin silah kullanmadigini ileri sürerek, protestoculari birbirini vurmakla suçlamisti. Iki bölgedeki çatismalarda ise yaklasik 20 sivil hayatini kaybederken, Bolivya Ombudsman Ofisi tarafindan yapilan açiklamalarda, güvenlik güçlerinin sivillere yönelik asiri güç kullanimi kinanmisti. Olaylarin ardindan ülkede 18 Ekim 2020’de genel seçimler düzenlenmis ve Morales’in adayi Luis Arce Catacora seçimden zaferle çikmisti. Morales, destekledigi Catacora’nin seçimi kazanmasinin ardindan ülkeden ayrilisinin 1. yilinda ülkesine dönmüstü.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.