Baskan Gültak Açiklamasi 'Mersin'in Kaybedecek Daha Fazla Vakti Yok'

Akdeniz Belediye Baskani Muhammet Mustafa Gültak, Akdeniz ilçesinin en büyük sorununun imar oldugunu belirterek, yaklasik 6 ay önce Tarim ve Orman Bakanligindan gelen İçel’in ikinci etap imar plani konusu ile ilgili olarak İçel Büyüksehir Belediyesinin 5 binlik imar planlarini en kisa sürede hazirlamasi gerektigini söyledi. Gültak, “İçel’in kaybedecek daha fazla vakti yok” dedi.

Baskan Gültak Açiklamasi 'Mersin'in Kaybedecek Daha Fazla Vakti Yok'
İçel’in merkez ilçe Akdeniz Belediye Baskani Gültak, haftanin belli günlerinde gerçeklestirdigi ziyaretleri kapsaminda Çilek Mahallesini ziyaret etti. Belediye baskan yardimcilari ve meclis üyelerinin de eslik ettigi ziyarette Baskan Gültak, mahalleye yapilan ve yakin zamanda kazandirilacak olan hizmet ve projeleri anlatti.

“Akdeniz’in imari ile ilgili neresinden tutsaniz elinizde kaliyor”

Gültak, burada yaptigi konusmada, imar sorununa dikkat çekti. Akdeniz ilçesinin en büyük sorununun ‘imar’ sorunu oldugunun altini çizen Gültak, “Kime gitseniz ya tapusunda sikinti vardir ya hisselidir ya 18 uygulamasindan magdur olmustur veya senet üzerine bir tapu almistir, üzerine yillarin emegiyle 2 katini dikmistir ya da hiç tapusu yoktur. Akdeniz’in imar konusunda neresinden tutsaniz elinizde kaliyor. Yillarca da bu konunun üzerine kimse egilmemis. Birileri, yillarca bu sehirde, devletin koymus oldugu ve belediyelerin uyguladigi kanunlari hiçe saymis, gözlerini yummuslar ve istedikleri bir sehir dizayn etmisler, sonrasini maalesef hiç düsünmemisler” diye konustu.“5 binlik planlarin acilen bitmesini bekliyoruz”

İçel’in tarim ile ilgili görüsünün de 20 yildir gelmedigine dikkat çeken Baskan Gültak, “Lütfi Elvan Bakanimiza selam olsun. Tarim Bakanimiz ile yaptigi görüsmeler sonucu yaklasik 5 ay önce bu görüs de geldi. Zira bu görüs gelmeden sehrin imar planlari da düzelmiyor. Büyüksehir Belediyesi 5-6 aydir çalisiyor. Umarim yakin zamanda çalismalari bitirirler; çünkü bu görüs, Çay, Çilek, Kazanli, Karaduvar ve daha birçok mahallemizi ilgilendiriyor. Çilek Mahallemize yesil alanlar, sosyal ve kültürel tesisler kazandirmak elbette istiyoruz ama bunu yapabilmemiz için Büyüksehir’in 5 binlik planlari bitirmesi gerekiyor. Ardindan da ben ona uygun binlik plan hazirlayacagim, sonra da buranin projesini çizdirip, ihalesine çikacagim” seklinde konustu.“İçel’in kaybedecek daha fazla vakti yok”

Gültak, tüm yetkililer ve uzmanlarin sadece Akdeniz’in degil, İçel’in en büyük sorununun imar sorunu oldugunda hemfikir olduguna da isaret ederek söyle konustu:

“İçel’in kaybedecek daha fazla vakti yok. Mahalle muhtarlarimiz ve mahalle sakinlerinden tek ricamiz, 5 binlik imar planlarinin en kisa zamanda tamamlanmasi için İçel Büyüksehir Belediyesini sikistirmalaridir, çünkü tarim görüsü geleli 6 ay olacak. Ne durumda, ne zaman bitecek? Zamanimiz hizla geçiyor. Imar dediginiz sey 3 günde çikmaz. Bugün baslasalar ve hizli giderse Büyüksehir ve bizim bitirmemiz 1 yili bulur. Fakat eger bu is savsaklanirsa 2,5 yil daha gider ve yetismez. Ikinci etap imar planlari insallah hizlanir. Biz de binligi yapariz. Taziye evi sözümüz sözdür ama yasal olarak yapmaliyiz; çünkü yillarca burada birçok sey kaçak yapilmis. Sonrasinda toparlamak mümkün olmuyor.”

“Bürokrasinin ayak diremesi, vatandasi magdur ediyor”

MESKI çalismalari sonucu Çay ve Çilek mahallelerinin bozulan sokaklarina deginen Gültak, “Baskilarimiz sonucu bu mahallelerin yillardir yasadigi içme suyu sorununun çözümü için MESKI çalisma baslatti. Çalismalari yapan müteahhit maalesef yollari delik desik etmis. Bu saatten sonra bu sokaklari yama kurtarmaz. Sokak ve kaldirimlar komple yenilenmeli. Ama bu isi yapmakla sorumlu olan Akdeniz Belediyesi degildir. Insanlar aylardir feryat ediyor, ‘tozdan, topraktan, dumandan öldük’ diyorlar. Haklilar. MESKI yetkilileri, sokaklardaki tahribatin parasini Akdeniz Belediyesine degil, Büyüksehir’e vereceklerini söyledi.

Kazdiginiz sokaklarin, kirdiginiz asfalt ve kaldirimlarin parasini Büyüksehir’e verdiyseniz, Büyüksehir yapmak zorundadir. Ama bazi bürokratlar ortaligi karistiriyor. Vahap Seçer’in konuya el atacagina; bu mahallelerimizin kangrene dönüsen asfalt sorununu çözecegine eminim ama hizlanmasi gerekiyor, çünkü bürokrasi ayak diretiyor. Bunu çözecek olan Büyüksehir Belediye Baskanidir” ifadelerini kullandi.

“Baskanimiz sorunlarimizla ilgileniyor, iyi bir iletisim içindeyiz”

Çilek Mahallesi Muhtari Selim Tomak ise mahallenin sorunlariyla yakindan ilgilenmesi dolayisiyla Baskan Mustafa Gültak’a tesekkür etti. Yasadiklari bir takim sikintilari anlatip çözüm için Baskan Gültak’tan destek isteyen Muhtar Tomak, “Baskanimizla iyi bir iletisim içindeyiz. Mahallemizle, bizler ve esnafimizla sürekli ilgileniyor, görüsüyor. Dogru olan da budur. Mahallemizin sorunlarina gösterdigi hassasiyet nedeniyle tesekkür ediyorum” diye konustu.23 Nisan Ilkokulunun fiziki kosullari iyilestirilecek

Muhtar Tomak’in taleplerini not eden Baskan Gültak, bölgeye bir PTT subesi ve banka ATM’si kurulmasi için yetkililerle görüsecegini ve süreci takip edecegini ifade etti.

Mahallede bulunan 23 Nisan Ilkokulu ögretmenleri ile de bir araya gelen Gültak, okulun fiziki kosullarinin iyilestirilmesi yönündeki talepler için ellerinden geleni yapacaklarini söyledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.