Kendi Kabinla Alisveris Dönemi Ile Ambalaj Atiginin Ve Gida Israfinin Önüne Geçilecek

Sürdürülebilir çevre duyarliligi kapsaminda plastik ambalaj atigini azaltmak ve israfi önlemek için artik “kendi kabinla alisveris” dönemi basladi. Müsteriler market alisverislerinde ambalajli ürünler yerine sahip olduklari kaplarini götürerek istedikleri ya da ihtiyaçlari kadar ürün satin alabilecek.

Kendi Kabinla Alisveris Dönemi Ile Ambalaj Atiginin Ve Gida Israfinin Önüne Geçilecek
Son yillarda artan küresel sorunlarin basinda çevre kirliligi geliyor. Tüketim kültürüne bagli olarak günden güne artan ve çevre kirliliginde bas rolü oynayan etken ise plastik kullanimi ve olusturdugu atik miktari. Global düzeyde her ne kadar önlemler alinsa bile hala daha maalesef plastik atik seviyesi istenilen düzeylere inmedi. Bu kapsamda geçtigimiz yillarda Türkiye de alisverislerde büyük bir çevre kirliligine yol açan market posetlerini ücretlendirmeye gitti. Uzun zamandir sürdürebilir çevre vizyonuyla ön plana çikan CarrefourSA da sürdürülebilir çevre vizyonuyla gelistirdigi projelere bir yenisini daha ekleyerek plastik ambalaj kullanimini azaltmak ve israfin önüne geçmek amaciyla “kendi kabinla alisveris” dönemini baslatti.

Hem ambalaj atiginin hem de gida israfinin önüne geçiliyor

Hayata geçirilen proje ile müsterilere, evlerinde kullandiklari kaplar veya torbalar ile kuru gida, taze sebze-meyve, kasap, baharat, kuruyemis, sarküteri ve unlu mamul reyonlarindan alisveris seçenegi sunuluyor. Bu sayede sadece ambalaj atiginin önüne geçilmesinin yani sira önceden belli gramajlarda paketlenmis ürünler yerine tüketicinin kendi ihtiyaci kadarini almasiyla da gida israfinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yerli tohuma destek olunuyor

Dünyada kullanilan plastigin yüzde 60’nin ambalajlamadan geldigini ve “plastik kullanimini nasil azaltiriz” mantigiyla yola çiktiklarini aktaran CarrefourSA Satis Grup Müdürü Eda Özkan, sürdürülebilir çevre hedefiyle kurum olarak bir komite olusturduklarini ve ayni zamanda proje kapsaminda yerli tarima da destek olduklarini ifade etti.

Eda Özkan proje ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak, “Müsteriler kendi kaplari ile gelip kendi istedikleri miktarda alisveris yapabiliyorlar. Bu sistem ile müsterilerin kullandigi ambalaj atigini önlemis oluyoruz. Ayni zamanda fazla ürün alarak israf etmek yerine kendi ihtiyaci ya da tüketecegi kadar istedigi gramajda alabiliyorlar. Bu projeyi ortaya koyarken bir özelligi daha olsun dedik ve yerli tohumlari kullanma karari aldik. Müsterilerimiz ister kese kagidi ister eskilerin kullandigi alisveris torbalari isterlerse evde o ürüne dair kullandiklari kavanozlari ya da kaplarla gelip alisverislerini yapabiliyorlar. Eger darasi alinmasi gereken bir kap ile geliyorlarsa tartilarimizda darasini alip ürünlerini içine koyabiliyorlar. Uygulama meyve- sebze, kasap, sarküteri, unlu mamuller, kuru gida, kuruyemis ve baharat reyonlarinda uygulaniyor. Örnegin peynirlerini gelip evde kullandigi peynir kabini dolduracak kadar alabiliyorlar. Böylelikle ambalajlardan olusan büyük plastik atigini önlemis oluyoruz” dedi.4 ayda 7.6 ton plastik atik engellendi

Gelistirdikleri projeler sayesinde kurum olarak 4 ayda 7.6 ton plastik atigin önüne geçtiklerini de söyleyen Özkan, “Kendi kabinla gel sürdürebilirlik komitesinin sadece bir tane projesi. Bununla baglantili olarak meyve-sebzelerde kullanilan köpük tabak yerine mesela geri dönüstürebilir karton tabaklar kullaniyoruz. Tüm magazalardaki sarf malzeme kullanimini bastan gözden geçirdik ve nasil azaltabiliriz, alternatif malzeme olarak ne kullanabiliriz sorularina karsilik gelen çözümler üretiyoruz. Bütün bunlarla birlikte 4 ayin sonunda 7.6 ton plastik atigi önlemis olduk. Kendi yaptigimiz kurumsal çalismalara kendi kabinla gel projesi ile müsterilerimizi de dahil ettik. Bununla ilgili müsterilerimizden çok güzel geri dönüsler aliyoruz” seklinde konustu.“Dünyamiz için hem bireysel hem de kurumsal sorumluluklar almaliyiz”

Simdilik 33 magazada uygulamayi hayata geçirdiklerini ve hizlica tüm ülkedeki subelere yayma hedefinde olduklarini da aktaran Özkan son olarak, “Yasam için dogrusunu yapmak hem kurumsal olarak hem bireysel olarak hepimizin görevi. Çevreye duyarliligin, sürdürebilirligin özellikle son aylarda ne kadar önemli oldugunu anladigimiz dünyamizda hepimizin hem bireysel hem kurumsal anlamda katki saglamasi gerekiyor. Biz bu çerçevede kendi kabinla gel uygulamasini suan için 33 magazamizda baslattik ve hizlica tüm Türkiye’deki magazalarimizda yayma hedefindeyiz” diyerek sözlerini sonlandirdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.