Cumhurbaskani Erdogan, Kabine Toplantisi'nin Ardindan Millete Seslendi Açiklamasi (4)

'Operasyonlar neticesinde, PKK'nin üst kadrosu tarihinde ilk kez Kuzey Irak'ta hareket edemez, toplanamaz ve örgütü yönetemez hale gelmistir' 'PKK, FETÖ, DEAS gibi terör örgütlerine devletimizin tüm imkanlarini kullanarak adeta göz açtirmiyoruz. 'Tehdidi kaynaginda yok etme' ilkesiyle milli güvenligimizi tehdit eden yapilarin tepesine sinirlarimiz içinde oldugu gibi faaliyet gösterdikleri cografyalarda da biniyoruz'

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, operasyonlar neticesinde, PKK'nin üst kadrosunun tarihinde ilk kez Kuzey Irak'ta hareket edemez, toplanamaz ve örgütü yönetemez hale geldigini belirtti.

Cumhurbaskanligi Külliyesi'ndeki Kabine Toplantisi'nin ardindan millete seslenen Erdogan, banka kredilerinin yani sira sermaye piyasasi araçlarinin da sirketler tarafindan tercih edilmeleriyle ilgili gerekli altyapiyi hazirladiklarini söyledi.

Erdogan, sirketlerin bilançolarini öz kaynak finansmaniyla güçlendirmesine önem verdiklerini vurgulayarak, bu yilin ilk 6 ayinda 23 sirketin halka arz oldugunu, sirketlerin bu yöndeki ilgisinin, halka arzlarin sürecegine isaret ettigini belirtti.

Halkin, halka arz yoluyla finansmanlarini güçlendirmeye yönelen bu sirketlere sahip çikacagina inancini dile getiren Erdogan, sözlerini söyle sürdürdü:

"Sermaye piyasalarimiz açisindan iki önemli çalismayi hayata geçiriyoruz. Birincisi tüm dünyada büyük ilgi gören ve her geçen gün büyüyen yesil borçlanma araci ihraçlarinin ülkemizde de yayginlasmasi için yesil tahvil ve sukuk rehberini hazirlamasi ve buna hazirlanmasidir. Ikincisi de tahvil garanti fonu kurulmasidir. Olusturacagimiz garanti mekanizmasiyla reel sektörün tahvil piyasasindan daha çok faydalanmasini ve sermaye piyasalarinin banka kredilerine önemli bir alternatif haline gelmesini hedefliyoruz."

- "Ilk yari için ön gördügümüz eylemleri basariyla tamamladik"

Cumhurbaskani Erdogan, özellikle kamuoyu ile 12 Mart'ta paylasilan Ekonomi Reform Programi'ni, tüm paydaslarin siki is birligi içerisinde çalismasiyla hayata geçirdiklerini belirterek, programda yer alan 154 eylemin yüzde 78'inin bu sene tamamlanacagini bildirdi.

Haziran ayi sonunda tamamlanma süresi konulan 35 eylem basligindan 31'inin de bitmis durumda oldugunu aktaran Erdogan, söyle devam etti:

"Geriye kalan 4 eylemden 2'sinin teknik çalismalarina nihai halini verirken kanunla hayata geçirilecek 2 eylem için de Meclisimizin takdiri bekleniyor. Dolayisiyla ilk yari için ön gördügümüz eylemleri basariyla tamamladik. Bu çerçevede, bütçe ve kamu mali yönetiminde seffaflik ilkelerimizden taviz vermedigimizi bir kez daha göstererek Kamu Maliyesi Raporu'nun ilkini yayimladik. Ayrica 200'den fazla kurumun hesaplarini tek hazine kurumlar hesabina aktardik. Kamuda tasit alimi ve kiralanmasi, temsil ve agirlama gibi harcama alanlarina kati sinirlamalar getiren tasarruf genelgemizi yayimladik. Cumhurbaskanligi, yürütmenin tüm is ve islemleri gibi bu konunun da asli sahibidir."

Kredi Garanti Fonu teminatiyla 5'inci ve 6'nci bölgelerde, imalata dayali ve ihracati önceleyen yatirimlara uzun vadeli kredi destegi saglanmasini mümkün kildiklarini belirten Erdogan, mikro ve küçük ölçekli firmalara sagladiklari ilave istihdam için finansman giderlerine kolaylik saglamaya baslayacaklarini söyledi. Erdogan, sözlerini söyle sürdürdü:

"Yesil üretim için gerekli teknolojilerin gelistirilmesi ve yayginlastirilmasi amaciyla AR-GE çalismalarini destekliyoruz. Sebze ve meyve zayiatinin azaltilmasi için soguk zincir ve soguk hava ünitesi destek mekanizmasini olusturduk. Nüfusumuzun yüzde 25'ini olusturan 18 yas altindaki çocuklarimizin bireysel emeklilik sistemine girebilmesinin önündeki engelleri kaldirdik. Kamu yönetimini güçlendirmek için Ekonomi Koordinasyon Kurulunu ve Finansal Istikrar Komitesini ve Fiyat Istikrari Komitesini kurduk. Türkiye Istatistik Kurumunu iliskili kurulus yapisina dönüstürdük. Görüldügü gibi 'Durmak yok yola devam' diyerek ülkemizi hedeflerine adim adim yaklastirmak için kesintisiz çalisiyoruz."

- "Terör örgütlerine devletimizin tüm imkanlarini kullanarak adeta göz açtirmiyoruz"

Erdogan, salginla ugrasirken yatirimlari, ekonomiyi, reformlari, dis politikayi ihmal etmedikleri gibi ülkenin ve milletin bekasini tehdit eden güvenlik sorunlariyla da mücadelelerini kesintisiz sürdürdüklerini söyledi.

Özellikle terör örgütlerine karsi tarihin en basarili mücadelelerini vererek, önemli neticeler elde ettikleri bir dönemden geçtiklerini ifade eden Erdogan, söyle konustu:

"Bu vesileyle öncelikle 28 yil önce bugün Basbaglar'da teröristler tarafindan alçakça katledilen kardeslerimizi rahmetle yad ediyorum. Basbaglar'daki vatandaslarimiz basta olmak üzere tüm sehitlerimizin kanlarini yerde birakmadik, birakmiyoruz ve birakmayacagiz. PKK, FETÖ, DEAS gibi terör örgütlerine devletimizin tüm imkanlarini kullanarak adeta göz açtirmiyoruz. 'Tehdidi kaynaginda yok etme' ilkesiyle milli güvenligimizi tehdit eden yapilarin tepesine sinirlarimiz içinde oldugu gibi faaliyet gösterdikleri cografyalarda da biniyoruz. Milli Savunma Bakanligimiz ile Içisleri Bakanligimiz ile Milli Istihbarat Teskilatimiz ile bu mücadeleyi azim ve kararlilikla yürütüyoruz."

Erdogan, genisleyen istihbarat imkanlariyla terör eylemlerini engellerken, bu yapilari besleyen ana omurgalarin yönetim kademelerini, mali ve lojistik damarlarini da felç ettiklerini vurgulayarak, Suriye'deki Firat Kalkani, Zeytin Dali, Baris Pinari ve Bahar Kalkani operasyonlari ile Kuzey Irak bölgesindeki Pençe Harekatlarinin 'Terörü kaynaginda bertaraf etme' stratejisinin ürünleri oldugunu söyledi.

Cumhurbaskani Erdogan, sunlari kaydetti:

"Yurt içinde de polisimizle jandarmamizla askerlerimizle güvenlik korucularimizla istihbaratimizla terör örgütlerini her geçen gün biraz daha geriletiyoruz. Milli Istihbarat Teskilatimiz, terör örgütleriyle mücadeleyi sinirlarimizin ötesine de tasimistir. Yapilan operasyonlar neticesinde, PKK'nin üst kadrosu tarihinde ilk kez Kuzey Irak'ta hareket edemez, toplanamaz ve örgütü yönetemez hale gelmistir. Teskilatimizin, ordumuzla birlikte gerçeklestirdigi operasyonlar, PKK için sinir ötesinde hiçbir yerin artik güvenli olmadigini göstermistir.

Daha önce Ismail Özden, Filiz Duman, Diyar Garip Muhammet, Haci Kurhan, Ismail Nazlikul, Eser Irmak, Saliha Kaytar gibi örgütün önemli yöneticileri etkisiz hale getirilmisti. Son 6 ayda ise PKK'nin en üst kademesindeki isimler birer birer ayni akibete düçar olmustur. Suriye genel sorumlusu olan ve terörist Murat Karayilan ile birlikte örgüt karargahinin 5'li yürütmesinde yer alan 'Sofi Nurettin' kod adli Halef El Muhammed bunlardan biridir. Interpol tarafindan kirmizi bültenle aranan KCK yürütme konseyi üyesi 'Sinan Mirhan' kod adli Dalokay Sanli da etkisiz hale getirilmistir. Örgütün en önemli eleman kaynagi olan Mahmur Kampi genel sorumlusu 'Doktor Hüseyin' kod adli Selman Bozkir ve Mahmur Kampi KCK sorumlusu 'Salih Cizre' kod adli Hasan Adir da ayni akibeti paylasmislardir."

Erdogan, MIT Baskanliginin DEAS ile mücadelede de örgüte ait gizli ve hassas dokümanlara ulasarak çok sayida örgüt mensubunun yakalanmasini sagladigini vurguladi. Erdogan yakalananlar arasinda 2016'da Sultanahmet'te gerçeklestirilen saldirisiyla baglantili DEAS mensubu Azzo Halaf, DEAS'in sözde Irak istihbarat divani üyesi Üsame Recep Hamid, sözde Tarim Emiri Muvaffak Mustafa ve sözde Türkiye sorumlusu Kasim Güler'in de yer aldigini ifade etti.

(Sürecek)

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.