Libya Açiklarinda 121 Düzensiz Göçmen Yakalandi

Libya Suçlari Izleme Örgütü, Libya sahil güvenlik güçlerinin Akdeniz'de düzensiz göçmenleri tasiyan bota ates açmasi olayina iliskin acil sorusturma baslatilmasi çagrisinda bulundu.

Libya açiklarinda Avrupa'ya gitmeye çalisan 121 düzensiz göçmen yakalandi.

Libya Deniz Kuvvetlerinin Facebook hesabindan yapilan yazili açiklamada, 2 Temmuz'da düzensiz göçmenleri tasiyan bir bota operasyon gerçeklestirildigi belirtildi.

Operasyonda Afrika uyruklu 121 düzensiz göçmenin yakalandigi ve bu kisilerin ilk yardim yapilmasinin ardindan Trablus'taki Düzensiz Göçle Mücadele Idaresine teslim edildikleri aktarildi.

Hukukçu aktivistlerin kurdugu Libya Suçlari Izleme Örgütünün Facebook sayfasindan yapilan açiklamada, göçmenlere ates açilmasina ve zorla geri gönderilmelerine karsi olundugu belirtildi.

Libya sahil güvenlik güçlerine ait tekneden, düzensiz göçmenleri tasiyan bota ates açilmasi anina iliskin görüntülerin de paylasildigi açiklamada, ulusal birlik hükümetine olayla ilgili acil sorusturma baslatmasi çagrisinda bulunuldu.

Devrimin ardindan yönetim boslugu yasanan Libya, yakin cografi konumu nedeniyle Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulasmak isteyen Afrikali göçmenlerin en önemli güzergahlarindan birisi durumunda bulunuyor.

Ülkelerindeki iç savas, çatisma, baskici rejimler veya ekonomik zorluklardan kaçarak Avrupa'ya gitmek için Libya üzerinden Sahra Çölü ve Akdeniz'i geçmeye çalisan Afrikalilarin bir kismi insan kaçakçilarinin eline düsüyor, bazilari da çölde veya denizde hayatini kaybediyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.