Japonya'yi Vuran Sel Ve Heyelanda 300 Ev Zarar Gördü

Japonya’da etkisini sürdüren siddetli yagislarin yol açtigi sel ve heyelan nedeniyle en az 300 ev zarar görürken, Japonya Basbakani Yoshihide Suga hava kosullarinin arama kurtarma faaliyetlerini güçlestirdigini söyledi.

Japonya'yi Vuran Sel Ve Heyelanda 300 Ev Zarar Gördü


Japonya’da Kanagawa, Shizuoka ve Chiba eyaletleri basta olmak üzere farkli noktalarda etkisini sürdüren siddetli yagis sel ve heyelanlara yol açmisti. Mevsim normallerinin üzerindeki yagisin neden oldugu sel ve heyelanlarda en az 300 evin zarar gördügü bildirildi.

Heyelanin ardindan 20 kisinin kayip olarak kayitlara geçtigi Shizuoka eyaletinde bulunan Atami sehrinde 2 kisinin cansiz bedenine ulasilirken, arama kurtarma çalismalari devam ediyor.

21 bin haneye tahliye uyarisi

Sel ve heyelan riski nedeniyle Atami’de bulunan 21 bin haneye yönelik tahliye uyarisi yayinlanirken, Japonya Basbakani Yoshihide Suga kabine üyelerini acil toplantiya çagirdi. Hasar tespiti ve afet yönetimi konusunda yerel otoritelere destek talimati veren Suga, hava kosullari nedeniyle arama kurtarma çalismalarinda helikopter veya drone kullanilamamasinin çalismalari zorlastirdigini söyledi.Yetkililer uyardi

Japonya Meteoroloji Ajansi’ndan (JMA) yapilan açiklamada, sel ve heyelan riskine dikkat çekilirken, siddetli yagisin önümüzdeki pazartesi gününe dek etkisini sürdürecegi belirtildi. Yerel otoriteler, Japon Denizi kiyilarindaki bölgelerde yasayan sakinlere olasi tahliye çagrilarina karsi hazirlikli olma çagrisinda bulundu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.