Yasaklar Kalkinca Taze Çekilmis Kahvelerin Satisi Düstü, Fiyati Artti

Korona virüs nedeniyle uygulanan tam kapanma ve sokaga çikma kisitlamasinin yavasça kalkmasiyla beraber taze çekilmis kahvelerin satisi yüzde 30 düserken, fiyatlara ise yüzde 20 zam geldi.

Yasaklar Kalkinca Taze Çekilmis Kahvelerin Satisi Düstü, Fiyati Artti
Dünyayi etkileyen Korona virüs nedeniyle insanlar hem tam kapanma hem de hafta sonu kisitlamalarda evlerinde kalirken, kahveleri kendileri yaptilar. Sürekli evde kalmanin stresi ve yalnizligini kahvelerle gidermeye çalisan vatandaslar; kahvehane, kafe ve çay ocaklarinin yeniden açilmasi ile beraber oralara akin etmeye basladi.

Sonucunda ise kisitlama sürecinden yok satilan taze çekilmis kahvelerin satisinda bir düsüs meydana geldi.

Kahve satislarinda yüzde 30 civarinda bir düsüs yasayan aktarlar, temmuz ve agustos aylarinda gurbetçilerin gelmelerini bekliyorlar. Bu arada kahve fiyatlarinda da yüzde 20’ye kadar bir zam söz konusu iken daha da zamlanacagi söyleniyor.

“Yasak kalktiktan sonra yüzde 30 azalma var”

Yaklasik 20 senedir Eskisehir’de kahve isletme sahibi olarak bulunan Sabahattin Küçük, kahve piyasasindaki son durumunu anlatti. Sabahattin Küçük , “Tam kapanma ve cumartesi kisitlamasinin kalkmasiyla beraber taze çekilmis kahvelerin satislari düstü. Bu düsmenin sebebi insanlarin tüketim azligindan degil, insanlar kahvelerde, kafelerde, çay ocaklarinda, çay bahçelerinde bulunmayi özlemis. Dolayisiyla buralarda daha zaman geçirmeye basladi.

Kahvelerini, çaylarini orada tüketmeye basladi ve otomatik olarak bu bizim satislarimizi etkiledi. Insanlar evlerinde olduklari için sürekli farkli seyler yapmak istediler. Kahveyi daha fazla içtiler. Disarida da içilecek yer olmadigi için mecbur bizden alip evde tükettiler. Bu nedenle pandemi döneminde kahve satislarimiz daha iyidir. Açildiktan sonra en azindan yüzde 30 oraninda bir düsüs yasaniyor” seklinde konustu.Çözüm gurbetçiler

Küçük, "Temmuz, Agustos aylarinda bizim gurbetçi olarak tabir ettigimiz yurt disindan, Avrupa’dan gelen bizim yerli insanlarimiz olacak. Onlar geldiginde isler daha da artar. Normalin çok daha üstüne çikar. Geçen sene de gelemedigi için biz zarar gördüm. Oralarda yasayan tanidiklarimizdan aldigimiz habere göre bu sene artik uçak biletleri bulamiyorlarmis. Türkiye’ye akin edeceklermis. Onlar gelince bizim satislarimizda da büyük bir patlama olacak ve durum çözülecek diye bekliyoruz” diye konustu.Fiyatlar uçuyor

Birkaç ay önceye kadar kilosu 55-60 liraya satilan sade kahveleri simdi ise 80 liraya satiliyor. Yüzden 20 civarinda yapilan zammin ardindan kahve fiyatlari daha da zamlanacagi bekleniyor.

Bu konuda konusan Sabahattin Küçük, “Fiyatlarda artma var. Malum kahve sektörü tamamen yurt disina bagli bir sey. Dolaysiyla dolar artikça fiyatlar da artiyor. Onun için kahve fiyatlarda artis gösterdi. Bu sene genel olarak yüzde 20 oranda bir artis söz konusudur. Bu artisin biraz daha devam edecegi söyleniyor. Bize gelen bilgilere göre bu artis yine yüzde 15 -20 civarinda olabilir. Suanda sade kahvenin kilosu 80 liraya satiyoruz. Eskiden mesela bunu 55-60 liraydi. Yine aromali kahveler 100 liraya satiyoruz. Eskiden 80 liraya satiyorduk. Yeniden zamlanirsa bu fiyatlar daha da artacak” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.