Isparta'da Kadina Siddet Uygulayan Kisilere Satis Yapilmiyor

Isparta’da üniversite ögrencilerinin 25 Kasim Kadina Yönelik Siddetle Uluslararasi Mücadele Günü dolayisiyla hazirladigi projeye esnaftan da destek geldi. Is yerlerinin camlarina “Bu isletmede kadina siddet uygulayan kisilere satis yapilmamaktadir” afisleri asildi.

Isparta'da Kadina Siddet Uygulayan Kisilere Satis Yapilmiyor
Ülke genelinde artan kadina siddet olaylarina karsi farkindalik olusturmak isteyen Süleyman Demirel Üniversitesi ögrenci toplulugu, Isparta esnafi ile birlikte is yerlerinin camlarina “Bu isletmede kadina siddet uygulayan kisilere satis yapilmamaktadir” afisleri yerlestirdi. Kadinlarin sadece 25 Kasim Kadina Yönelik Siddetle Uluslararasi Mücadele Günü’nde degil her gün kiymetinin bilinmesi gerektigine dikkat çeken Proje Arastirma Gelistirme Uygulama Toplulugu Baskan Yardimcisi Alperen Irmak, “Bu projeyi düsünürken nasil farkindalik olustururuz diye düsündük. Afisimizde yazan ’Bu isletmede kadina siddet uygulayan kisilere satis yapilmamaktadir’ dememizin sebebi siddet uygulayan vatandaslari dislamak ve algi olusturmak. Çünkü kadina siddet her geçen gün artiyor. Esnaflarimizla da görüstügümüzde bize çok destek oldular, onlara da tesekkür etmek istiyoruz. Isparta’mizda vatandasimizin yogun olarak kullandigi cadde olan Mimar Sinan Caddesi’ni seçtik. Yaklasik 40 esnafimiz böyle bir projede bizim de imzamiz olsun, kadina siddete bizde karsiyiz dediler” ifadelerini kullandi.

Esnaf Canan Eray, kendi isletmesinde kadina siddet uygulayan kisilere satis yapmadigini belirterek, “Çünkü kadinlar da özgür olmali. Kadinlarimiza saygi duymaliyiz. Çünkü kadinlar bir çiçektir ve bizim isletmemizde kadina siddet uygulayan insanlara satis yapilmamaktadir. Insallah daha fazla kadinlarimiz ölmez, çocuklarimiz zarar görmez“ dedi.

Kentte bir giyim magazasinda çalisan Nurten Basmaci, böyle bir projenin içinde yer aldigi için çok mutlu oldugunu belirtti.

Basmaci, “Böyle bir projeye mecbur kalmak bile bence utanç verici ancak projenin içinde oldugum için bizler de mutluyuz. Insallah hep birlikte dur deriz. Kadina siddet uygulayanlar bu magazadan alisveris yapamazlar “ seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.