Ak Kadinlar 'Kadina Siddete Hayir' Dedi

Bursa’da, AK Parti kadin kollari üyeleri, kadina yönelik siddeti kinadi. Partililer tarafindan kadinlara çiçek dagitildi.

Ak Kadinlar 'Kadina Siddete Hayir' Dedi
15 Temmuz Demokrasi Meydani’nda gerçeklestirilen basin açiklamasina il yöneticileri, il ve ilçe kadin kollari yöneticileri katildi.

AK Parti Genel Merkez Kadin Kollari tarafindan 81 ilde es zamanli olarak gerçeklestirilen açiklamalarin Bursa ayaginda AK Parti Bursa Il Kadin Kollari Baskani Emel Gözükara Durmaz, kadina yönelik siddetin bütün dünyanin meselesi olduguna dikkat çekti. AK Parti’nin kurulusundan bu yana kadina yönelik siddetle mücadelede reform çapinda adimlar attigini ifade eden Emel Gözükara Durmaz, “2002 yilinda yola çikarken kilavuz edindigimiz seçim beyannamemizden itibaren, kadina yönelik siddetle mücadelede kararliligimizi ifade ettik. 2004 yilinda Anayasa’da pozitif ayrimcilik ilkesini düzenledik. 2005 yilinda Türk Ceza Kanununda yaptigimiz degisiklikle, ‘töre sebebiyle’ ifadesini ekleyerek, töre cinayetleri faillerine en yüksek cezalari getirdik. Medenî Kanun ve Is Kanununda yaptigimiz düzenlemelerle kadini güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde SÖNIM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çagri hatti, bakanliklar arasi koordinasyonun güçlendirilmesi, egitimler, eylem planlari ile topyekûn mücadele kararliligimiz artarak devam ediyor” dedi.

Açiklamasinda, "Bizim medeniyetimiz, kadin, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratilmislara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir" diyen Emel Gözükara Durmaz, siddetin her türlüsüne karsi olduklarini ve siddetle mücadele etmeye kararlilikla devam edeceklerini aktardi. Durmaz, “Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in vurguladigi gibi, ‘Kadina siddet, insanliga ihanettir’. AK Parti teskilatlari olarak, her adimimizda bu bilinçle hareket ediyor, her firsatta bunu dile getiriyoruz. Kadina yönelik siddete tahammülümüz yok. Sadece ev içi degil, basta PKK olmak üzere, tüm terör örgütlerinin kadinlara ve çocuklara yaptigi her türlü siddetle kararlilikla mücadele edecegiz. Var olan çözüm tekliflerimizin yenilerini ekleyerek, canla basla çalismaya devam edecegiz” ifadelerini kullandi.

"Topyekûn mücadelemiz sürecek"

Toplumu derinden etkileyen siddet konusunun temeline inildiginde, çözümün topyekûn mücadele ile saglanacagina inandiklarini vurgulayan Emel Gözükara Durmaz, "Öyle ki, kadina yönelik siddet konusu, üzerinden siyaset yapilmayacak kadar hassas ve insanî bir konudur. Yakin zamanda, Cumhurbaskanimiz, Kadina Yönelik Siddetle Mücadele Ulusal Eylem Plani’nin dördüncüsünü açikladi.

Ardindan bosanmis ese karsi islenen siddet suçuna da, agirlastirici hükümler getirilmesi dördüncü yargi paketinde düzenlendi.

Attigimiz bütün bu adimlar, kadina yönelik siddet konusundaki kararliligimizin en iyi göstergesidir. 25 Kasim Dünya Kadina Yönelik Siddetle Uluslararasi Mücadele Gününde bir kez daha tüm gücümüzle haykiriyoruz ki, siddet uygulayana, siddete taraf olana, siddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü siddet uygulayana, siddeti tasvip eden zihniyete karsi kadin erkek omuz omuza mücadelemizi sürdürecegiz" diyerek sözlerini noktaladi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.