G20 Liderleri, Asgari Vergi Anlasmasini Onayladi

Dünyanin en büyük 20 ekonomisinin (G20) liderleri, Ekonomik Isbirligi ve Kalkinma Örgütü’nün (OECD) çok uluslu sirketler için küresel asgari vergi anlasmasini onayladi.

G20 Liderleri, Asgari Vergi Anlasmasini Onayladi
G20’nin Roma’da gerçeklestirilen Liderler Zirvesi’ne katilan ABD Hazine Bakani Janet Yellen yaptigi yazili açiklamada, G20 liderlerinin, OECD’nin çok uluslu sirketlerin faaliyette bulunduklari ülkelerde 2023’ten itibaren en az yüzde 15 oraninda vergilendirilmesine yönelik 136 ülkenin kabul ettigi anlasmayi onayladiklarini bildirdi.

Tarihi anlasamaya iliskin Yellen, asgari verginin onaylanmasinin ABD’li sirketlere ve onlarin çalisanlarina "yarar" saglayacagini aktardi.

OECD, 8 Ekim’de aralarinda ABD, Çin, Almanya, Fransa, Ingiltere, Japonya ve Türkiye’nin de yer aldigi, küresel Gayrisafi Yurt içi Hasila’nin (GSYH) yüzde 90’inindan fazlasini temsil eden 136 ülkenin uluslararasi vergi reformuna yönelik anlasmayi kabul ettigini açiklamisti.

Anlasma; Google, Amazon, Microsoft ve Facebook gibi internet sirketleri de dahil olmak üzere küresel sirketlerin 2023’ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranina tabi tutulmasini saglayacak.

Söz konusu anlasmanin, çok uluslu sirketlerin cazip vergi oranlari sunan Irlanda ve Macaristan gibi ülkelerde genel merkezleri kurarak vergiden kaçinmalarini zorlastirmasi bekleniyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.