AK Partili Dogan Açiklamasi '(Izmir Depremi) Biten Evler, Hak Sahiplerine Verilmeye Baslaniyor'

AK Parti Izmir Il Çevre, Sehircilik ve Kültür Baskani Deniz Dogan, Izmir depreminin 1. yil dönümünde yaptigi açiklamada agir hasarli toplam 392 binanin yikildigini belirterek, "TOKI tarafindan hazirlanan 7 proje alaninda toplam bin 701 bagimsiz bölüm insaatlari devam ederken, evler peyderpey hak sahiplerine teslim edilmeye baslanacak. Çevre ve Sehircilik Bakanliginca rezerv yapi alaninda ise 8 bin 110 konut yapilmasi planlandi. Çalismalar hizla sürerken, yil sonu itibariyla biten daireler de hak sahiplerine teslime edilmeye baslanacak’’ dedi.

AK Partili Dogan Açiklamasi '(Izmir Depremi) Biten Evler, Hak Sahiplerine Verilmeye Baslaniyor'
AK Parti Izmir Il Çevre, Sehircilik ve Kültür Baskani Deniz Dogan, Izmir’in Seferihisar açiklarinda 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklügündeki depremin 1. yil dönümünde yapilan çalismalar hakkinda bilgi verdi. Depremde yogunluklu olarak Seferihisar, Bayrakli ve Bornova ilçelerinin etkilendigini belirten Dogan, Afet ve Acil Durum Yönetimi Baskanligi (AFAD) tarafindan yürütülen çalismalarda hizli yol alindigini ifade ederek, "Depremin ilk anindan sonra harekete geçen AFAD ekipleri önce enkaz altinda kalan vatandaslarimizin kurtarilmasi için diger kamu kurum ve kuruluslari ile çalisma baslatti. Deprem sonrasi evlerine giremeyen vatandaslarimizin barinma ihtiyaci için önce 3 bin 20 çadir ivedi bir sekilde kuruldu. Ardindan konteyner kent devreye girdi ve 499 konteynerden olusan Geçici Konaklama Merkezi hayata geçirildi. AFAD tarafindan 70 milyon TL, Çevre ve Sehircilik Bakanligi, Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligi, Tarim ve Orman Bakanligi tarafindan 54 milyon TL nakdi yardim, çesitli kamu kurum ve kuruluslari tarafindan 60 milyon TL ayni yardim olmak üzere toplamda 184 milyon TL tutarinda yardim yapildi. Depremin yaralari devlet kurumlarimizin birimleri ile en kisa sürede sarilmaya çalisti’’ diye konustu."Bir yil içinde konutlar yapildi"

Hasarli evler konusunda da kisa sürede çalismalarin yapildigini belirten Dogan, "Yapilan hasar tespit çalismalari kapsaminda bugüne kadar 213 bin 782 adet binada hasar tespit çalismasi yapilirken, agir hasarli bina sayisi 629, orta hasarli bina sayisi 605, az hasarli bina sayisi 7 bin 764, hasarsiz bina sayisi 175 bin 431 olarak hasar tespit çalismalari tamamlanmistir. Ilk hasar tespitleri sonrasinda 40 adet bina can ve çevre güvenligi açisindan çok riskli oldugu için acil yikim karari alinmis ve yikilmistir. 31 adet binada riskli yapi tespiti yapilarak yikim karari alinmis ve yikilmis olup, ilk etapta toplam 71 adet bina yikilmistir. Agir hasarli ve acil yikim karari sonucunda bugün itibariyla toplam 392 adet bina yikilmistir. Bayrakli ilçesi sinirlari içerisinde deprem sonucu çöken veya agir hasar gören yapilarin yogunluklu bulundugu alanlar, 6306 sayili Kanun uyarinca Çevre ve Sehircilik Bakanliginin olurlari ile proje alani olarak belirlenmis olup, imar plani degisiklikleri TOKI tarafindan hazirlanarak Mekansal Planlama Genel Müdürlügünce onaylanmistir. 7 proje alaninda toplam bin 701 bagimsiz bölüm için Subat 2020 içerisinde baslanan insaatlar devam etmektedir. Depremin yil dönümünden itibaren ilk teslimler peyderpey gerçeklestirilmeye baslanacak" dedi."Rezerv alandaki konutlarin yapimina hizli bir sekilde devam ediliyor"

Bayrakli’daki Sehir Hastanesi yanina yapilan rezerv alandaki konutlar hakkinda da bilgi veren Dogan, "Bayrakli ilçesinde yaklasik 375 hektarlik alan 6306 sayili Afet Riski Altindaki Alanlarin Dönüstürülmesi Hakkinda Kanun uyarinca Çevre ve Sehircilik Bakanliginca ’rezerv yapi alani’ olarak ilan edilmisti. Alanda ilk etapta 3 bin 649 adet konut insaati için ihale yapildi ve insaatlar devam ediyor. Yil sonuna ilk teslimlerin yapilacagi planlanan rezerv alan içerisinde toplam 8 bin 110 konut yapilmasi planlaniyor" ifadelerini kullandi.

"Çevre merkezli sehirciligi ve depreme hazirligi milli güvenlik meselesi olarak gördük"

Izmirlilerin talepleri dogrultusunda devletin her birimi ile deprem sonrasi çalismalarin hiz kesmeden devam ettiginin altini çizen Dogan, söyle konustu:

"Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan liderliginde AK Parti kuruldugu günden bugüne çevre merkezli sehirciligi ve depreme hazirligi bir milli güvenlik meselesi olarak görmüstür. Kentsel dönüsüm ve milletimize saglikli yasam alanlari kazandirma konusunda çok önemli çalismalar yapmistir. Yine AK Parti 2023’e giden yolda yeni belirledigi ’Yesil Kalkinma Devrimi’ vizyonuyla milletimize saglikli ve modern yasam alanlari olusturma hedefine kararlilikla ilerlemektedir.’’

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.