Yeni AKM, 13 Yil Aradan Sonra Sanatseverlerle Bulustu (2)

Klarnet sanatçisi Serkan Çagri: 'Burada yapilacak tüm etkinliklerin Türkiye'ye ve Istanbul'a yakisir olacagini düsünüyoruz. Dünyada da AKM'nin Istanbul'un kalbindeki kültür sanat merkezi olarak hafizalarda kalmasi elbette daha da mümkün olacak' Sanatçi Yavuz Bingöl: 'Basta Cumhurbaskanimiz olmak üzere, Kültür Bakanimiza, bütün çalisan ekibe, herkese tesekkür ediyoruz. Gerçekten çok kiymetli güzel bir yer oldu. Ülkenin bir sanatçisi olarak gurur duyuyorum' Istanbul Ticaret Odasi Baskani Sekib Avdagiç: 'Uzun bir zaman kaybettik ama bugün muhtesem bir eser ortaya çikti. Mimari açidan da bir mühendis olarak da söylüyorum. Buranin yikilip yeniden yapilmasi en dogru olaniydi. Çok kaliteli bir eser ortaya çikti'

Kültür, sanat ve is dünyasinin önemli isimleri, Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) açilisina iliskin görüslerini paylasti.

Sanatçi Mustafa Keser, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in sanata ve sanatçiya önem verdigini vurgulayarak, "Burayla ilgili biliyorsunuz çesitli spekülasyonlar yapildi. Iste yikiliyor sudur budur. Iste açiliyor, yok açilamaz, yok yikiliyor diyenlere kapak olsun, bu kadar." dedi.

Klarnet sanatçisi Serkan Çagri, Istanbul'un merkezinde AKM'nin yeniden sanatla bulusmasinin heyecan verici olduguna vurgu yaparak, sunlari kaydetti:

"Burada yapilacak tüm etkinliklerin Türkiye'ye ve Istanbul'a yakisir olacagini düsünüyoruz. Dünyada da AKM'nin Istanbul'un kalbindeki kültür sanat merkezi olarak hafizalarda kalmasi elbette daha da mümkün olacak."

Sanatçi Elif Buse Dogan "Uzun zaman sonra Cumhurbaskanimizin siparisiyle bir opera izleyecegiz. Bu gece burada olmak gerçekten çok güzel." degerlendirmesinde bulundu.

Is insani Adnan Polat, AKM'nin çocuklugundan beri ugrak noktalarindan biri olduguna isaret ederek, "Sanat ve kültürün olmadigi bir ülkede kalkinmanin olmasi mümkün degil. En son teknolojilerle donatilmis bir mekan oldu." diye konustu.

- "En büyük arzum, burada sahneye çikmak"

Oyuncu Buket Dereoglu, AKM'nin sanatin kalbi oldugunu ifade ederek, en büyük arzusunun burada sahneye çikmak oldugunu söyledi.

Oyuncu Özgür Özgülgün, "Çocuklugum, buradaki oyunlari seyrederek burada geçti. 13 yil sonra 29 Ekim'de açilisinda burada olmaktan çok mutluyum." degerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Nedim Saban, "Bugünü gördügüm için çok mutluyum. Burada çocuk oyunu izlemistim, o günlerime döndüm.” sözleriyle duygularini ifade etti.

Sanatçi Serpil Temur, AKM'nin 1969'daki ilk açilisinda kendisinin sahnede oldugunu belirterek, "Sadece açilis için Adana'dan geliyorum. O kadar mutluyum ki geceden beri uyuyamiyorum. Burasi bizim evimiz, bütün gençligimin geçtigi bir yer." diye konustu.

- "Ülkenin bir sanatçisi olarak gurur duyuyorum"

Istanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, "Bizim için büyük sevinç, tarihi bir gün. Bu yeni bina tekrar ülkemize, Istanbul'umuza hayirli ugurlu olsun." ifadelerini kullandi.

Oyuncu Sinem Öztürk, "Dis cephesinin eskiye uygun kalmasi mimari olarak beni de çok mutlu etti. Içerisine girince bambaska bir dünya. Emegi geçen herkesi tebrik ediyorum." dedi.

Yapimci Mustafa Uslu, AKM'nin ilham veren bir mekan olduguna dikkati çekerek, kalipçisindan demircisinden çiragina, kalfasina, ustasina, mimarina, mühendisine herkese tesekkür etti.

Sanatçi Yavuz Bingöl, degerlendirmesinde "Basta Cumhurbaskanimiz olmak üzere, Kültür Bakanimiza, bütün çalisan ekibe, herkese tesekkür ediyoruz. Gerçekten çok kiymetli güzel bir yer oldu. Ülkenin bir sanatçisi olarak gurur duyuyorum." ifadelerine yer verdi.

Istanbul Ticaret Odasi Baskani Sekib Avdagiç, Istanbul 2010 Avrupa Kültür Baskenti Yürütme Kurulu Baskanligi yaptigini hatirlatarak, sunlari dile getirdi:

"O dönemde burayla ilgili çok büyük mücadele vermistik. O zaman ki bazi sendikalar, unsurlar yapilmasini engellemisti. Dolayisiyla uzun bir zaman kaybettik. Ama bugün muhtesem bir eser ortaya çikti. Mimari açidan da bir mühendis olarak da söylüyorum. Buranin yikilip yeniden yapilmasi en dogru olaniydi. Çok kaliteli bir eser ortaya çikti."

- Dünden bugüne Atatürk Kültür Merkezi

Istanbul'un ikonik mimariye sahip yapilarindan AKM'nin açilisi sirasinda binanin dis cephesine uygulanan skymapping gösterisi, töreni disaridan takip eden Istanbullulari büyüledi.

1946 yilinda opera binasi olarak temeli atilan yapi, 1969 yilinda tamamlandi. O zamanki adi Istanbul Kültür Sarayi olan bina, 1970 yilinda çikan yanginda hasir gördü. Tadilatin ardindan yapi bu kez Atatürk Kültür Merkezi adiyla 1978'de yeniden açildi.

Uzun yillar Istanbul'un en önemli sanat merkezi olarak faaliyet gösteren AKM'de 2000'li yillarda restorasyon ihtiyaci iyiden iyiye hissedildi. Temeli 2019 yilinda atilan yeni AKM, ilk yapinin mimari olan Hayati Tabanlioglu'nun oglu olan Murat Tabanlioglu imzasiyla karakteristik özelliklerini koruyarak yenilendi.

Eski AKM'deki seramik sanatçisi Sadi Diren duvari birebir yeniden yapildi. Opera fuayesindeki döner merdivenin de aslina sadik kalindi. Yenilenen AKM’nin girisinde yer alan çelik konstrüksiyonlu dev küre, 15 bin özel seramik parçasindan olusuyor. Kürenin içerisindeyse dev bir opera salonu bulunuyor.

2 bin 40 kisilik izleyici, 118 kisilik de orkestra kapasitesine sahip salonda sahne mekanigi ve sistemleri anlaminda dünyanin en önde gelen teknolojisi kullanildi. Yeni AKM'nin içerisindeki salonlar ayni zamanda akustik konser salonu olarak da tasarlandi.

AKM'de 4 bin 500 metrekare fuaye alani, modern dizayn edilmis prova salonlari, çalisma atölyeleri ve ofisler de yer aliyor. Ikinci bölümünde büyük bir tiyatro salonu bulunuyor. 805 kisilik kapasitesi bulunan salonda tiyatro salonunun yani sira çok amaçli salon olarak da planlandi.

95 bin metrekare kapali alani sahip yeni bina, 5 bloktan olusuyor. Içerisinde kültür sokagi olarak da adlandirilan bir yasam alani da tasarlanan yapida, 2 katli bir kütüphane, çocuk sanat merkezi, sinema ve sergi salonu, müzik platformu, kafeler, tasarim dükkani ve restoranlar da bulunuyor.

- "Sinan" operasi hakkinda

AKM'nin açilisinda dünya prömiyerini yapan "Sinan" operasini Hasan Uçarsu besteledi. Librettosunu Halit Refig'in ayni adli senaryosundan Bertan Rona'nin yazdigi opera, Istanbul Devlet Opera ve Balesi tarafindan sahnelendi.

Sef Gürer Aykal'in orkestrasini yönettigi "Sinan" operasi, 1538'de Mimar Sinan'in Prut Nehri üzerine insa ettigi köprü ile Kanuni Sultan Süleyman'in dikkatini çekmesiyle basliyor. Operada, Sinan ve Kanuni arasinda gelisen dostluk ile Mimar Sinan’in eserlerinin öyküsü sahneye yansitiliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.