'Gelin Tanis Olalim Yunus Emre'den Esintiler' Paneli Düzenlendi

Anadolu Mektebi Yazar Okumalari kapsaminda düzenlenen Gelin Tanis Olalim Yunus Emre’ den Esintiler Paneli, Tarim ve Köy Isleri Eski Bakani ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Baskani Prof. Dr. Sami Güçlü ve Vali Yasar Karadeniz’in katilimiyla gerçeklestirildi.

'Gelin Tanis Olalim Yunus Emre'den Esintiler' Paneli Düzenlendi
Yunus Emre Millet Çarsisinda düzenlenen, saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi’nin okunmasi ile baslayan panelin açilis konusmasini Il Milli Egitim Müdürü Mustafa Dikici gerçeklestirdi. Anadolu Mektebi tanitim videosunun izlenmesinin ardindan panelde, 5 ögrenci konusmalarini gerçeklestirdi.

Panelde konusan Vali Yasar Karadeniz, Anadolu Mektebi’nin Manisa’da program yapmasindan dolayi çok mutlu olduklarini söyledi.

Birçok okuma kampanyasinin yapildigini ifade den Vali Karadeniz, “Birçok yerde çalismalar yapiliyor ama sunu samimiyetle, içtenlikle söylüyorum, Anadolu Mektebinin yaptigi faaliyet hepsinden nitelik olarak ayriliyor. Kampanyayi düzenledik, bir kitap okuduk, iki kitap okuduk defteri kapattik degil, Anadolu Mektebi her yil veya belirli araliklarla yeni yazarlari ana baslik konusu haline getiriyor ve bu yazarlarla ilgili her türlü arastirmayi gençlerimize yapma imkâni sunuyor. Onlarin yazili eserlerini okuma imkâni sunuyor. Onlari panelde gördügümüz gibi bilgiyi sunacak duruma getiriyor. Çalismalari süreklilik arz ediyor, sonuç odakli oluyor. Bu anlamda bize sadece okuma kampanyalarinda degil, yaptigimiz baska islerde de örnek olmasi gereken bir nitelik tasiyor” dedi.

Anadolu Mektebi’nin yürüttügü faaliyetin gençlere büyük katki sagladigini da belirten Vali Karadeniz, “Bir defa gençlerimizin köklerimize inmesini sagliyor. Bu önemli bir konu çünkü biz köklerimizi bilecegiz, köklerimizden beslenecegiz ki ülke olarak gelisme, ilerleme iddiasinda bulunalim. Bir agacin kökleri ne kadar saglam olursa veya o köklerden ne kadar iyi beslenirse o agaç gelisir. Kökü saglam ama agaç iyi beslenemiyorsa o agaç yeterli gelismez. Bizim de kökümüz çok sükür kültürel anlamda çok saglamdir. Belki de dünyada essiz bir kültüre sahip milletiz. Yeter ki biz bunun kiymetini bilelim” dedi.

Tarim ve Köy Isleri Eski Bakani ve Anadolu Mektebim Yönetim Kurulu Baskani Sami Güçlü de yaptigi konusmada, yaptiklari isin arkasinda önemli bir emegin oldugunu söyledi.

Bu dönemde okumaya yönelmenin önemli oldugunun altini çizen Güçlü, “Buradaki arkadaslarimiz 2020’nin Temmuz Ayinda Yunus Emre’yi okumaya basladilar. Bu okumalarda 13 kitap, 5 makale seçildi. Yapilan çalismalarla Yunus anlasilir hale geliyor. Yunus Emre ve Mevlana’yi Anadolu Mektebi’nin yazarlari arasina dahil ettik” diye konustu.Baskan Çerçi Türkçedeki yozlasmaya dikkat çekti

Yunusemre Belediye Baskani Dr. Mehmet Çerçi yaptigi konusmada Türkçe’deki yozlasmaya dikkat çekti. Baskan Çerçi burada yaptigi konusmada, “Yunus Emre’nin dile, siire, mantiga nasil hükmettigini görebiliyoruz. Yunus Emre Millet Çarsisi’ni açtik. Yunus Emre Kültür Parki içerisinde Irfan Meclisi’ni açtik. Ayrica Osmanli Müzesi içerisinde Yunus Emre kösesi var. Bizim egitim ve her alanda dilimize giren yabanci sözcüklerden kurtulmamiz lazim. Yavrularimizi sosyal bilimlerde edebiyatlarimizda kültür ve sanat alaninda felsefede ve birçok alanda yetistirmemiz gerekiyor. Pandemiden sonra ögrencilerimiz ile Yunus Emre okumalarina baslayacagiz. Gelecek nesillerimiz için her daim çalisacagiz” dedi.

Program sonunda panelist 5 ögrenciye Tarim ve Köy Isleri Eski Bakani ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Baskani Prof. Dr. Sami Güçlü ve Vali Yasar Karadeniz ve protokol üyeleri tarafindan ‘Katilim Belgesi’ verildi.Sami Güçlü’den Vali Karadeniz’e ziyaret

Tarim ve Köy Isleri Eski Bakani ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Baskani Prof. Dr. Sami Güçlü, Vali Yasar Karadeniz’e ziyarette bulundu.

Anadolu Mektebi Yazar Okumalari ‘Gelin Tanis Olalim Yunus Emre’ den Esintiler’ Paneline katilmak üzere Manisa’da bulunan Tarim ve Köy Isleri Eski Bakani ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Baskani Prof. Dr. Sami Güçlü, Yunusemre Belediye Baskani Mehmet Çerçi ve Il Milli Egitim Müdürü Mustafa Dikici ile birlikte Vali Yasar Karadeniz’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Vali Yasar Karadeniz, Tarim ve Köy Isleri Eski Bakani ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Baskani Prof. Dr. Sami Güçlü’ye nazik ziyareti sebebiyle tesekkür etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.