Myanmar, ASEAN Elçisinin Suu Çii Ile Görüsmesine Izin Vermeyecek

Myanmar'da iktidardaki ordu yönetimi, devrik lider Aung San Suu Çii'nin Güneydogu Asya Uluslar Birligi (ASEAN) elçisi ile görüsmesine izin vermeyecek.

Tayvan haber ajansi CNA'nin haberine göre, yetkililer, ASEAN elçisinin ülkeyi ziyaret etmesinin engellenmedigini ancak Suu Çii'ye yöneltilen suçlar nedeniyle tutuklu eski liderle görüsmesine izin verilmeyecegini belirtti.

Sözcü Zaw Min Tun, Birlesmis Milletler'in (BM), askeri hükümetin BM büyükelçi adayligini onaylamasindaki gecikmenin siyasi güdümlü oldugunu belirterek BM ve diger ülke ve kuruluslarin "uluslararasi iliskilere girerken çifte standarttan kaçinmalari gerektigini" söyledi.

ASEAN Özel Elçisi Erywan Yusof, geçen hafta yaptigi açiklamada, yönetimin ASEAN plani üzerindeki eylemsizliginin "geri adim atmakla esdeger" oldugunu ve bazi üye ülkelerin Min Aung Hlaing'i bu ay yapilacak bir zirveden dislama konusunda "derin tartismalarda" bulundugunu kaydetmisti.

Erywan, hafta basinda yaptigi açiklamada ise taraf tutmadigini veya siyasi tavir almadigini ve ziyareti dört gözle bekledigini belirtmisti.

- Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapildigi iddialarinin ortaya atilmasi ve ülkede siyasi gerilim yasanmasinin ardindan 1 Subat'ta yönetime el koymustu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Disisleri Bakani Aung San Suu Çii basta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltina almis ve 1 yilligina olaganüstü hal (OHAL) ilan etmisti.

Myanmar ordusunun darbe karsiti protestocu ve isyanci gruplara silahli müdahalesi sonucu bugüne kadar yaklasik 1000 kisi hayatini kaybetti, binlerce gösterici gözaltina alindi.

Ülkede genis katilimli gösteriler sürerken üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargilanmalarina devam ediliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.