Huawei, 5G'nin Gelisimi Için Is Birligine Davet Etti

Huawei Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Ken Hu: 'Su anda bahsi geçen 10 bini askin kurumsal 5G projesinin yarisindan fazlasi Çin'de devam ediyor. Halihazirda çok sayida proje var ancak daha sürdürülebilir is örnekleri olusturmamiz gerekiyor'

Huawei Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Ken Hu, "Su anda bahsi geçen 10 bini askin kurumsal 5G projesinin yarisindan fazlasi Çin'de devam ediyor. Halihazirda çok sayida proje var ancak daha sürdürülebilir is örnekleri olusturmamiz gerekiyor." ifadelerini kullandi.

Huawei açiklamasina göre, sirketin her yil gerçeklestirdigi Küresel Mobil Genis Bant Forumu-Global Mobile Broadband Forum (MBBF), dün Dubai'de basladi.

Küresel Mobil Genis Bant Forumu, endüstri ortaklari GSMA ve SAMENA Telekomünikasyon Konseyi ile birlikte Huawei tarafindan düzenleniyor. Forum, 5G'nin potansiyelinin ve kullanim alanlarinin arttirilmasi amaciyla dünyanin farkli bölgelerinden mobil ag operatörlerini, endüstri liderlerini ve ekosistem is ortaklarini bir araya getiriyor.

Bu yil 12. kez düzenlenen etkinligin açilis konusmasini yapan Huawei Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Ken Hu, 5G'nin gelisimindeki mevcut durumu degerlendirerek gelecekteki firsatlara degindi.

Ken Hu, 5G'nin ticari kullanim ve dagitim sürecinde, tüketicilere önemli bir mobil baglanti deneyimi yasattigini ve simdiden dünya çapinda farkli endüstrilerin gelisimine katki sagladigini belirtti.

Özellikle abone sayisi, kapsama alani ve 5G terminal sayisindaki artisin beklentilerin üzerinde oldugunu aktaran Ken Hu, sunlari kaydetti:

"Su anda dünya çapinda 500 milyondan fazla aboneye hizmet veren 176 ticari 5G agi bulunuyor. Tüketici özelinde baktigimizda, ortalama 5G indirme hizi, sanal gerçeklik (VR) ve 360 derece yayincilik gibi uygulamalarin daha genis kitlelere yayilmasini saglayan 4G'den, yaklasik 10 kat daha fazla. Kurumsal alanda ise 10 binden fazla proje, 5G'nin is dünyasindaki kullanimini (5GtoB) simdiden kesfetti diyebiliriz. Üretim, madencilik ve liman isletmeciligi gibi sektörlerdeki 5G uygulamalari ise deneme asamasini çoktan geride birakti ve sayilari artmaya devam ediyor. Istikrarli ilerlemeye ragmen hala iyilestirilmesi gereken bazi alanlar var. Su anda bahsi geçen 10 bini askin kurumsal 5G projesinin yarisindan fazlasi Çin'de devam ediyor. Halihazirda çok sayida proje var ancak daha sürdürülebilir is örnekleri olusturmamiz gerekiyor."

Ken Hu, pandeminin neden oldugu hizlandirilmis dijital dönüsüm, bulut bilisim ve yapay zekanin isletmeler için olmazsa olmaz hale gelisi ve BT endüstrisi özelindeki uzun soluklu dönüsüm süreçlerine de degindi.

Pandeminin son 2 yilda teknolojide, is dünyasinda ve ekonomide önemli degisimlere yol açtigini vurgulayan Ken Hu, "Dünya salginin etkilerini atlatmaya baslarken, yeni firsatlar için hazirlikli olmamiz gerekiyor." ifadesini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.