Hakkari'de Gösteri Ve Yürüyüslere Geçici Yasak

Hakkari'de gösteri yürüyüsleri, basin açiklamalari, oturma eylemi, açlik grevi, çadir kurma, stant açma gibi eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandigi bildirildi.

Valilikten yapilan açiklamada, cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ve milletin bölünmez bütünlügü, milli güvenlik, kamu düzeni, suç islenmesinin önlenmesi, baskalarinin hak ve özgürlüklerinin ile genel sagligin korunmasi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininin yayilmasinin önüne geçilmesi, meydana gelebilecek olasi provokasyonlarin ve yasanmasi muhtemel toplumsal olaylarin engellenmesi amaciyla bazi tedbirlerin alindigi belirtildi.

2911 sayili Toplanti ve Gösteri Yürüyüsleri Kanunu'nun 17. ve 19. maddeleri ve 5442 sayili Il Idaresi Kanunu'nun 11. maddesi hükümleri geregince Valilik ve Kaymakamlik makamlarinin uygun görecegi etkinliklerin kapsam disinda birakildigi aktarilan açiklamada, sunlar kaydedildi:

"Hakkari sinirlari içinde 14 Ekim saat 00.01'den 28 Ekim saat 23.59'a kadar 15 gün süreyle meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açik alanlarda miting, açik yer toplantilari, gösteri yürüyüsleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri olusturarak yapilabilecek protesto, yürüyüs ve toplanmalar, halk kürsüleri seklinde toplanti, toplanmalar, halk toplantilari, ses-yayin araçlari ile yapilabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlik grevi, çadir kurma, basin açiklamalari, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyasi, dilek feneri, balon uçurtmak, drone, paramotor, planör ve benzeri her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum, kuruluslari hariç olmak üzere anma toplantisi, anma töreni, konser, senlik, tiyatro, sinevizyon, pandomim ve benzeri faaliyetler, mesale yakma, el ilani, bildiri, brosür dagitma, afis, poster asma ve benzeri türdeki her türlü etkinliklerin yapilmasinin yasaklanmasi karari alinmistir."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.