Edremit Belediyesi Sifir Atik Ve Iklim Degisikligi Müdürlügü Kurdu

Van'in Edremit Belediyesi, Çevre ve Sehircilik Bakanligi'nin 5 Nisan tarihli Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge giren Belediye ve Bagli Kuruluslari ile Mahalli Idare Birlikleri Norm Kadro Ilke ve Standartlarina Dair Yönetmelik'te yaptigi degisiklik kapsaminda Sifir Atik ve Iklim Degisikligi Müdürlügü kurdu.Belediyeden yapilan açiklamaya göre, çevre kirliliginin ve küresel iklim degisikliginin olumsuz etkilerinin azaltilmasi için Türkiye genelinde yerel yönetimlerde baslatilan müdürlük kurulma çalismalari Edremit ilçesinde hayata geçirildi.

Belediye Baskani Ismail Say, Sifir Atik Projesi kapsaminda 2017 yilinda ciddi bir mücadelenin basladigini belirtti.

Belediye olarak ülke genelinde güzel projelere imza attiklarini vurgulayan Say, "Sifir Atik Projesi kapsaminda belediye olarak daha önce hayata geçirdigimiz atik pil, bitkisel yag, ambalaj atiklari, elektronik atiklar, ömrünü tamamlamis lastikler, cam atiklari ve giysi tekstil gibi projelerle çalismalarimizi araliksiz sürdürüyoruz. Sifir Atik Projesi kapsaminda okullarimiza yönelik egitim programlari düzenlerken, kurumlarimiza ve okullarimiza atik pil kutulari dagittik. Atik getirme merkezleri kurduk. Bu çalismalarimiz kapsaminda ekonomiye ciddi kazanimlar saglanirken, çevrenin kirletilmemesi konusunda da ciddi rakamlar elde ettik." diye konustu.

Say, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in öncülügünde dogaya, çevreye ve bütün canlilara hürmet gösteren, onlarin haklarina saygi duyan, her canlinin hukukunu koruyan bir anlayisla çalismalarini sürdürdüklerini dile getirdi.

Van Gölü Koruma Eylem Plani'nin hayata geçirilmesi noktasinda yürüttükleri mücadelenin nihayete erdirildigini sözlerine ekleyen Say, söyle devam etti:

"Sayin Cumhurbaskanimizin esi Emine Erdogan hanimefendi ilçemizde düzenlenen Van Gölü ile ilgili sempozyuma katildi. Gerek Van Gölü havzasinin korunmasi, gerekse de Van Gölü Koruma Eylem Plani'nin hayata geçirilmesi ve gölün korunmasi noktasinda baslatilan dip çamur çalismalarinda önemli mesafeler kaydedildi. Bu baglamda tonlarca çamur çikartildi ve bu çalismalar tüm hiziyla devam ediyor. Cumhurbaskanimizin öncülügünde yürütülen tüm bu çalismalarda biz de Edremit Belediyesi hem Sifir Atik Projesi hem de çevre ile ilgili tüm hizmetlerimizin bir çati alti altinda yürütülmesi noktasinda Sifir Atik ve Iklim Degisikligi Müdürlügünü kurduk. Hedefimiz ve gayemiz daha temiz bir çevre ile birlikte iklim degisikliginin olumsuz etkilerini azaltmaktir. Türkiye genelinde baslatilan bu çalismalarin ülkemize her yönüyle büyük katkilar sunacagi gibi, iklim degisikligi ve çevre kirliliginin önüne geçecektir."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.