Gazzeli Çocuklardan 'Kağıttan Gemilerle' Abluka Eylemi

Gazzeli çocuklar, İsrail tarafından bölgeye uygulanan ablukaya dünyanın ilgisini çekmek amacıyla, kağıttan yaptıkları gemileri denize bıraktı.


Gazzeli Balıkçılar Derneğinin, uluslararası aktivistlerin de katılımıyla yaklaşık bir yıldır düzenlediği "Gazze Gemisi" projesi çerçevesinde 24 metre uzunluğundaki bir balıkçı teknesi satın alındı. Aktivistler, tekneyle Gazze sularına açılarak, çocukların kendi elleriyle hazırladıkları maket gemileri denize bırakmalarını sağladı.

Bölgede yaşanan sıkıntılara kulak verilmesini talep ettiklerini, dünyadaki diğer çocukların yaşadığı gibi bir hayata sahip olmak istediğini belirten Gazzeli Rita, "Ablukanın, açlığın ve elektrik kesintisi sebebiyle yaşadığımız karanlığın bitmesini istiyorum" ifadesini kullandı.

Proje sorumlularından Mahfuz el-Kabariti de "adalet rüzgarının insanların vicdanına esmesi" temennisiyle kağıttan gemileri çocuklarla denize bıraktıklarını dile getirerek, Amerika, Kanada, Avustrlya ve İspanya'da da eş zamanlı olarak benzer etkinliğin yapıldığını kaydetti.

Gazze Limanı'nda yapılan etkinliğe çocukların yanı sıra bölgede bulunan yabancı aktivistler de katıldı.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI