Başbakanlığa Yazdığı Emiryolu Mektubuna Cevap Geldi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik- Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.

Başbakanlığa Yazdığı Emiryolu Mektubuna Cevap Geldi
Dr. Fazıl Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından özel bir firmaya yaptırılan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon ve Erzincan-Gümüşhane- Tirebolu demiryolu hattı projelerinin bakanlık tarafından yapılabilir olmadığının tescil edildiğini söyledi.

Konuyla ilgili bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Fazıl Çelik, 25 Aralık 2011'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a konuyla ilgili mektup yazdığını hatırlattı. Prof. Dr. Fazıl Çelik, “Mektupta, özel bir firmaya yaptırılıp Trabzon'da takdim edilen 7 milyar liralık Trabzon-Erzincan Demiryolu Projesi'nin son derecede yanlış olduğunu, ülke kaynaklarının heba edildiğini ve yapılabilirliliğinin bulunmadığını belirtmiştim. Bu mektubumdan sonra Sayın Başbakan'a iki mektup daha göndererek alternatif projelerimi açıklamıştım. Mektuba 1.5 aylık aranın ardından yanıt aldım. Yanıt mektubunda, özel firmaya yaptırılan çalışmalar özetlendikten sonra ' Tüm çalışmalarda yük ve yolcu taşımasına yönelik karma trafiğe göre fizibilite etütleri yapılmış ve bunun sonucunda da Erzincan- Gümüşhane- Trabzon ve Erzincan- Gümüşhane- Tirebolu hatları fizıbl çıkmamıştır. Ayrıca gerek 1983 yılında, gerekse 1997 yılında İTÜ tarafından yapılan fizibilite etüdü çalışmaları sonucunda da bu hatlar fizıbl çıkmamıştır' ifadesi kullanılmıştır. Görüldüğü gibi son olarak özel bir firmaya yaptırılıp Trabzon'da takdim edilen proje, malumu ilandan başka bir şey olmamış, çalışılan güzergahın üçüncü kez yapılabilir olmadığı tescil edilmiştir. Aklın yolu birdir. O da bilimden geçer. Bilimin gücüne inanıyorum. Sağduyu kazanmıştır ' dedi.

KTÜ'nün son 4 yıldan beri üzerinde çalıştığı alternatif güzergahlara vurgu yapan Prof. Dr. Çelik, ' Bu güzergahların fizibilite etütlerinin tamamlanması gerekiyor. KTÜ'nün çalıştığı çok sayıdaki alternatif güzergah arasında ikisi öne çıkmaktadır. Bunların ikisi de Erzincan'ın doğusundaki Erbaş İstasyonu ' ndan başlayıp geniş Bayburt ovalarından geçerek Trabzon'un Arsin ve Of ilçelerine çıkmaktadır. Her birinin maliyeti en çok 1.5 milyar dolardır. Arsin'den ya da Of'tan ilgili limanlara bağlantılar sağlanabilir. Batum Demiryolları ' nın en kısa bağlantıyı sağlaması ve en uzun tünelinin 12 km olması gibi avantajlar nedeniyle benim en ideal projem, Of Yüksek Hızlı Tren alternatifi ' dir ' diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.