Zirve‘den Türk Siyasetinde Değişim Ve Ortadoğu‘daki Rolü Paneli

Zirve Üniversitesi Genç Liderler Kulubü "Türk siyasetinde değişim ve Ortadoğu‘daki rolü" konulu panel düzenledi.

Zirve‘den Türk Siyasetinde Değişim Ve Ortadoğu‘daki Rolü Paneli
Zirve Üniversitesi Genç Liderler Kulubü "Türk siyasetinde değişim ve Ortadoğu‘daki rolü" konulu panel düzenledi. Panelin moderatörlüğünü Zirve Üniversitesi Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Doç Dr. Gökhan Bacık yaparken konuşmacı olarak Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi aynı zamanda gazeteci-yazar Prof. Dr. Toktamış Ateş ve AK Parti Gaziantep milletvekili adayı gazeteci- yazar Şamil Tayyar katıldı.

Panelin açılışında konuşan Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, "Diğer öğrenci kulüplerimiz gibi Genç Liderler Kulubü çok güzel organizasyonlara imza atmaya başladı. Böyle güzel bir panel için öğrencilerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Rektör Prof. Dr. Adnan Kısa‘nın açılış konuşmasının ardından oturum başkanı Doç. Dr. Gökhan Bacık, Türkiye‘nin önemli bir süreç yaşadığını, genel seçimlerin kritik olduğunu belirtirken "Seçimler dolaylı olarak dış politikayı da yönlendirmektedir. Halk yapmış olduğu seçimle aynı zamanda dış politika oluşturmasını da belirler" diye konuştu.

Seçimlerin hem iç politik gelişmelere hem Türk dış politikasına orta ve uzun vadede nasıl bir etki yaptığının ele alındığı panelde konuşmaların ardından öğrencilerin sorularına yer verildi.

Panelde konuşan Prof. Dr. Toktamış Ateş, Ortadoğu ülkelerinde yaşanılan son olayları değerlendirirken Türkiye‘nin Ortadoğu‘da demokrasinin yıldızı konumunda olduğunu belirtti. Ateş, " Her şeye rağmen Türkiye bir özgürlük ülkesi bir demokrasi ülkesidir. Ortadoğu‘daki gelişmeler Türkiye‘ye biçim vermemeli. Türkiye‘nin yeri ve önemi Ortadoğu‘da yaşanılanlara göre değişmemeli" diye konuşurken Ortadoğu‘da bir ulusçuluk, yeni bir anlayışın egemen olmaya başladığını belirtti. Ortadoğu‘da yaşanılanların özgürlük

talebiyle ortaya çıktığının altını çizen Ateş, Türkiye‘nin Ortadoğu ülkeleri tarafından örnek alınmasında her alanda eğitime vermiş olduğu önemden kaynaklandığını, Türkiye‘nin en zor zamanlarında yurtdışına yollamış olduğu öğrencilerin bugünkü Türkiye‘nin oluşmasında etken olduğunu dile getirdi.

Türkiye ne zaman kendi ayakları üzerinde durmaya başlasa kafasına bir balyoz inerek makara 20 yıl geriye sarmaya başlıyor diye konuşan Şamil Tayyar ise, son 10 yılda Türkiye‘nin bu hamleleri bertaraf ettiğini söyledi.

Tayyar, " Bu dönemde bir taraftan derin yapıları tasviye yaparken diğer yandan güçlü bir ekonomiye sahip olmanız, bununla birlikte itibarlı bir dış politikanın yürütülmesi gerekiyor" dedi.

Yeni dönemde sadece batı sermayesinin değil körfez sermayesinin de havuza su akıttığını dile getiren Tayyar, Türkiye‘nin kendi içine kapanık yapısını da değiştirdiğini son 10 yılda sabit ayağının Anadolu‘da diğer ayağının ise 360 derece dönen ve tüm dünyayı kuşatan bir dış politikaya sahip olduğunu söyledi.

AK Parti Gaziantep milletvekili Halil Mazıcıoğlu ve milletvekili adayı Derya Bakbak‘ın da katıldığı panelin sonunda konuşmacılara Rektör Prof. Dr. Adnan Kısa çini hediye etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.