USD (Alış - Satış) : 7,34 - 7,35 EURO (Alış - Satış) : 8,87 - 8,88

Adana Ticaret Odası Başkanı Baş: Umudumuz yabancı sermaye

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, yabancı yatırımlar konusunda ciddi bir ivme yakalandığını belirterek, 2007'de 4 milyon Dolar olan yatırım miktarının bugün 82,4 milyon Dolar'a yükseldiğini söyledi.

Güncel / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 16:05
Adana Ticaret Odası Başkanı Baş: Umudumuz yabancı sermaye

 

Şaban Baş , ekonomik gö ; stergelerin iç ; aç ; ıcı olmadığı bir dö ; nemde , Adana ' ya gelen yabancı yatırım miktarında ö ; nemli oranlarda yü ; kseliş yaşanmasının sevindirici olduğunu kaydetti .

Hazine Mü ; steşarlığı Uluslararası Doğrudan Yatırım verilerine gö ; re 2007 ' de sadece 4 milyon Dolar olan Adana ' daki yabancı yatırım miktarının , 82 , 4 milyon Dolar ' a yü ; kselmesinin geleceğe ilişkin karamsar bakışın umuda dö ; nü ; şmesine neden olduğunu ifade eden Baş , ' Adana , 2007 yılında Tü ; rkiye ' deki yabancı yatırım alan iller tablosunun 13 . sırasında yer alıyordu . Oysa bugü ; n , ç ; ok ciddi bir yü ; kselişle 5 . sıraya yerleşti . Bu yü ; kseliş , ekonomik gö ; stergeleri olumsuz seyreden Adana iç ; in ö ; nemli bir moral kaynağı olmuştur ' dedi .

Yabancı yatırımın , ü ; retime yö ; nelik kullanılması durumunda kentte istihdam , ü ; retim ve katma değer oluşturulmasına imkâ ; n sağlayacağına işaret eden Baş , şunları sö ; yledi : ' Yabancı sermaye , sermaye yetersizliği iç ; inde bulunan , hele yatırım sermayesi eksikliği ç ; eken ü ; lkeler iç ; in ciddi ö ; nem taşımakta . Tü ; rkiye ' de son yıllarda , kamu kesiminin de ç ; ok cü ; zi miktarlardaki alt yapı yatırımları hariç ; , yatırım yapılmadığından ve ö ; zel kesimin de yatırım sermayesinin , kalkınmanın sağlanmasında , işsizliğin azaltılmasında , dış ticaret ve cari aç ; ığın azaltılmasına yeter dü ; zeyde olmamasından , yabancı sermaye daha da ö ; nem taşımaktadır . Adana , ö ; zellikle BTC Boru Hattı , Yumurtalık Serbest Bö ; lgesi ve Hacı Sabancı Organize Sanayi Bö ; lgesi ile her yö ; nden yabancı yatırımlar iç ; in ideal bir bö ; lge olma yolundadır . Son zamanlardaki ciddi artış oranı da bunun en somut gö ; stergesidir . Bugü ; nkü ; veriler gö ; re , başta , Almaya , Suriye , Amerika , Hollanda , İtalya ve İngiltere olmak ü ; zere toplam 34 ü ; lkeden 163 firmanın Adana ' ya toptan ve perakende ticareti , imalat , tarım ve ormancılık , inşaat ve madencilik alanlarında sermaye girişi gerç ; ekleşmiştir . '

Şaban Baş , yabancı yatırımın artırılmasındaki en ö ; nemli unsurun tanıtım olduğuna işaret ederek , ' Bö ; lgemizdeki yatırım olanaklarının yurtdışında bilinmesi ve yabancı yatırımın kente gelmesi adına ciddi ç ; alışma iç ; erisindeyiz . Kentimizdeki tü ; m kurum ve kuruluşların kendisini tanıtım neferi olarak gö ; rmesi , uygulanan teşvikleri ç ; ok iyi bilmesi gerekmektedir . Ç ; ü ; nkü ; ö ; zellikle yabancı yatırımın , Adanalı iç ; in iş ve aş kapısı olacağı bilinciyle hareket edilmelidir ' gö ; rü ; şlerini dile getirdi .

BtcTarımHollandaİngiltereİtalya

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı