USD (Alış - Satış) : 5,94 - 5,95 EURO (Alış - Satış) : 6,55 - 6,56

Milletvekillerinin yarıya yakını Twitter kullanmıyor

Uluslararası Sosyal Medya Derneği, milletvekillerinin Twitter karnesini çıkardı. Derneğin araştırmasına göre, sosyal medyada faal olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye'de, milletvekillerinin yarıya yakını Twitter kullanmıyor.

Teknoloji / 03 Mayıs 2013 Cuma 11:57
Milletvekillerinin yarıya yakını Twitter kullanmıyor

Derneğin Sosyal Medya ve Siyaset Çalışma Grubu tarafından hazırlanan 'Milletvekillerinin Twitter Kullanımı Raporu', Twitter'ı kullanan 301 milletvekilinin hesaplarından elde edilen veriler temel alınarak hazırladı. Araştırmada, milletvekillerinin performanslarını ölçümlemek üzere Twitter'a giriş tarihleri, takip ve takipçi oranları, toplam ve günlük tweet sayıları, sahte takipçi oranları,takipçilerle etkileşime geçme oranı,takipçileri etkileme potansiyeli,Twitter'da en aktif oldukları gün ve saat, en çok hangi platformdan tweet paylaştıkları gibi ölçütler, milletvekilinin üyesi olduğu siyasi parti, seçildiği bölge ve cinsiyet değişkenleriyle ilişkilendirilerek analiz edildi. Araştırmanın gerçekleştirildiği 18 Mart-1 Nisan arasında 20'den az tweet atan milletvekillerinin hesapları araştırma dışında tutuldu.

USMED Genel Başkanı Said Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 32 milyon kişinin facebook, 10 milyon kişinin de Twitter kullandığını söyledi. Bu sayıyla Türkiye'nin sosyal medyayı kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını fakat milletvekillerinin yarısının bile Twitter kullanmadığını belirten Ercan, Twitter'da henüz milletvekili düzeyinde temsil edilmeyen illerin bulunduğunu, bunlardan birisinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize olduğunu ifade etti.

Ercan, 'Bu araştırma göstermiştir ki, milletvekillerinin Twitter karnesi şu anda zayıf. Gelecek seçimlerde sosyal medya hiç olmadığı kadar etkili olacak. Siyasiler bu konuda daha çok bilinçlenmeli' dedi.

En çok AK Parti takip ediliyor

Rapora göre, Meclis'te 255 erkek, 46 kadın milletvekilinin Twitter hesabı bulunuyor. Erkek milletvekillerinin yüzde 54'ünün, kadın vekillerin yüzde 58'i Twitter'ı kullanıyor. Milletvekillerinin yüzde 55'inin kendi adına Twitter hesabı var. Milletvekillerinin takipçi sayılarına bakıldığında, AK Parti başı çekiyor. AK Parti milletvekillerinin Twitter'da 6 milyon 878 bin 849, CHP milletvekillerinin 2 milyon 377 bin 693, MHP milletvekillerinin 773 bin 753 ve BDP milletvekillerinin 741 bin 945 takipçisi bulunuyor. Vekil başına düşen takipçi sayısında, BDP, 46 bin 371 takipçiyle birinci sırada yer alırken, bu partiyi 40 bin 945 takipçiyle AK Parti, 30 bin 950 takipçiyle MHP ve 26 bin 418 milletvekiliyle CHP izledi.

TBMM'de, milletvekili başına düşen takipçi ortalaması 35 bin 895. Kadın milletvekillerinin ortalama takipçi sayısı 18 bin 447, erkek milletvekillerinin ise 39 bin 43. En fazla takip edilen kadın milletvekilleri sırasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin,CHP milletvekili Şafak Pavey,CHP milletvekili Emine Ülker Tarhan ve BDP milletvekili Sabahat Tuncel. Twitter kullanan milletvekillerinin yüzde 56'sı AK Partili, yüzde 30'u CHP'li, yüzde 8'i MHP'li ve yüzde 5'i BDP'li. Siyasi partilere göre Meclis'teki milletvekili sayısına oranla en çok Twitter hesabına sahip siyasi parti ise CHP. CHP milletvekillerinin yüzde 67'sinin, BDP milletvekillerinin yüzde 55'inin, AK Parti milletvekillerinin yüzde 51'inin, MHP milletvekillerinin yüzde 47'sinin Twitter hesabı var. Twitter kullanan milletvekillerinin bölgelere göre dağılımında, sırayla Marmara Bölgesi,İç Anadolu Bölgesi,Ege Bölgesi,Akdeniz Bölgesi,Doğu Anadolu Bölgesi,Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi geliyor. Rize, Karabük, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Düzce ve Bilecik milletvekillerinin Twitter hesabı bulunmuyor.

Takip ve takipçi oranları

Araştırma, milletvekillerinin takip ve takipçi sayılarını da ortaya koydu. Buna göre, AK Parti milletvekilleri, diğer siyasi partilerle karşılaştırıldığında, Twitter'da daha çok kişiyi takip ediyor. AK Partili milletvekilleri 47 bin 758, CHP'li milletvekilleri 33 bin 44, MHP'li milletvekilleri 20 bin 307 ve BDP'li milletvekilleri 3 bin 959 kişiyi Twitter'dan izliyor. Milletvekilleri genel ortalamada kişi başı 350 kişiyi, parti bazında MHP'liler 812, CHP'liler 367, AK Partililer 284 ve BDP'liler 247 kişiyi takip ediyor.

Sahte takipçi oranlarında BDP, yüzde 29 ile birinci sırada yer alıyor. BDP'yi yüzde 15 ile CHP, yüzde 13 ile MHP ve AK Parti takip ediyor. -En çok takip edilenler- Milletvekili Siyasi Parti Takipçi Sayısı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti 2.443.831 Kemal Kılıçdaroğlu CHP 1.125.140 Ahmet Davutoğlu AK Parti 578.344 Egemen Bağış AK Parti 560.975 Devlet Bahçeli MHP 473.520 Bülent Arınç AK Parti 398.694 Suat Kılıç AK Parti 359.267 Mehmet Şimşek Ak Parti 333.518 Hakan Şükür AK Parti 253.485 Muharrem İnce CHP 215.794

Milletvekillerinin Twitter paylaşımları

Rapor, milletvekillerinin ne kadar ve hangi sıklıkla tweet attıklarını, bu mecrayı ne kadar etkin kullandıklarını da ortaya koydu. Milletvekilleri 2009'dan bugüne kadar 452 bin 389 tweet attı. Tweetlerin yüzde 56'sı AK Parti, yüzde 29'u CHP, yüzde 10'u MHP ve yüzde 5'i BDP milletvekilleri tarafından paylaşıldı. En çok tweet atan AK Partili milletvekilleri olsa da vekil başına düşen tweet sayısında durum farklılaştı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 12 bin 974 tweetle milletvekilleri arasında birinci sırada yer aldı. Twitter hesabını Ağustos 2010'da açan Türkkan'ın, 20 bin 324 takipçisi bulunuyor. Türkkan tek başına, MHP ortalamasını yükseltiyor. Türkkan'ı 10 bin 660 tweetle Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu takip ediyor.

Milletvekili başına düşen ortalama tweet sayısı, siyasi partilere göre değerlendirildiğinde, şöyle bir sıralama ortaya çıkıyor:

MHP,AK Parti,BDP ve CHP. Milletvekillerinin günlük ortalama tweet sayısı 2.43.

Siyasi partilere göre bakıldığında, ortalama AK Parti milletvekilleri günde ortalama 3.02, CHP milletvekilleri 2.83, MHP milletvekilleri 2.43 ve BDP milletvekilleri 2.41 tweet atıyor.

Günlük ortalama en çok tweet atan milletvekilleri AK Partili iki milletvekili Şirin Ünal,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin.

Milletvekilleri en çok öğleden sonra tweet paylaşmayı tercih ediyor.


En etkili Veysel Eroğlu

Rapora göre, Twitter'da takipçi kitlesiyle etkileşim, 'siyasetçilerin vatandaşlarla diyalog kurması, onları dikkate alması ve sorunları ve taleplerine yanıt vermesi' açısından önem taşıyor. Araştırma kapsamında, milletvekillerinin takipçileri etkileme potansiyeli ve takipçilerle etkileşime geçme oranları da incelendi. Milletvekillerinin siyasi partilere göre, ortalama klout skorları 'AK Parti 51.24, MHP 51.52, CHP 51.08 ve BDP 50.5' şeklinde sıralanıyor. En yüksek etkileme potansiyeline sahip milletvekili 79 puan ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın klout skoru 74, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 69, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 64. Milletvekillerinin takipçilerine cevap veriş oranı partilere göre, AK Parti 3.61, BDP 3.5, CHP 3.38 ve MHP 3.28 olarak belirlendi.

Milletvekillerinin takipçileriyle etkileşime geçme oranı ortalaması ise 3.5. Bu veriler, milletvekillerinin takipçileriyle çok az etkileşim içerisinde olduğunu gözler önüne serdi. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan 8 puan ile milletvekilleri arasında takipçilerine en fazla yanıt veren vekil oldu. Türkkan'ı sırasıyla Bakan Veysel Eroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan izledi.

En çok Hakan Şükür'ün mesajları RT edildi

Siyasetçilerin Twitter'da etkisini arttıran ve tweetlerini kitleselleştiren araçlardan biri de retweet sayıları. Bugüne dek en çok, 5 bin 790 ile AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün mesajları RT edildi. Şükür'ü 2 bin 872 RT ile Başbakan Erdoğan, 2 bin 285 RT ile Kılıçdaroğlu, bin 538 RT ile Bağış, bin 446 ile AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, bin 441 RT ile Bahçeli, bin 360 RT ile CHP Milletvekili Muharrem İnce takip etti.
Kaynak : AA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen AA ajansıdır.

Emine Ülker TarhanLütfü TürkkanAhmet DavutoğluKemal KılıçdaroğluDoğu Anadolu

loading...


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı