8. Ömer Halisdemir Bisiklet Turu Arnavutköy'de Basladi

Bisikletli sporcular, 8.’si düzenlenen Ömer Halisdemir Bisiklet Turu kapsaminda Arnavutöy’den yola çikti. Türkiye’nin dört bir yanindan gelen yaklasik 30 bisiklet sporcusunun katilimiyla gerçeklestirilen etkinlikte, sporcularin kiyafetlerinde Filistin ve Gazze bayraklari tasimasi dikkat çekti.

8. Ömer Halisdemir Bisiklet Turu Arnavutköy'de Basladi
Arnavutköy’de her yil düzenlenen 15 Temmuz Sehidi Ömer Halisdemir Bisiklet Turu’nun bu yilki etabi, Arnavutköy 15 Temmuz Sehitler Meydani’ndan start aldi. Türkiye’nin dört bir yanindan gelen yaklasik 30 bisiklet sporcusunun katilimiyla gerçeklestirilen etkinlikte sporcular, Gazze ve Filistin’e desteklerini göstermek için Filistin ve Gazze bayraklarini tasiyan kiyafetleriyle pedal çeviriyorlar. Gazze Ögrenci Meclisi Baskani da programa katilarak, Gazze’den getirdigi sehit topragini sporculara takdim etti. Sporcular, bu topraklari Ömer Halisdemir’in kabrine götürerek anlamli bir mesaj verecekler.

Turun baslangici dron ile görüntülendi

Tura katilan sporcular, 15 Temmuz günü Nigde Bor’da bulunan Ömer Halisdemir’in kabrine ulasacaklar. Yolculuk boyunca çesitli illerde durarak, bu sehirlerin sehitliklerinden aldiklari topraklari da Halisdemir’in kabrine götürecekler. Bu geleneksel hareketle, her yil oldugu gibi bu yil da 15 Temmuz sehidini anacaklar. Arnavutköy 15 Temmuz Sehitler Meydani’ndan baslayan turun baslangici, dron ile görüntülendi. Programa Arnavutköy protokolü de katilim gösterdi. Sporcularin meydandan çikisi, coskulu anlara sahne oldu. Bu yilki etkinlik, Türkiye’nin dört bir yanindan gelen sporcularin dayanisma ve birlik mesaji vermesi açisindan da önem arz ediyor. Arnavutköy’den baslayip Nigde Bor’a uzanan bu anlamli yolculuk, hem milli birlik ve beraberligi pekistirecek hem de dünya gündemine Gazze ve Filistin konusunu tasimaya devam edecek.

"8. bisiklet turumunuzda tüm sehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum"

Düzenlenen bisiklet turunda konusan Arnavutköy Belediye Baskani Mustafa Candaroglu, "Ben öncelikle 2016’dan bu zamana kadar düzenli olarak düzenledigimiz ulusal bisiklet turumuz Ömer Halisdemirimiz’in, bu kahramanimizin, bu sehidimizin anisina düzenledigimiz 8. bisiklet turumunuzda tüm sehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Öncelikle 15 Temmuz 2016’dan bu zamana kadar Arnavutköy halkinin bu duyarliligini tüm dünyaya tüm ülkemize yansitmak istiyoruz. Bugün de hep birlikte halkimizla Arnavutköylü hemsehrilerimizle birlikte bisiklet turumuzun 8.’sine start veriyoruz. Sporcularimiz ülkemizin hatta dünyanin bir çok yerinden gelipte bugün bu tura katilmasi bizim için çok anlam ifade ediyor. Bu sene Ömer Halisdemir bisiklet turumuza bir anlam daha yükledik o da malumunuz son süreçte Filistin’de ve Gazze’de yasanan insanlik drami. Bugün aramizda Filistinli, Gazzeli sporcularimizin da oldugu bir tur düzenledik. 35’e yakin sporcumuz Arnavutköy‘den Hadimköy‘deki sehitliklerimizden sehit topraklarini aldilar, emaneti aldilar. Yaklasik alti durakta ülkemizin bir çok yerinde sehitliklere ugrayip sehit topraklarini alip 1100 km yol kat edip sehidimiz Ömer Halisdemir’imizin bulundugu kabrine insallah toprak takdimi yapacaklar" seklinde konustu.

Kaynak: İHA