%52,14

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

%52,14

26.813.507 Oy
%47,86

KEMAL KILIÇDAROĞLU

%47,86

24.614.448 Oy

ATSO, KOBI Kriterlerin Güncellenmesinden Memnun

KOBI olmak için gerekli kriterlerdeki degisikligi memnuniyetle karsiladiklarini söyleyen ATSO Baskani Ali Bahar, ayni uygulamanin avukat bulundurma zorunlulugu için de yapilmasi talebinde bulundu.

ATSO, KOBI Kriterlerin Güncellenmesinden Memnun
Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi (ATSO) Yönetim Kurulu Baskani Ali Bahar’in uzun süredir her platformda dile getirdigi KOBI tanimindaki degisiklik talebi karsilik buldu. 25 Mayis tarihli Resmi Gazetede yayimlanan yönetmelikle KOBI’lerin belirlenmesinde kullanilan limit yükseltildi. Buna göre KOBI olmak için gerekli kriterlerden biri olan net satis hasilati veya mali bilanço limiti, 250 Milyon TL’den 500 Milyon TL’ye çikarildi. KOBI tanimindaki çalisan sayisinda ise degisiklige gidilmeyerek 250 ve daha az kisi olarak sabit birakildi.

10 milyon TL alti mikro isletme

Yönetmelikle, 10 kisiden az çalisani olan mikro isletmelerin yillik net satis hasilati veya mali bilanço limiti 5 Milyon TL’den 10 Milyon TL’ye çikartildi. 50 kisiden az personeli olan küçük isletmeler için limit, 50 Milyon TL’den 100 Milyon TL’ye yükseltildi. Baskan Ali Bahar’in, ATSO Mayis ayi Meclis Toplantisi’nda ‘Ihracatçi imalatin tabana yayilmasini, ülkemizin bir ucundan diger ucuna gelismesini saglayacak etkili KOBI destek mekanizmalarina ihtiyacimiz vardir. Öncelikli olarak, bu enflasyon oranlari karsisinda, 250 Milyon olan KOBI taniminda degisiklik yapilmalidir. Daha fazla isletmenin KOBI sinifina girmesi saglanmalidir’ sözleriyle tekrar gündeme getirdigi talebin karsilik bulmasindan duyduklari memnuniyeti dile getirip alinan bu kararin ülke ekonomisine ve isletmelere pozitif fayda saglayacagini vurguladi.

“Avukat bulundurma zorunlulugu”

Ayni tanimlama degisikliginin Türk Ticaret Kanunu 332. Maddesi için de yapilmasi gerektigini ifade eden Baskan Bahar, “2012 yilinda yürürlüge giren madde ye göre; Sermayesi en az 250 Bin TL olan anonim sirketlerde avukat bulundurma zorunlulugu vardir. Bu zorunlulugu yerine getirmeyen firmalara, Cumhuriyet savcisi tarafindan sözlesmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, asgarî ücretin iki aylik brüt tutari kadar idari para cezasi verilmektedir. Enflasyonist ortamda 11 yildir 250 Bin olarak tanimlanan sermayede, maalesef hiç degisiklik olmamistir. Bu tanimlamanin da ivedi biçimde revize edilmesi gerektigini hatirlatiyoruz’’ seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI