Bir Yilda Yagan Yagmurun Dörtte Biri Bir Gecede Yagdi

Son 24 saatte metrekareye 91,5 milimetre yagis düstügü Gaziantep bir gecede, yillik yagis miktarinin dörtte biri oraninda yagis aldi. Yaklasik 4 bin belediye personelinin görev yaptigi gecede 45 kisi ise mahsur kaldigi alanlardan kurtarilarak güvenli noktalara tasindi.

Bir Yilda Yagan Yagmurun Dörtte Biri Bir Gecede Yagdi
Gaziantep’te yil içerisinde yagan yagmurun dörtte biri dün gece 4 saatlik sürede sehri etkisi altina aldi. Son 24 saatte metrekareye 91.5 milimetrekare yagis ile rekorun kirildigi sehirde, Gaziantep Büyüksehir Belediyesi’ne bagli itfaiye, GASKI ve fen isleri gibi toplam 4 bin personel görev yaparak, gece boyu nöbet tuttu. Kuvvetli yagis ve dolu nedeniyle meydana gelebilecek sel ve su baskinlarina karsi önlem alan ekipler il genelindeki 45 kisiyi ise otopark, ev, araç içi gibi riskli alanlardan kurtararak, güvenli bölgelere tasidi.

Tehlike geçmedi

Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabindan yaptigi uyarida, siddetli yagislarin devam edecegini belirterek, sel ve su baskini gibi tehlikenin devam ettigini duyurdu. Vali Gül, paylasiminda, "Son 24 saatte Gaziantep merkezde metrekareye 91,5 milimetre yagis düstü. Bu oran, sehrimizin tarihindeki en yüksek miktardir. Büyüksehir Belediyemiz basta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluslarimiz imkanlarini seferber etti. Yagisin devam etmesi beklenmektedir. Lütfen dikkatli olalim" ifadelerini kullandi.

Kuvvetli yagislarin meydana geldigi gecenin ardindan AFAD koordinasyon toplantisina katilan Gaziantep Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin ise tüm imkanlarini seferber ettiklerini belirterek, "Biz, gayretten sorumluyuz. Biz kendi görev alanimizdan sorumluyuz. 6 Subat itibariyle bu yasanan olaylari her an bir kez daha olacakmis gibi düsünüp kurumsal kapasitemizi güçlendiriyoruz. Bu yüzden zayif ve güçlü taraflarimizi çok geç olmadan belirlemeliyiz. Dolayisiyla sehrin güvenligi için afet krizlerine karsi para harcayip ekipman teminini yapmamiz lazim. Düzenli araliklarla ekipman envanterimizi güçlendirip, yenileyerek personel sayimizi artiriyoruz. Bunun yaninda kalifiye personel gücünü ve egitici egitimlerinin de yerinde ve zamaninda yapip sehrin güvenligini her daim temin etmek hedefindeyiz” dedi.

Itfaiye 400 personeli ile sahadaydi

GBB Itfaiye Daire Baskanligi, 390 personel, 65 araç ve 105 motopomp ile kent genelinde 65 noktada arama-kurtarma ve su tahliyesi operasyonu yürüttü. Operasyonlarda yaklasik 45 vatandas mahsur kaldigi otopark, ev, araç içi gibi riskli alanlardan kurtarilarak güvenli noktalara tasindi. Diger yandan GASKI ise 25 kilavuz ve vidanjör, 18 büyük pompa, 2 kanal görüntüleme, 12 dalgiç pompa ve 150 personel ile saganak ve dolu nedeniyle kapanan yollara müdahale edildi. Ekipler, tasan logar ve kanalizasyonlara da zamaninda müdahale ederek, sel ve su baskinlarinin önüne geçti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI