Baskan Soyer Açiklamasi 'Gelecegi Insa Etmek Için Çok Sebep Var'

Izmir Büyüksehir Belediye Baskani Tunç Soyer, Ikinci Yüzyilin Iktisat Kongresi çerçevesinde paydas bulusmalarina iliskin süreci degerlendirdi. Baskan Soyer, “Toplantilarda görüyoruz ki umudu kaybetmek için bir sebep yok. Umudumuzu korumak ve gelecegi insa etmek için çok sebep var” dedi.

Baskan Soyer Açiklamasi 'Gelecegi Insa Etmek Için Çok Sebep Var'
Izmir Büyüksehir Belediye Baskani Tunç Soyer, Ikinci Yüzyilin Iktisat Kongresi’nin “Dogamiza Davet” temali dördüncü gün bulusmasi çerçevesinde basin mensuplariyla bir araya geldi. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Küçük Salon’da düzenlenen basin toplantisinda Baskan Tunç Soyer, Ikinci Yüzyilin Iktisat Kongresi süreci hakkinda bilgi verdi.

Kongre çerçevesinde çiftçi, isçi ve sanayici-tüccar-esnaf gruplarinin birbirlerinin taslak bildirgelerini degerlendirdigi paydas bulusmalarina iliskin bilgi aktaran Baskan Soyer, “Paydas toplantilarinin sonuncusunu yapmis olduk. Paydaslarimiz, 8 ay boyunca gelistirdikleri, çalistiklari ilke ve kararlari müzakere ettiler. Bu müzakerelerde iki ana baslik vardi. Birincisi diger paydas gruplarinin çalismalarini müzakere ettiler. Ikincisi dört ayri masada toplanan 200 akademisyenin doga, tarih, demokrasi ve inovasyon basliklari altinda yaptiklari çalismalari, revizyonlari müzakere ettiler. Yarin nihai olarak tüm metinler Yüksek Istisare Kurulumuzun önüne gelecek. Bir yandan Yüksek Istisare Kurulu bunlari degerlendirecek, bir yandan da Ikinci Yüzyilin Iktisat Kongresi’nin manifestosunun dibacesini (önsöz) çalisacaklar” ifadelerini kullandi.

“Millet Ittifaki’nin genel baskanlarindan ilham alacagiz”

Baskan Soyer, “Önümüzde üç gün var. Önce Millet Ittifaki’nin genel baskanlarini dinleyecegiz. Onlardan da ilham alacagimiz birçok konusma olacak. Son iki günümüzde ise bir yandan paydas gruplari arasinda uyusmazliklar varsa müzakere ederek karsilikli degerlendirmelerini alacagiz. Nihayet 21’inde de son haline gelmis metinleri, her delegasyonun bulundugu ortamda oylamaya sunacagiz. Böylelikle Ikinci Yüzyilin Iktisat Kongresi’ni tamamlamis olacagiz” diye konustu.“Kararlari ilgilenen herkesin önüne koyacagiz”

Kongreden çikan kararlarin takipçisi olacaklarini yineleyen Baskan Soyer, “Bütün bunlar bittikten sonra tüm siyasal partilerin, tüm sivil toplum kuruluslarinin, tüm vakiflarin, meslek odalarinin, ilgilenen herkesin önüne koyacagimiz manifestomuz ve kararlarimiz olacak. Bir yandan da önümüzdeki yila hazirlanacagiz. Yani, gelecek yil bütün bu alinan ilke ve kararlarin takibini yapiyor olacagiz. Gelecek yil hangi kararlarla ilgili nasil yol alindigini, engellerin ne oldugunu, asilip asilmadigini görüsüyor olacagiz. Yeni olusan hayaller, beklentiler varsa bunlari masaya koyacagiz” seklinde konustu.“Hedefimiz Türkiye’ye isik tutacak ilke ve kararlari olusturmak”

Baskan Soyer, konusmasini su sözlerle sürdürdü:

"Izmir’de 100 yil önce yapilan Iktisat Kongresi nasil yeni bir cumhuriyetin iktisat politikalarini ortaya koyduysa, bugün bizim de hedefimiz, Türkiye’nin gelecek yüzyilina isik tutacak ilke ve kararlari olusturmak ve bunlarin takibini yapmak olacak. Türkiye’de yasanan hayat pahaliligi, yüksek enflasyon ve karsi karsiya kaldigimiz bu büyük yikimin olusturdugu enkazin altindan nasil kalkacagimiza dair ve nasil daha adil, daha müreffeh, daha demokratik, daha özgür bir ülke kuracagimiza dair kararlar ve ilkeler ortaya koyacagiz.”

“Görkemli bir çalisma ortaya çikiyor”

Heyecan ve umutlarinin artarak devam ettigini söyleyen Baskan Soyer, “Her gün yaptigimiz toplantilarda görüyoruz ki umudu kaybetmek için bir sebep yok. Umudumuzu korumak ve gelecegi insa etmek için çok sebep var. Bu umudu ve heyecani veren tüm katilimcilara tesekkür ediyorum. Her birinin emegiyle son derece görkemli bir çalisma ortaya çikiyor. Bize düsen de sonuna kadar takipçisi olmak olacak” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI