Bulgaristan 2 Nisan'da Erken Genel Seçime Gidiyor

Bulgaristan Cumhurbaskani Rumen Radev, 3 Subat’ta meclisin feshedilecegini ve 2 Nisan’da erken genel seçime gidilecegini açikladi. Bulgaristan, yaklasik 2 yil içinde 5’inci kez sandik basina gidecek.

Bulgaristan 2 Nisan'da Erken Genel Seçime Gidiyor
Bulgaristan’da yaklasik 2 yil içinde 5’inci kez sandik basina gidilecek. Bulgaristan Cumhurbaskani Rumen Radev, geçtigimiz yil ekim ayinda yapilan genel seçimlerin ardindan hükümeti kurma sürecinde Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) de basarisiz olmasinin ardindan hükümeti kurma konusunda tüm imkanlarin tükendigini belirtti.

Cumhurbaskani Radev, 3 Subat’ta meclisin feshedilecegini ve 2 Nisan’da erken genel seçime gidilecegini açikladi.

Bu dogrultuda kararname hazirlayacagini aktaran Radev, meclisin feshedilene kadar yolsuzlukla mücadele, Avrupa Birligi (AB) Toparlanma Plani gibi önemli kanunlari düzenlemek için çaba göstermelerini isteyerek, “Milletvekilleri bu kisa zamanda islerini yogunlastirmali” dedi.Siyasi kriz nasil basladi?

Bulgaristan’da 22 Haziran’da Basbakan Kiril Petkov liderligindeki koalisyon hükümeti mecliste yapilan güven oylamasini kaybetmisti. Hükümetin düsmesinin ardindan baslayan siyasi kriz meclisteki diger partilere hükümet kurma görevi verilmesi ve basarisizlikla sonuçlanmasi nedeniyle derinlesmisti. Ülkede hükümet kurulamamasinin ardindan 2 Ekim’de yeniden seçime gidilmisti. Cumhurbaskani Radev 2 Ekim’de yapilan seçimi ilk sirada tamamlayan Bulgaristan’in Avrupali Gelecegi için Vatandaslar Girisimi (GERB) Partisi’ne hükümeti kurma görevi vermesine ragmen GERB hükümeti kuramamisti. Cumhurbaskani Radev ise bu görevi daha sonra Degisime Devam Ediyoruz Ittifaki’na vermisti. Degisime Devam Partisi’nin de hükümeti kuramamasinin ardindan Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP) geçen hükümeti kurma görevi de sonuçsuz kalmisti. Bulgaristan’da geçtigimiz sene ekim ayinda yapilan genel seçime katilim orani ise yüzde 39’da kalmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI