Yakilan Anizlar Çilek Bahçelerine Zarar Verdi

Konya’nin Hüyük ilçesinde hasat mevsimi sonrasinda atese verilen tarlalarda yakilan anizlar, yörede çilek yetistiren üreticilerin bahçelerine de zarar verdi.

Yakilan Anizlar Çilek Bahçelerine Zarar Verdi
Hüyük’te Kösk ve Imrenler mahalleleri arasinda yasanan aniz yanginina ihbar üzerine gelen itfaiye ekipleri müdahale ederken, rüzgarin da etkisiyle çilek bahçelerine kadar ulasan alevler üreticiyi hem zor duruma düsürdü hem de isyan noktasina getirdi. Hüyük Imrenler Mahallesinde çilek yetistiriciligi yapan Mevlüt Kildirak, çilek bahçesine kadar ulasan aniz yanginlarina tepki gösterdi. Ilçede farkli noktalarda es zamanli olarak anizlarin yakildigini belirten Kildirak, “Su aniz yakma sevdasindan bir vazgeçilmedi” diyerek tarlalari atese verenlere ates püskürdü.

Aralarinda kadinlarin da oldugu çilek üreticilerinin kovalarla su tasiyarak bahçelerinin yakinina kadar gelen atesi engellemeye çalisti. Mevlüt Kildirak, “Su anizi yakmayin, o kadar canli hayvan yaniyor. Allah askina, mal için diyorsunuz da, bunlar da benim malim. Köyden Alaaddin abimin 75’lik borularinin hepsi yanmis. O kadar karinca, böcü börtü var. ‘Müslümanim’ diye hem yagmur duasina çikip da nasil anizlari yakarsiniz ya. Yazik günah ya. Bir bizim buralar kaldi anizi yakan. Yakin, devam edin, yagmur duasina çikarsiniz gelecek sene de” diye yasanan duruma tepki gösterdi.

"Çilek bahçelerimiz zarar görüyor, agaç yetistiremiyoruz"

Kildirak, bölgede zaman zaman yakilan aniz yanginlarindan bazi çilek üreticilerinin bahçelerindeki damlama su borularinin yanarak zarar gördügünü, bazilarinin bahçelerinde ise ceviz ve kavak agaçlarinin yandigini belirterek, “Burada birisinin ceviz ve kaçak agaçlari yanmis. Yine bahçesinin etrafini sürdügü halde birinin sünen alevler yüzünden 5-6 kadar agaci yanmis. Bunlar birkaç gün önce çikan bir yanginda zarar görmüsler” ifadelerine yer verdi.

Mevlüt Kildirak, "Hüyük’e çilek götürürken ben Kösk ve Görünmez köyleri arasinda da itfaiye aniz yangini söndürüyordu. Maalesef, 7 yil önce oglumla yasit olsunlar diye bir bahçeye 10 kadar agaç dikmistim. Sürekli aniz yaktiklari için fidanlar öldü. Eskiden tamami bag olan bölge, tarlaya dönüstügü için, insanlarin tepkisi; ‘bosuna dikme, yakarlar’ oldu. Nitekim de dedikleri gibi oldu, hiç agaç yetistiremedim” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.