Bakan Dönmez II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisinin ismine ilham olan II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti. Çemberlitaş'ta bulunan türbeye gelen Bakan Dönmez, restorasyonla ilgili yetkililerden bilgi alarak bir buluş gerçekleştiğinde kamuoyuna bildireceklerini söyledi.

Bakan Dönmez II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti!
Bakan Dönmez II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti!
Türkiye'nin enerji alanındaki çalışmalarda bulunmak üzere Türkiye'nin 4.sondaj gemisi Abdulhamit Han Sondaj gemisini denizde arama yapmak için start verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisinin ismine ilham olan II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti. Ardından türbe içinde mezarı bulunan Osmanlı padişahları II. Mahmud, Abdülaziz ve II. Abdülhamid ile diğer Osmanlı hanedanı mensuplarını ziyaret eden Dönmez, dua etti. Kur'an-ı Kerim tilavetinin de yapıldığı ziyaret sonrası Bakan Dönmez, açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti!

Sondaj gemisi filosunun son üyesi Abdülhamid Han'ı ilk görev yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile uğurlandığını anımsatan Dönmez, 'Yörükler-1 lokasyonuna gönderdik. Şu anda hazırlık çalışmaları devam ediyor. Birkaç gün içinde inşallah sondaja başlayacak' dedi. Sondaj gemilerini ilk görev yerlerine uğurladıktan sonra isimlerine ilham olan padişahların türbelerini ziyaret ettiklerini belirten Bakan Dönmez, 'Bugün de cennet mekan Sultan Abdülhamid Han Hazretlerinin türbesini ziyaret ettik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Tarihte öyle şahsiyetler var ki hayattayken yaptıkları çok değerlendirilemiyor, anlaşılamıyor. Sultan Abdülhamid Han da bunlardan biri.' değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Dönmez II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti!

'DENİZLERDEKİ KEŞİFTE ABDULHAMİT HAN SONDAJ GEMİSİNİN İŞARETİ OLACAK'

Abdülhamid Han'ın yer altı kaynaklarının değerlendirilmesine ilişkin olarak da jeolojik haritaların çıkarılması için ciddi bir çaba sarf ettiğini vurgulayan Dönmez, 'Bugün inşallah denizlerimizdeki keşifte onun da bir işareti olacak. Öyle görüyor ve değerlendiriyoruz. Bu vesile ile Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'nde çalışan arkadaşlarımıza da muvaffakiyetler diliyorum. İnşallah çalışmanın sonunda bir keşif olursa milletimizle de paylaşmış olacağız' ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez II. Abdülhamid'in türbesini ziyaret etti!

YÖRÜKLER -1'DE SONDAJ HAZIRLIKLARINI TAMAMLIYOR

Mersin Taşucu'nda, 9 Ağustos'ta, düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Antalya açıklarındaki Yörükler-1 kuyusuna uğurlanmıştı. 10 Ağustos'ta belirtilen noktaya ulaşan gemi, sondaj için son hazırlıklarını tamamlıyor. Diğer sondaj gemileri Fatih, Yavuz ve Kanuni de Karadeniz'de keşfedilen 540 milyar metreküplük gazı karaya çıkartma operasyonlarında mesai harcıyor.