Uzmanindan Kritik 'Sicak Hava' Uyarisi

15.00 saatleri arasinda disariya çikmamalari tavsiyesinde bulundu.

Uzmanindan Kritik 'Sicak Hava' Uyarisi
Batman’da hava sicakliklarinin artmasina bagli olarak ihtiyaçlarini karsilamak için disariya çikan vatandaslar, gölgelik alanlarda günesten korunmaya çalisti. Kimisi gölgelik alandaki banklarda oturup dinlenirken, kimisi de basina soguk su döküp serinledi. Çocuklar ise süs havuzlarinda serinlemeye çalisti. Hava sicakliklarinin artmasiyla birlikte özellikle kronik hastalar ve yaslilar için sikintili günlerin de basladigini belirten Dahiliye Uzmani Dr. Mustafa Günes, Batman’da 40 dereceyi bulan sicaklarin bir sürü riski de beraberinde getirdigini söyledi.

Sivi elektrolit kaybinin günde en az 2,5 litre su, tuzlu ayran veyahut maden suyu içerek yerine koyulabilecegine deginen Dr. Günes, “Günes çarpmasi gibi ölüme kadar götürebilen tabloda meydana gelebilecek ates, terleme, bulanti, bas agrisi, halsizlik, yorgunluk, çarpinti gibi belirtiler meydana geldigi takdirde mutlaka hastaneye gitmeleri gerekiyor. Risk grubunda bulunan 5 yas alti çocuklar, yaslilar, gebeler, emzirenler, seker, tansiyon yüksekligi, kalp hastaligi ve akciger hastaligi olan kisilerde degerlerin yükselmesi gibi tablolar ortaya çikabilir. Sicak havalarda sivi kayiplariyla birlikte vücut direncinde düsüsler yasanir. Özellikle kronik rahatsizligi olanlarin belirlenen saatler arasinda disariya çikmamalari gerekiyor” dedi."10.00-15.00 saatleri arasinda disariya çikilmamali"

Özellikle hava sicakliginin en yüksek oldugu 10-00-15.00 saatleri arasinda günes altinda dolasilmamasi, gölgede ve serin yerlerde durulmasi gerektigi konusunda uyarida bulunan Dr. Günes, “Disari çikacaklari dönemlerde muhakkak sapka, günes gözlügü, günes kremi kullanmalari ve güneste terlerken terlemeyi rahatça emecek açik renkli elbiseler giymelerini ve yürüyüsleri varsa özellikle aksam vakitlerinde yürümelerini veya yürüyüslerini sabahin erken vakitlerine almalarini öneriyorum” diye konustu.Gida tüketimine ve sivi alimina dikkat

Gida tüketimi ve sivi aliminin da büyük öneme sahip oldugunu belirten Dr. Günes, “Yagli, kizartma yiyeceklerden özellikle uzak durmalarini, olabildigince haslama tarzi sebzeli yemekler yemelerini öneriyorum. Bununla birlikte risk grubundaki hastalarin özellikle gün içerisinde 23-24 derece sicaklikta yani nem orani yüzde 30, yüzde 50 oraninda bir klima tercih etmelerini öneriyorum. Bununla birlikte özellikle bazi vatandaslarimiz gün içerisinde arabalarinin kapilarini kapatip çikiyorlar. Özellikle hayvanlar, küçük çocuklar, engellilerde günese maruziyet daha rahat olabildigi ve daha çok etkilendigi için dikkat etmelerini öneriyorum” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.