Saglik Ordusunun Yeni Hemsireleri

Bursa Uludag Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi’nden mezun olma basarisi gösteren 156 hemsire düzenlenen törenle diplomalarina kavustu.

Saglik Ordusunun Yeni Hemsireleri
Bursa Uludag Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi 2021-2022 Egitim-Ögretim yili mezuniyet töreni BUÜ Atletizm Pisti’nde düzenlendi.

Törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kilavuz, Rektör Yardimcisi Prof.Dr. Irfan Kiristioglu, Rektör Yardimcisi Prof.Dr. Ferudun Yilmaz, Rektör Yardimcisi Prof.Dr. Adem Dogangün, Saglik Bilimleri Fakültesi Dekani Prof. Dr. Nurcan Özyazicioglu, dekan yardimcilari, akademisyenler, ögrenciler ve aileleri katildi.

Törende konusan BUÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kilavuz, ögrencilerin dört yillik agir ve yorucu bir egitim ögretim hayatindan sonra Türkiye’nin parmakla gösterilen Hemsirelik bölümünden mezun olduklarini vurgulayarak; “Bu seneyi önceki yillardan ayiran bir hususa isaret etmek isterim. Sizler artik Arastirma Üniversitesi olarak kabul edilen Bursa Uludag Üniversitesi’nin ilk Arastirma Üniversitesi mezunlarisiniz. Bu anlamdaTürkiye’deki 207 üniversite içerisinde Türkiye’nin kalkinmasina katki koyan 23 seçkin üniversiteden birinden mezun olmak ayricaliktir. Hemsirelik ögreniminiz boyunca hocalarinizdan çok sey ögrendiniz. Meslek hayatina atildiginizda muhatabiniz herhangi bir obje degil; ruh, beden ve duygu sahibi bir varlik olan insan olacak. Bundan daha ulvi, daha yüce, daha kutsal bir görevi düsünemiyorum. Insanin bir izdirabini hafifletebilmenin, ona dokunabilmenin, ona omuz verebilmenin Rabbimiz katinda önemli bir yeri olduguna inaniyorum. Size çok kaliteli bir egitim verildi.

Size verilen egitimi davranisa dönüstürmek suretiyle düsünce-davranis, inanç-davranis bütünlügünü ögrenmis kisiler olarak hayata atilacaksiniz. Yolunuz açik olsun. Rabbim yar ve yardimciniz olsun” dedi.

BUÜ Saglik Bilimleri Fakültesi Dekani Prof.Dr. Nurcan Özyazicioglu ise konusmasinda; “Ülkemizde Hemsirelik meslegi 100 yili askin süredir icra edilen bir meslektir. Bireyin ruhsal bedensel sagligini iyilestirme, yasam kalitesini arttirma, hasta, birey ve ailesinin ihtiyaç duydugu alanlarda Hemsirelik bakimini vermede, bakim kalitesinin ve sonuçlarini degerlendirmede önemli görevler üstlenmekteyiz. Son yillarda yasanan gelismeler dikkate alindiginda Hemsirelik meslegine duyulan ilginin giderek arttigini görüyoruz. 2020-2030 yillari arasinda Hemsirelik mesleginde %9 büyüme beklenmektedir. Sevgili ögrencilerim; sizler dört yillik egitim sürecinde derin bir tip ve hemsirelik becerileri kazandiniz. Mesleki becerilerinizin yaninda baskalarina karsi sefkatli, sabirli, empati yapabilen anlayisli birer insanolarak donatildiniz. Bundan sonraki hayatinizda hepinize mutluluklar diliyorum. Hersey gönlünüzce olsun” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.