Ormandan Topladiklari Zararli Böcekler Gelir Kapilari Oldu

Artvin Orman Bölge Müdürlügü, biyolojik mücadele kapsaminda ormanlarin zararli böceklerden temizlenmesi konusunda eski personeli ve köylülerden yardim aliyor. Köylüler ormanlardan topladiklari zararli böcekler sayesinde hem aile bütçesine ek gelir elde ediyor hem de zararli böcekleri ormanlardan temizliyor.

Ormandan Topladiklari Zararli Böcekler Gelir Kapilari Oldu
Artvin’de Orman Bölge müdürlügü zararli böceklere karsi biyolojik mücadelesini sürdürüyor. Nisan biri itibariyle Ardanuç Orman Isletme Müdürlügü, biyolojik mücadele kapsaminda R. Grandis (Faydali böcek) üretmek için ormandan alinan D. Micans (Zararli) böcekler toplanarak laboratuvarlarda faydali böcek üretimi yapiyor. Bu kapsamda Artvin’in Ardanuç Orman Isletme Müdürlügü de kendi bünyesinde biyolojik mücadelede çalisip emekli olan eski personeline ücret karsiliginda zararli böcekleri toplatiyor.

Genellikle Orman Isletmesinden emekli ve biyolojik mücadele konusunda bilgiye sahip olan kisilerin seçildigi çalismada hem ormanlar zararli böceklerden korunuyor hem de vatandaslar ek gelir elde etmis oluyor.

Orman isletmesinden emekli ayni zamanda biyolojik mücadele yer alan Muharrem Karakas yaptigi açiklamada "Hem orman temizligine katki yapiyoruz hem de 3-5 kurus kazanarak cep harçligimiz çikiyor. Zararli böcekleri topluyoruz. Laboratuvarlarda yirticilara yem olarak topluyoruz. Ne kadar toplarsak ona göre kazaniyoruz. Ayni zamanda ormanlari bu böcekten kurtarmaya ugrasiyoruz” dedi.

Ardanuç Tepedüzü köyünden Kenan Küçük ise “Orman isletme Hasere Bölümünden emekliyim. Bu orman zararlilarini topladik. Ardanuç Orman Isletmesine teslim edecegiz. Iste yevmiyemizi çikariyoruz, bes on kurus aliyoruz, hem ormana faydamiz oluyor zararlilari çikariyoruz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.