Sosyolog Palabiyik Açiklamasi 'Van Depremi Sonrasi Uygulanan TOKI Modelleri Konut Sorunu Için Çözüm Saglayabilir'

Sosyolog Doç. Dr. Adem Palabiyik, “Van depremi sonrasi uygulanan TOKI modeli, konut sorunu için çözüm saglayabilir” dedi.

Sosyolog Palabiyik Açiklamasi 'Van Depremi Sonrasi Uygulanan TOKI Modelleri Konut Sorunu Için Çözüm Saglayabilir'
Doç. Dr. Adem Palabiyik, gündeme iliskin IHA’ya yaptigi açiklamada güncel bir sorun olarak karsimiza çikan ve Cumhurbaskani Erdogan’in da bir süre önce açikladigi konut tesvik paketiyle birlikte TOKI modelinin oldukça cazip bir çözüm önerisi oldugunu ifade etti.

Palabiyik, “Özellikle büyük kentlerde yasanan konut sorunlarini ekranlardan izliyoruz. Neredeyse banka kredisi kadar kira ödeyen vatandaslarin çesitli ekonomik sorunlarin yaninda konut sorununu da yasamasi sorunlarin çogalmasina sebep olabiliyor. Aslinda bu hususta devletimiz ve AK Parti iktidari oldukça tecrübeli sayilir, çünkü uygulanan TOKI modellerinin AK Parti döneminde basladigini ve birçok açidan isleri yoluna koydugunu görebiliyoruz. Lakin son yillarda artan maliyet fiyatlarinin da etkisiyle ev fiyatlarindaki artislar evlerin neredeyse alinamaz hale gelmesine sebep oldu. 2+1 veya 3+1 dairelerin fiyatlari neredeyse üç katina yaklasti. AK Parti’nin geçmis yillarda uyguladigi TOKI modeli ise bu sorunun önemli oranda çözülmesini saglayabilir. Özellikle Van depreminden sonra uygulanan ve oldukça basarili olan TOKI modeli, birçok sehirde yeniden hayata geçirilebilir. Elbette bunun bir bedeli olacaktir ama en azindan vatandas ‘kira öder gibi ev sahibi olma’ mottosunu yeniden hayata geçirebilir. Günümüzde kiralar ortalama 2 bin civarinda nüksediyor. TOKI modeli ile bin-2 bin TL civarinda aylik ücretle ev sahibi olunabilir. Günümüzde Van’da yapilan TOKI evlerinin ödemeleri hala devam ediyor, yaklasik 20 yil sürecek olan ödeme kolayliginda devletimiz ciddi kolayliklar sagladi. En azindan vatandaslar ev sahibi oldular. Sadece evlerin yapilmasiyla kalmadi, çevre düzenlemesi ve yapilan yollar ile de bu süreç desteklendi. Ayrica devletimiz birçok ülkede TOKI modeli hastaneler ve farkli binalar yapti. Bu tecrübe ile birlikte konut sorunu kolaylikla asilabilir" diye konustu.“AK Parti, Van’da neredeyse ikinci bir sehir kurdu”

Dünya genelinde yasanan gida krizinin de asilabilecegini sözlerine ekleyen Palabiyik, “TOKI modeli evler çevre dostu bir yapilanmadir. Bir taraftan kentlesmeye katki saglayarak sehir görünümünü kirletmiyor, ayrica öteki taraftan da tarim arazileri üzerine kurulmuyor. Böylece tarim arazilerinde yüksek verim elde edilmesine de engel olmuyor. Van’da yapilan TOKI evleri, kayalik alanlarin açilmasiyla ilerledi ve hiçbir tarim arazisine zarar vermedi. Ayrica, Van Gölü’nün kirlenmesine de sebep olmadi. Edremit ilçesinin ekonomik anlamda gelismesine katki sagladi ve sehir merkezinden düzenlenen servislerle ulasim aksamasi da yasanmadi. Özellikle düsük gelirli aileler için önemli oranda yasam standardini yükseltti ve en azindan vatandaslar ev alabildi. Böylelikle yasanan konut probleminin önüne ciddi anlamda geçilmis oldu. Ayrica evler gelir düzeyine göre yapildi. Van TOKI modelinde her evin fiyati ayni degildi, evin genisligi ve kullanim alanina göre fiyatlar belirlendi. Böylece birçok aile kendi bütçesine göre ev alabilme sansina sahip oldu. Dogrusunu söylemek gerekirse AK Parti, Van’da neredeyse ikinci bir sehir kurdu. Ve bu modelin su an uygulanmaya alinmasi birçok ilde yasanan konut problemini çözecektir. Düzenlenecek TOKI kongreleri ile elde edilecek fikirler bu süreci daha da hizlandirir. Ayrica çesitli ülkelerdin konut modellerinin incelenmesi TOKI modelinin güçlenmesine ve hizlanmasina da önemli oranda katki saglayacaktir. Böylelikle bilimsel olarak da desteklenecek TOKI modelinin uygulanabilirligi daha etkin hale gelecektir” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.