ABD 3 Yil Sonra Ukrayna'ya Büyükelçi Atayacak

Beyaz Saray, 3 yildir bos kalan ABD’nin Ukrayna Büyükelçiligi görevine Bridget Brink’in aday gösterildigini duyururken, Disisleri Bakanligi ise Ukrayna’nin baskenti Kiev’deki ABD Büyükelçiligi’nin yakinda açilacagini belirtti.

ABD 3 Yil Sonra Ukrayna'ya Büyükelçi Atayacak
Beyaz Saray, ABD Baskani Joe Biden’in kidemli diplomat Bridget Brink’in ABD’nin yeni Ukrayna büyükelçisi olarak atanmasi için aday gösterdigini duyurdu. Yapilan açiklamada, su anda ABD’nin Slovakya Büyükelçisi olan Brink’in 25 yillik kariyeri boyunca daha önce ABD Disisleri Bakanligi Avrupa ve Avrasya Isleri Ofisi’nde kidemli danisman olarak görev yaptigi, Dogu Avrupa ve Kafkasya konularindan sorumlu oldugu belirtildi. Rusça, Slovakça, Sirpça, Gürcüce ve Fransizca dillerini bildigi belirtilen Blink’in büyükelçilik görevinin ABD Senatosu tarafindan onaylanmasi gerekiyor.

ABD’nin eski Baskani Donald Trump’in ABD’nin Ukrayna’nin eski Büyükelçisi Marie Yovanovitch’i Mayis 2019’da ülkeye geri çagirmasindan bu yana Ukrayna’da 3 yildir ABD Büyükelçisi bulunmuyordu. Ukrayna’nin baskenti Kiev’deki büyükelçilik ayrica Rusya’nin Ukrayna’daki savasi nedeniyle kapatilmisti.

ABD, Kiev Büyükelçiligi’ni yakinda yeniden açacak

ABD Disisleri Bakanligi tarafindan yapilan açiklamada ise, "ABD’nin artan varligi Ukrayna’ya destegimizi gösterirken, ABD’nin diplomatlarimizi mümkün olan en kisa sürede Kiev’deki büyükelçiligimize gönderme taahhüdünün bir parçasidir. Bu eylem, ABD vatandaslarina gelismis destek saglarken, bakanligin insani yardim çabalarini kolaylastirma ve Ukrayna hükümetine yardim ulastirmaya yönelik çabalari güçlendirecektir" denildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.